Chcesz pogłębić relacje z Bogiem? Oto rady naszych czytelników

Chcesz pogłębić relacje z Bogiem? Oto rady naszych czytelników
Fot. Bethany Laird / unsplash.com

Początek nowego roku to czas, kiedy wprowadzamy w swoje życie różne postanowienia, pragniemy coś zmienić. Dla ludzi wierzących oraz tych, którzy chcą rozpocząć życie z Bogiem to okres przemyśleń na temat tego, jak pogłębić Nim relację. Na Instagramie zapytaliśmy czytelników DEON.pl, jakie są ich pomysły na zbliżenie się do Boga.

Modlitwa, adoracja, różaniec

Wielu z naszych czytelników zaznaczyło, że w pogłębieniu relacji z Bogiem pomoże im modlitwa. Zarówno ta w ciszy, kiedy można spokojnie porozmawiać z Ojcem, wyznać Mu swoje problemy, wysłuchać Go, jak i modlitwa uwielbienia, podczas której można podziękować Bogu za dobro, jakie otrzymujemy.

„Spotkanie w ciszy, bez tłumów ludzi, aby móc spokojnie się pomodlić” – to rada użytkownika @jarek_garbi. „Chwila ciszy i sam na sam z Bogiem” – pisze @j_o_anna_a. „Modlitwa przez uwielbienie” – zaznacza @justine_rn.

Co o modlitwie myśli papież Franciszek?

DEON.PL POLECA

Modlitwa jest jak tlen dla życia. Modlitwa jest przyciągnięciem do nas obecności Ducha Świętego, który zawsze prowadzi nas do przodu. Jezus dał wzór modlitwy nieustannej, praktykowanej wytrwale. Ciągły dialog z Ojcem, w milczeniu i skupieniu leży u podstaw całej Jego misji. Modlitwa musi być przede wszystkim wytrwała (…). Bóg zawsze odpowiada. Nasz Ojciec dobrze wie, czego nam potrzeba; naleganie nie służy informowaniu i przekonywaniu Go, lecz umocnieniu w nas pragnienia i oczekiwania.

Nasi czytelnicy pisali także, że w pogłębieniu relacji z Bogiem pomoże im adoracja Najświętszego Sakramentu oraz modlitwa różańcem. Dla użytkownika @spiewptaka ważne jest, aby „Oddać się całkowicie Maryi”.

- Warto, abyśmy trwali na adoracji przed Eucharystią, aby kontemplować kruchość Boga. Poświęcajmy czas na adorację, na ten sposób modlitwy, o którym zbyt często się zapomina. Poświęcajmy czas na adorację. Pozwólmy, aby Jezus, Chleb Żywy, uzdrowił to, co w nas zamknięte i otworzył nas na dzielenie się z innymi, by uzdrowił nas z naszej surowości i zamknięcia się w sobie; uwolnijmy się z paraliżującego zniewolenia obroną naszego wizerunku i dajmy się zainspirować do pójścia za Nim tam, gdzie On chce nas poprowadzić, nie gdzie chcemy my iść – wyznał papież w 2021 roku.

Codzienne czytanie i rozważanie Pisma Świętego

Wielu czytelników DEON.pl wyznało, że w przybliżeniu się do Boga pomoże im codzienne czytanie Pisma Świętego i rozważanie tego, co poprzez Słowo Bóg chce im powiedzieć.

„Codzienne studiowanie Słowa Bożego. Otaczanie się ludźmi kochającymi Boga” – to plan użytkowniczki @angela_m.n. „W tym roku zakupiłam ‘Słowo na każdy dzień’ i to najlepszy kalendarz, jaki miałam” – pisze @aktywny_leniwiec. „Medytacja Słowa Bożego i adoracja oraz wdzięczność” – to pomysł na zbliżenie się do Boga użytkownika @boze_dziecko.

Zafascynujmy się Pismem Świętym, pozwólmy, by zagłębiło się w nas Słowo, które objawia nowość Boga i prowadzi nas do niestrudzonej miłości bliźniego. Słowo Boże karmi i odnawia wiarę: umieśćmy je na nowo w centrum modlitwy i życia duchowego! – mówił papież w styczniu 2022 roku.

Inne pomysły na pogłębienie relacji z Bogiem

Modlitwa, adoracja i czytanie Pisma Świętego to tylko jedne z wielu pomysłów na zbliżenie się do Boga, o których napisali nasi czytelnicy. Jak jeszcze można zadbać o głęboką relację z Ojcem? Chociażby poprzez „Codzienny Ignacjański Rachunek Sumienia”, jak pisze @magda_urbanska_blog czy „Uwielbienie Najświętszego Serca Jezusa poprzez odprawienie 9 pierwszopiątkowych nabożeństw” – zaznacza @marylka_ja.

Ciekawym pomysłem jest także „odwiedzenie miejsc, w których Bóg czeka na mnie ‘po cichutku’…”, czy przybycie do Maryjnych Sanktuariów w Polsce i za granicą.

Jak zauważa @justynarahman_, do Boga można zbliżyć się także dzięki „wykorzystaniu swojego talentu” oraz poprzez jak najczęstsze uczestnictwo we mszy świętej, przyjmowanie Komunii Świętej i chodzenie do spowiedzi.

W Eucharystii każdy może doświadczyć tej miłującej i konkretnej wrażliwości Pana. Kto z wiarą przyjmuje Ciało i Krew Chrystusa, nie tylko spożywa, ale zostaje nasycony. Z pewnością potrzebujemy posilania się, ale także nasycenia, to znaczy wiedzy, że pokarm jest nam dany z miłości. W Ciele i Krwi Chrystusa odnajdujemy Jego obecność, Jego życie oddane za każdego z nas. On nie tylko daje nam pomoc, abyśmy mogli iść dalej, ale daje nam siebie samego: czyni się naszym towarzyszem podróży, wkracza w nasze sprawy, nawiedza nasze samotności, przywracając sens i entuzjazm - mówił Franciszek w czerwcu 2022 roku.

„Dla Boga nie ma barier, jeśli żyjemy z Bogiem to dla nas też nie ma rzeczy niemożliwych” – zauważa użytkownik @uwielbienie.boga.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Chcesz pogłębić relacje z Bogiem? Oto rady naszych czytelników
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.