Chrześcijanin nie może być niewolnikiem przepisów i norm

Chrześcijanin nie może być niewolnikiem przepisów i norm
fot. John Fornander / Unsplash

Religia wielokrotnie stawia nas przed dylematem wierności literze przepisów, przykazań i zwyczajów. Podczas gdy łatwo wpadamy w formalizm, tracąc istotę, chrześcijanin ma żyć prawdami wiary dla wzrostu, a nie być niewolnikiem przepisów i norm.

Słowo na dziś (Mk 2,23-28)

Z Ewangelii wg św. Marka: Pewnego razu, gdy Jezus przechodził w szabat wśród zbóż, uczniowie Jego zaczęli po drodze zrywać kłosy. Na to faryzeusze rzekli do Niego: «Patrz, czemu oni robią w szabat to, czego nie wolno?» On im odpowiedział: «Czy nigdy nie czytaliście, co uczynił Dawid, kiedy znalazł się w potrzebie, i był głodny on i jego towarzysze? Jak wszedł do domu Bożego za Abiatara, najwyższego kapłana, i jadł chleby pokładne, które tylko kapłanom jeść wolno; i dał również swoim towarzyszom». I dodał: «To szabat został ustanowiony dla człowieka, a nie człowiek dla szabatu. Zatem Syn Człowieczy jest panem szabatu».

DEON.PL POLECA
Komentarz do Ewangelii (17.01.2023)

Obraz: Ewangelista przedstawia nam obraz Jezusa, który przechodzi pośród pól, wśród dojrzałych zbóż. Jest w tym aluzja do Eucharystii, pokarmu uczniów, którzy karmią się i żyją Panem. Przyjrzę się temu wydarzeniu. Posłucham tego, co mówi Jezus.

Myśl: Syn Człowieczy objawia się jako "pan szabatu". Szabat to dzień Pański, odpoczynek, ale i czas poświęcony samemu Bogu. To pamiątka uwolnienia, wyjścia z Egiptu, ale też zapowiedź ostatecznego wyzwolenia od wszelkiego zła. Zakaz podejmowania pracy miał na celu danie człowiekowi przedsmaku radości pełni stworzenia. Działanie Jezusa w szabat nie jest przypadkowe ani "na złość". Objawia prawdę, że historia osiągnęła swój punkt docelowy w Chrystusie. Jezus nie łamie prawa szabatu, ale przynosi szabat (ostateczne wyzwolenie i odpoczynek) człowiekowi.

Emocja: Łamanie norm. Religia wielokrotnie stawia nas przed dylematem wierności literze przepisów, przykazań, zwyczajów a "duchem", sednem i ich celem. Łatwo wpadamy w formalizm, tracąc istotę. Chrześcijanin żyje prawdami wiary dla wzrostu, a nie jest niewolnikiem przepisów i norm.

Wezwanie: Poproszę o łaskę poznania misterium Jezusa, Pana szabatu. Podziękuję za to, że On jest Eucharystią, pokarmem na życie. Wykonam jakiś gest uszanowania i uwielbienia.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomáš Halík

Płomień, który rozświetla mrok

Pandemia, kryzys ekonomiczny, wojny…

Jak wierzyć w kochającego Boga i Jego bliskość, kiedy wokół rozsypuje się świat? Czy Wcielenie naprawdę coś zmienia? Gdzie szukać Bożej obecności?

Bóg jest niewysłowioną tajemnicą, ale...

Skomentuj artykuł

Chrześcijanin nie może być niewolnikiem przepisów i norm
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.