Działalność Jezusa jest ukierunkowana na to, by dać nam wolność

Działalność Jezusa jest ukierunkowana na to, by dać nam wolność
fot. averie woodard / Unsplash

Zły duch jest nazwany "duchem nieczystym", a dla izraelitów nieczyste jest to, co jest związane ze śmiercią. Duch Boży jest duchem życia, stwarza, odnawia, przywraca wolność.

Słowo na dziś (Mk 1,21-28)

Z Ewangelii wg św. Marka: Przyszli do Kafarnaum. Zaraz w szabat wszedł do synagogi i nauczał. Zdumiewali się Jego nauką: uczył ich bowiem jak ten, który ma władzę, a nie jak uczeni w Piśmie.

DEON.PL POLECA
Był właśnie w synagodze człowiek opętany przez ducha nieczystego. Zaczął on wołać: «Czego chcesz od nas, Jezusie Nazarejczyku? Przyszedłeś nas zgubić. Wiem, kto jesteś: Święty Boży». Lecz Jezus rozkazał mu surowo: «Milcz i wyjdź z niego!». Wtedy duch nieczysty zaczął go targać i z głośnym krzykiem wyszedł z niego. A wszyscy się zdumieli, tak że jeden drugiego pytał: «Co to jest? Nowa jakaś nauka z mocą. Nawet duchom nieczystym rozkazuje i są Mu posłuszne». I wnet rozeszła się wieść o Nim wszędzie po całej okolicznej krainie galilejskiej.

Komentarz do Ewangelii (10.01.2023)

Obraz: Początek pierwszego "dnia mesjańskiego" opisany przez św. Marka rozgrywa się w szabat, w synagodze w Kafarnaum. Jezus naucza, dokonuje egzorcyzmu człowieka opanowanego przez nieczystego ducha, pokazuje swoją moc. Przyjrzę się tym wydarzeniom. Posłucham wypowiadanych słów.

Myśl: Pierwsze działania Jezusa mają znaczenie "programowe". Egzorcyzm i nowa nauka z mocą wskazują, że cała działalność Jezusa jest ukierunkowana na to, by uwolnić człowieka od złego ducha. Zły duch jest nazwany "duchem nieczystym", a dla izraelitów nieczyste jest to, co jest związane ze śmiercią. Duch Boży jest duchem życia, stwarza, odnawia, przywraca wolność. Uczeń, który spotyka Jezusa, doświadcza takiego egzorcyzmu. Zostaje uwolniony od złego ducha.

Emocja: Zdumienie. Jest ono wynikiem wstrząsu, otwiera nas także na przyjęcie Boga i Jego przesłania. To nie tylko ciekawość, ale odczucie podziwu, zrozumienia i szacunku. Jeśli słowa Ewangelii nie powodują zdumienia we mnie, znaczy, że ich nie rozumiem w pełni.

Wezwanie: Poproszę o łaskę doświadczenia mocy słowa Jezusa. Podziękuję za sakrament pojednania, który uwalnia mnie od złego ducha i grzechu - śmierci duchowej. Zaproszę Pana do swego wnętrza, aby On sam mnie oczyścił przez Słowo i egzorcyzm.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomáš Halík

Płomień, który rozświetla mrok

Pandemia, kryzys ekonomiczny, wojny…

Jak wierzyć w kochającego Boga i Jego bliskość, kiedy wokół rozsypuje się świat? Czy Wcielenie naprawdę coś zmienia? Gdzie szukać Bożej obecności?

Bóg jest niewysłowioną tajemnicą, ale...

Skomentuj artykuł

Działalność Jezusa jest ukierunkowana na to, by dać nam wolność
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.