Cuda, jakich dokonuje Jezus nie są pokazem mocy. Są znakami, które objawiają miłosierdzie Boga

Cuda, jakich dokonuje Jezus nie są pokazem mocy. Są znakami, które objawiają miłosierdzie Boga
Fot. Motoki Tonn / unsplash.om

Jezus dokonuje uzdrowienia teściowej Szymona z gorączki. Można by oczekiwać czegoś bardziej spektakularnego. Cuda, jakich dokonuje Jezus nie są ‘pokazem mocy’. Są znakami, które objawiają miłosierdzie Boga, Jego ulitowanie się nad ‘słabością’ człowieka oraz wskazują na to, czego On chce w nas dokonać, byśmy się stali ludźmi nowymi.

Słowo na dziś (Mk 1,29-39) 

Z Ewangelii wg św. Marka: Zaraz po wyjściu z synagogi przyszedł z Jakubem i Janem do domu Szymona i Andrzeja. Teściowa zaś Szymona leżała w gorączce. Zaraz powiedzieli Mu o niej. On podszedł do niej i podniósł ją ująwszy za rękę, gorączka ją opuściła. A ona im usługiwała.  

Z nastaniem wieczora, gdy słońce zaszło, przynosili do Niego wszystkich chorych i opętanych; i całe miasto było zebrane u drzwi. Uzdrowił wielu dotkniętych rozmaitymi chorobami i wiele złych duchów wyrzucił, lecz nie pozwalał złym duchom mówić, ponieważ wiedziały, kim On jest.  

Nad ranem, gdy jeszcze było ciemno, wstał, wyszedł i udał się na miejsce pustynne, i tam się modlił. Pospieszył za Nim Szymon z towarzyszami, a gdy Go znaleźli, powiedzieli Mu: «Wszyscy Cię szukają». Lecz On rzekł do nich: «Pójdźmy gdzie indziej, do sąsiednich miejscowości, abym i tam mógł nauczać, bo na to wyszedłem». I chodził po całej Galilei, nauczając w ich synagogach i wyrzucając złe duchy. 

Komentarz do Ewangelii (11.01.2023)

Obraz: Ten fragment ewangelii ukazuje nam kilka obrazów: dom Szymona i Andrzeja, gdzie dokonuje się pierwszy cud, uzdrowienie teściowej Szymona; mnóstwo chorych u drzwi domu i liczne uzdrowienia; miejsce pustynne, gdzie Jezus się modli i rozeznaje, nie dając się odciągnąć od swojej misji. Przyjrzę się temu obrazowi, który do mnie dzisiaj bardziej przemawia. 

DEON.PL POLECA

Myśl: Jezus dokonuje uzdrowienia teściowej Szymona z gorączki. Można by oczekiwać czegoś bardziej spektakularnego. Cuda, jakich dokonuje Jezus nie są ‘pokazem mocy’. Są znakami, które objawiają miłosierdzie Boga, Jego ulitowanie się nad ‘słabością’ człowieka oraz wskazują na to, czego On chce w nas dokonać, byśmy się stali ludźmi nowymi. Teściowa został uwolniona od gorączki i zaczęła służyć innym. Podobnie i pozostałe uzdrowienia. One nie są dla poprawy komfortu życia, ale mają nas uzdolnić do dawania świadectwa i do służenia. 

Emocja: „Wszyscy Cię szukają”. Jezus nie ‘zachłystuje się’ chwilową sławą. Ma świadomość, jaka jest Jego misja i jest jej wierny. Rozeznaje w ciszy i na modlitwie. To przykład dla uczniów, aby oni postępowali podobnie. 

Wezwanie: Poproszę Pana, by dał mi łaskę uczenia się Jego rozeznania i modlitwy. Podziękuję za sakrament Bierzmowania, napełnienia Duchem Świętym i Jego obecność w moim życiu. 
Uczynię jakiś gest uszanowania i wdzięczności.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Przemysław Marek Szewczyk

Odkryj nieznane oblicze Jezusa

Czy miał rodzeństwo?
Jak wyglądały Jego relacje z rodzicami?
Czy w życiu prywatnym też czynił cuda?
Jak wyglądały kulisy Jego procesu przed Piłatem?
Co działo się z...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Cuda, jakich dokonuje Jezus nie są pokazem mocy. Są znakami, które objawiają miłosierdzie Boga
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.