Bronił Kościoła przed zachłannością króla – św. Tomasz Becket, męczennik

Bronił Kościoła przed zachłannością króla – św. Tomasz Becket, męczennik
Męczeństwo Tomasza Becketa - Attavante degli Attavanti, Public domain, via Wikimedia Commons
0:00
- 0:00

Tomasz był urodzonym w Londynie synem normandzkiego handlarza. Był ambitny i chciał zrobić karierę kościelno-urzędniczą. Zmienił radykalnie swój styl życia, kiedy został mianowany prymasem Anglii. Zginął jako męczennik, zamordowany przez rycerzy królewskich w czasie odprawiania nieszporów w katedrze. Został szybko wyniesiony na ołtarze. 29 grudnia Kościół wspomina św. Tomasza Becketa. Zginął, bo bronił praw Kościoła przed zachłannością władcy. Miał wtedy niewiele ponad pięćdziesiąt lat.

Tomasz Becket urodził się w Londynie około roku 1118. Jego ojciec i matka pochodzili z Normandii we Francji. Ojciec był zamożnym kupcem. Pierwsze nauki Tomasz pobierał w Merton pod Londynem u kanoników regularnych. Na studia wybrał się do Paryża. Potem wrócił do Londynu, by pomagać ojcu w interesach. Był jednocześnie urzędnikiem miejskiego urzędu skarbowego.

Kto dziś obchodzi imieniny? - sprawdź

Zrezygnował z tych funkcji i udał się do Canterbury, na dwór prymasa Anglii Teobalda. Wstąpił w szeregi kleru, a następnie udał się na studia prawnicze do włoskiej Bolonii i francuskiego Auxerre.
Do Anglii wrócił w 1154 roku i prymas mianował go archidiakonem w Canterbury. Rok później król Henryk II mianował go swoim lordem kanclerzem. Urząd dawał mu wielkie wpływy na rządy w państwie oraz spory dochód.

Modlitwa do św. Rity w cierpieniu

W 1162 roku, po śmierci prymasa Teobalda, król mianował jego następcą Tomasza. Wtedy przyjął święcenia biskupie i radykalnie zmienił styl życia. Z urzędnika starającego się o zrobienie kariery stał się duszpasterzem zatroskanym o dobro wiernych i samego Kościoła. Zrezygnował z urzędu kanclerza, jak też z przywilejów i dochodów z nim związanych. Podjął życie ascetyczne. Założył pokutną włosienicę i biczował się. Oddawał się modlitwom i uczynkom miłosierdzia. Bronił praw Kościoła i poddanych przez zaborczością monarchy, co rychło doprowadziło do konfliktu z władcą.

Tomasz Becket przed królem Henrykiem II - Unknown author, Public domain, via Wikimedia CommonsTomasz Becket przed królem Henrykiem II - Unknown author, P.d., via Wiki. Comm.Henryk II wydał w 1164 roku w Clarendon Park akty prawne, zwane Konstytucjami klarendońskimi, które nakładały podatek na Kościół, zakazywały sądzenia obywateli przed sądami kościelnymi, nakazywały sądzić duchownych w sprawach karnych przed sądami świeckimi, a także zakazywały odwoływania się do Rzymu bez zgody króla. Prymas Tomasz Becket sprzeciwił się tym konstytucjom i potępił je, podobnie jak to uczynił papież Aleksander III.

Król wezwał prymasa przed swój sąd. Chciał go aresztować, uwięzić i osądzić. Tomasz odwołał się do papieża, biskupów wezwał, by nie zgadzali się na proponowane rozwiązania i potajemnie wyjechał z Anglii. Udał się do Francji. Do Henryka II wstawiali się za prymasem Becketem sam papież i król Francji. Ostatecznie zgodził się na powrót hierarchy po sześciu latach, w roku 1170, ale spokój nie trwał długo.

Modlitwa Jana Pawła II o uwolnienie świata od wszelkiego zła

Król Henryk II miał urazę do Tomasza i uważał go za zdrajcę i niewdzięcznika. 29 grudnia 1170 roku, czterej rycerze królewscy wpadli do katedry w Canterbury, gdzie prymas odprawiał nieszpory. Podbiegli do ołtarza i z okrzykiem ‘śmierć zdrajcy!’ zamordowali Tomasza Becketa i ranili innych, którzy próbowali go bronić. Do dzisiaj nie jest pewne, czy mord był zlecony przez króla, czy nie.
Zbrodnia wywołała oburzenie w Anglii i całej Europie. Królowi groziły kary kościelne, a nawet utrata tronu. By się od tego uwolnić, poddał się publicznej pokucie.

Św. Tomasz Becket - wolność chrześcijanina

Tomasz został pochowany w Canterbury i jego grób stał się miejscem licznych cudów i pielgrzymek. Papież Aleksander III kanonizował go zaledwie trzy lata po śmierci. W ikonografii św. Tomasz Becket ukazywany jest w stroju biskupa. Jego atrybuty to: model kościoła, krzyż, miecz i palma męczeńska.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marek Zając

Człowiek, który został Prymasem Tysiąclecia

Czy można spotkać Prymasa z czasów, gdy był jeszcze zwykłym księdzem, uczniem, dzieckiem? Co łączyło go z Janem Pawłem II, a co z Bolesławem Bierutem? Wspomnienia, luźne myśli, zapamiętane przez...

Skomentuj artykuł

Bronił Kościoła przed zachłannością króla – św. Tomasz Becket, męczennik
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.