Gdy boimy się tego, że Bóg wie o nas wszystko, szatan wykorzystuje nasz lęk

Gdy boimy się tego, że Bóg wie o nas wszystko, szatan wykorzystuje nasz lęk
Fot. Processingly / Unsplash

Zdarza się często, że odczuwamy lęk przed wszechwiedzą Boga. Świadomość, że Bóg wie o nas wszystko czasami krępuje, onieśmiela i zawstydza. Wszystko z powodu słabości, grzechu, braku konsekwencji. Szatan wykorzystuje ten lęk, byśmy się nie stali uczniami Pana. 

Słowo na dziś (J 1,43-51) 

Nazajutrz [Jezus] postanowił udać się do Galilei. I spotkał Filipa. Jezus powiedział do niego: «Pójdź za Mną!». Filip zaś pochodził z Betsaidy, z miasta Andrzeja i Piotra. Filip spotkał Natanaela i powiedział do niego: «Znaleźliśmy Tego, o którym pisał Mojżesz w Prawie i Prorocy - Jezusa, syna Józefa z Nazaretu». Rzekł do niego Natanael: «Czyż może być co dobrego z Nazaretu?» Odpowiedział mu Filip: «Chodź i zobacz!» Jezus ujrzał, jak Natanael zbliżał się do Niego, i powiedział o nim: «Patrz, to prawdziwy Izraelita, w którym nie ma podstępu». Powiedział do Niego Natanael: «Skąd mnie znasz?» Odrzekł mu Jezus: «Widziałem cię, zanim cię zawołał Filip, gdy byłeś pod drzewem figowym». Odpowiedział Mu Natanael: «Rabbi, Ty jesteś Synem Bożym, Ty jesteś Królem Izraela!» Odparł mu Jezus: «Czy dlatego wierzysz, że powiedziałem ci: Widziałem cię pod drzewem figowym? Zobaczysz jeszcze więcej niż to». Potem powiedział do niego: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Ujrzycie niebiosa otwarte i aniołów Bożych wstępujących i zstępujących na Syna Człowieczego». 

Komentarz do Ewangelii (05.01.2022)

Obraz: To już czwarty dzień (kolejne "nazajutrz") w Betanii za Jordanem, kiedy Jezus postanawia iść do Galilei. Spotyka kolejnych uczniów i powołuje ich. Przyjrzę się tym spotkaniom i powołaniom. Posłucham wypowiadanych słów. 

Myśl: Jezus kieruje do swoich uczniów zaproszenie: „Pójdź za Mną!” Nie przymusza, ale chce też jednoznacznej odpowiedzi. On zna swoich uczniów na wskroś. Natanael dziwi się, że został dogłębnie poznany, że Jezus wie o nim coś, co jest tajemnicą jego osobowości. I mimo, że na początku odczuwał opory, to dogłębne poznanie Jezusa nie odpycha go, lecz pociąga. Rozpoznaje Pana, jak sam został rozpoznany. Wszechwiedza Boga nie jest skierowana przeciwko człowiekowi, ale ku jego dobru. Prowadzi do rozpoznania Pana. 

Emocja: Lęk przed wszechwiedzą Boga. Świadomość, że Bóg wie o nas wszystko czasami krępuje, onieśmiela i zawstydza. Wszystko z powodu słabości, grzechu, braku konsekwencji. Szatan wykorzystuje ten lęk, byśmy się nie stali uczniami Pana. Dlatego trzeba sobie przypominać: Bóg wie o nas wszystko nie przeciwko nam, ale dla naszego życia i zbawienia. 

Wezwanie: Poproszę o umiejętność słuchania i usłyszenia Bożego wezwania. Podziękuję za Jego nieustanne wzywanie mnie do bliskości z sobą. Pomodlę się słowami jakiejś kolędy, recytując je lub śpiewając. 

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Benedykt XVI

Każdy z nas jest wezwany do tego, by zrozumieć, że gdy prosimy Pana o coś w modlitwie, nie powinniśmy oczekiwać, że spełni się natychmiast nasza wola, lecz powinniśmy raczej zdać się na wolę Ojca i...

Skomentuj artykuł

Gdy boimy się tego, że Bóg wie o nas wszystko, szatan wykorzystuje nasz lęk
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.