Czy to normalne, że się boimy? 10 lekarstw na lęk według ks. Węgrzyniaka

Czy to normalne, że się boimy? 10 lekarstw na lęk według ks. Węgrzyniaka
Fot. Petro Feketa / Depositphotos.com
Czwartek, 11:05
YouTube DziełoTV / mł

Kto się boi w Piśmie Świętym? Jakie są przyczyny lęku i jakie lekarstwa podpowiada nam Biblia i historie jej bohaterów? O tym właśnie mówił ks. Wojciech Węgrzyniak, jeden z najbardziej uznanych  polskich biblistów, podczas konferencji naukowej "Czy jest lekarstwo na lęk".

Jak podkreślał w swoim wykładzie ks. Węgrzyniak, w życiu człowieka lęk jest normalny.

- Słowo "fobos” [gr. Φόβος - przyp. red.] występuje w Biblii 230 razy, zwrot "lękam się" - ponad 530 razy. Trzeba przyznać, że to jest naprawdę bardzo często. Jeśli mam doświadczenie lęku, nie jestem człowiekiem dziwnym: jestem człowiekiem normalnym, człowiekiem biblijnym – mówił biblista.

Warty dostrzeżenia jest też fakt, że w Biblii boją się ludzie wielcy: królowie, przywódcy, prorocy.

- Dlatego nie mogę myśleć, że skoro się boję, jestem mały, a gdybym był wielkim człowiekiem, to bym się nie bał – zaznaczał ks. Węgrzyniak.

Normalność lęku wynika także z tego, że lęk często jest wynikiem grzechu. Biblia po raz pierwszy zauważa lęk u Adama, który mówi do Boga po grzechu: „przestraszyłem się”. Wiele miejsc w Biblii pokazuje, że ludzie grzeszni się boją.

- Skoro grzech jest normalny, bo wszyscy jesteśmy grzesznikami – to lęk też jest normalny. Ale doświadczenie lęku nie zawsze wynika z grzechu: jego źródłem może być doświadczenie transcendencji. W spotkaniu ze światem transcendentalnym człowiek doświadcza lęku - jak apostołowie na górze Przemienienia – zaznaczał biblista.

Podczas krótkiej, opartej na tekstach biblijnych konferencji ks. Węgrzyniak wymieniał 10 lekarstw na lęk. Sześć z nich zależy od ludzi, kolejne cztery są od nas niezależne. Wśród pierwszych jest m.in. wiedza, wiara czy pokora, a wśród niezależnych od naszych działań - m.in. wsparcie innych ludzi czy dobra władza.

Każde z „lekarstw” ma swoje biblijne uzasadnienie, prostym i przystępnym językiem przybliżone przez jednego z najbardziej uznanych polskich biblistów. O wszystkich można posłuchać w poniższym nagraniu, które jest zapisem konferencji naukowej ”Czy jest lekarstwo na lęk”, zorganizowanej z okazji obchodów XXI Dnia Papieskiego:

Źródło: YouTube DziełoTV / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wunibald Müller
18,83 zł
26,90 zł

Lęk nie musi paraliżować

Odczuwanie lęku jest częścią naszej ludzkiej natury. Jeżeli potraktujemy go jako wyzwanie, może nadać życiu emocjonalnemu twórczą dynamikę i przyczynić się do naszego rozwoju.

Każdy zdrowy człowiek odczuwa lęk. Nie wiąże...

Skomentuj artykuł

Czy to normalne, że się boimy? 10 lekarstw na lęk według ks. Węgrzyniaka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.