Bp Galbas: gdy zadaję to pytanie młodym, to przechodzą mnie ciarki

Bp Galbas: gdy zadaję to pytanie młodym, to przechodzą mnie ciarki
(fot. Fotoflesz Ruciane-Nida)
1 miesiąc temu

"Przed momentem, w którym młodzi ludzie zawierają przysięgę małżeńską, padają pytania, z których drugie jest dramatyczne. Mnie przechodzą ciarki, gdy stawiam je młodym ludziom i nie jestem pewien, czy oni je dobrze rozumieją lub wcześniej słyszeli" - mówi bp Adrian Galbas SAC.

Czasami można spotkać taką myśl, że jak idziesz za Jezusem, to masz krzyże, a jak sobie dajesz spokój, to masz spokój. Życie tego nie potwierdza.

Wiara nie daje krzyża, ale podporę

Każdy ma na swojej drodze krzyż. Krzyż młodości, krzyż starości, krzyż małżeństwa, krzyż celibatu, krzyż braku pracy, krzyż nadmiaru pracy... Każdy to ma! Nie tylko wierzący, ale i niewierzący.

Wiara daje nam coś innego. Jeżeli rzeczywiście idę za Chrystusem, to w dźwiganiu tego krzyża, nie jestem sam. (...) Ten mój krzyż otrzymuje podpórkę w ramionach Jezusa. Na mojej drodze krzyżowej nie jestem debiutantem.

Czy jesteś gotowy wejść w ciemną dolinę?

Często powtarzam na kursach przedmałżeńskich, że przed ślubem oczy muszą być szeroko otwarte. Potem można je troszkę przymknąć z miłosierdzia dla bliskich sobie osób, ale źle jest gdy jest na odwrót.

Przed momentem, w którym młodzi ludzie zawierają przysięgę, są pytania, z których drugie jest dramatyczne. Mnie przechodzą ciarki, gdy stawiam to pytanie młodym ludziom i nie jestem pewien, czy oni je dobrze słyszą lub wcześniej słyszeli. Ono brzmi: czy chcesz wytrwać w tym związku w dobrej i złej doli, w zdrowiu i w chorobie, aż do końca życia. Wytrwać w zdrowiu i dobrej doli to jest fajna sprawa, łatwa. Ale pytanie brzmi czy chcesz wytrwać w chorobie i złej doli? Ta zła dola może mieć różne imię. Czy decydując się na małżeństwo - czy na kapłaństwo - czy ja chcę przejść przez tę ciemną dolinę?

***

Trwają rekolekcje wakacyjne z biskupem Adrianem Galbasem SAC. To nie tylko czas fizycznego odpoczynku, ale też duchowej regeneracji. Chcemy czerpać ze Słowa, które skierowane jest właśnie do mnie.

"A Wy – za kogo mnie uważacie?" - to nawiązanie do pytania Jezusa, które postawił swoim uczniom. Przez najbliższe 7 odcinków będziemy próbowali nie tylko zadać sobie pytania, ale znaleźć na nie właściwą odpowiedź. Szukanie Pana Boga rozpoczyna się od uświadomienia sobie potrzeby Jego obecności w naszym życiu. Ten pierwszy etap otwiera nam Drogi, pozwala w wolności decydować o własnym życiu - czy rozpoznajemy głos Boga i za nim pójdziemy?

Organizatorem Rekolekcji jest Pallotyńskie Radio Pallotti.FM, Sekretariat ds. Apostolstwa Prowincji Chrystusa Króla i Fundacja Misyjna Salvatti.pl

Wszystkie odcinki rekolekcji "A Wy - za kogo mnie uważacie?" znajdziesz tutaj i pod hasztagiem: #rekolekcje z biskupem galbasem

 

pallotyn, doktor teologii duchowości, prowincjał księży pallotynów w Poznaniu w latach 2011–2019, biskup pomocniczy ełcki od 2020. Strona prywatna biskupa: biskupgalbas.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Grzegorz Ryś
9,18 zł
15,29 zł

Nowe, poszerzone wydanie bestselleru bpa Grzegorza Rysia.

Miłosierdzie pozostaje wielką tajemnicą Boga i wielkim skandalem w oczach ludzi. Zawiera w sobie to, z czym mamy największe trudności: współczucie, przebaczenie, nawrócenie. Nie stawia warunków, nie zna...

Skomentuj artykuł

Bp Galbas: gdy zadaję to pytanie młodym, to przechodzą mnie ciarki
Komentarze (1)
NJ
~nikt ja
15 sierpnia 2020, 05:08
Ciemna dolina to droga po smierci człowieka, droga przejścia wybory zawierzenia ufności albo jej utraty ze przejdę że Baranek jest ze mną i mnie otoczy łaską przebaczenia..droga do Jezusa że dojdę do Jezusa w ufności że jest dobry miłosierny że mnie kocha niezaleznie co uczyniłem tu że poda mi laskę i kij nawet jak zamkne oczy duszy idąc już przez piekło jak mi się zda...takie kroki stąd do Ojca ale w szukaniu ręki Jezusa.Bez ufności w ciemności to idę w mroku mając zło chłód wiatr opuszczenie lęk pustkę...szłam tam jako mistyk i wróciłam oddychałam znów

Skomentuj artykuł

Bp Galbas: gdy zadaję to pytanie młodym, to przechodzą mnie ciarki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.