Czy jest lekarstwo na lęk?

Czy jest lekarstwo na lęk?
(Fot. pl.depositphotos.com)

Pokój, który daje Bóg jest tak nieusuwalny jak Jego miłość - mówiono podczas konferencji naukowej pod hasłem „Czy jest lekarstwo na lęk?” Lekarstwem może być pełna empatii, autentyczna obecność drugiego człowieka, dzięki której w człowieku budzi się nadzieja, ale również właściwie rozumiana bojaźń Boża - nieusuwalny, jak Jego miłość - wskazano. Spotkanie, które odbyło się w Warszawie zorganizowano z okazji przypadającego w niedzielę 21. Dnia Papieskiego, który przebiega pod hasłem „Nie lękajcie się”.

Ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak wskazywał, że doświadczenie lęku jest normalne, uniwersalne, towarzyszy każdemu, także ludziom wielkim.

Wśród lekarstw na lęk biblista wymienił m.in. miłość, bowiem jeśli ktoś doświadcza miłości, to łatwiej pokona doświadczenie lęku. Pokój daje także wytrwała modlitwa.

- Jeśli nam bardzo na czymś zależy, to będziemy się o to modlić - wskazywał prelegent dodając, że ludzka wytrwałość w modlitwie jest dla Boga ważna. Lekarstwem na lęk jest także pokora, bowiem daje ona pokój. - Nie goń za tym, co przerasta twoje siły - doradzał duchowny.

DEON.PL POLECA

Ks. Węgrzyniak dodał, że są też takie lekarstwa na lęk, które od nas nie zależą. Wskazał na wsparcie od innych - a więc pokój wynikający ze świadomości, że człowiek w swoim doświadczeniu lęku nie pozostaje sam. Niekiedy pokój uwalniający od lęku występuje w Biblii także jako dar od Pana Boga - mówił prelegent.

Biblista podkreślał, że gwarantem pokoju jest Bóg. - Imieniem Boga jest pokój - wskazywał ks. Węgrzyniak dodając, że często człowiek doświadcza pokoju po adoracji Najświętszego Sakramentu. - Pokój który daje Bóg jest tak nieusuwalny, jak Jego miłość - przekonywał.

Z kolei o. dr Tadeusz Kotlewski SJ, teolog wskazywał, że lekarstwem na lęk jest autentyczna, serdeczna, pełna empatii obecności drugiego. - Drugi człowiek budzi w nas siły, dodaje odwagi, uskrzydla - mówił profesor Akademii Katolickiej w Warszawie. Dodał, że lekarstwem na lęk nie jest jego zabranie, lecz wzbudzenie w człowieku nadziei.

Powołując się na swoje spotkania, które odbył jako psychoterapeuta i kierownik duchowy w różnych miejscach świata, o. Kotlewski powiedział, że to, co ceni człowiek w swoim egzystencjalnym doświadczeniu, to prawdziwa obecność drugiego, nie udawana i nie grana - obecność, która towarzyszy człowiekowi przeżywającemu lęk.

O tym, że lekarstwem na lęk może być właściwie rozumiana bojaźń Boża przekonywał o. prof. dr hab. Jarosław Kupczak OP. - Bojaźń Boga doskonali nadzieję. Możemy być ludźmi nadziei w świecie podszytym lękiem ale tylko wtedy, gdy poprzez nadzieję współpracujemy z Bogiem i staramy się czynić dobro i nie czynić zła - wskazywał dominikanin.

- Właściwie rozumiana bojaźń Boża, a więc bojaźń przed obrażeniem Boga przez nasze uczynki jest podstawowym sposobem opowiedzenia się po stronie Boga i zaskarbienia sobie Jego życzliwości i unikania lęku. Jest lekarstwem na lęk - zakończył kierownik katedry antropologii teologicznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Organizatorem konferencji była Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i Akademia Katolicka w Warszawie. W spotkaniu uczestniczył m.in. kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, który na koniec udzielił uczestnikom konferencji błogosławieństwa.

Dzień papieski obchodzony jest w Polsce i w środowiskach polonijnych na całym świecie już po raz 21. Tegorocznym hasłem są słowa „Nie lękajcie się!”. Wypowiedział je Jan Paweł II podczas Mszy św. inaugurującej jego pontyfikat 22 października 1978 roku na placu św. Piotra w Rzymie.

Obchodom Dnia Papieskiego, który przypada w niedzielę 10 października, towarzyszy coroczna kościelna i publiczna zbiórka środków na stypendia edukacyjne dla młodych, zdolnych niezamożnych osób z małych miejscowości organizowana przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia.

We wszystkich kościołach zostanie zorganizowana zbiórka do puszek, będzie też zbiórka publiczna na ulicach miast przeprowadzona przez wolontariuszy. Nowe stypendia można ufundować także wysyłając SMS o treści „STYPENDIA” na nr 74 265. Przez cały rok program stypendialny można wesprzeć wpłacając środki na konto Fundacji: 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Słabek

Sesja podejmuje temat lęku, który jest wpisany w ludzką kondycję psycho-duchową. Wskazuje drogi jak przyjmować i przekształcać to powszechne doświadczenie. Uczucie lęku może utrudniać, zamykać, czy wręcz paraliżować życie.

Stany lękowe w zależności od nastawienia...

Skomentuj artykuł

Czy jest lekarstwo na lęk?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.