Czym jest "skandal" krzyża i dlaczego nie pasuje on do dzisiejszej kultury?

Czym jest "skandal" krzyża i dlaczego nie pasuje on do dzisiejszej kultury?
Fot. Hugo Fergusson / Unsplash

Nasza "kultura" promuje siłę, sprawczość i władzę. Droga Boża jest jednak zupełnie inna, jest "cudem", oddaniem się i powierzeniem.

Słowo na dziś (Mt 21,33-43.45-46)

Z Ewangelii wg św. Mateusza: Posłuchajcie innej przypowieści! Był pewien gospodarz, który założył winnicę. Otoczył ją murem, wykopał w niej tłocznię, zbudował wieżę, w końcu oddał ją w dzierżawę rolnikom i wyjechał. Gdy nadszedł czas zbiorów, posłał swoje sługi do rolników, by odebrali plon jemu należny. Ale rolnicy chwycili jego sługi i jednego obili, drugiego zabili, trzeciego zaś ukamienowali. Wtedy posłał inne sługi, więcej niż za pierwszym razem, lecz i z nimi tak samo postąpili. W końcu posłał do nich swego syna, tak sobie myśląc: Uszanują mojego syna. Lecz rolnicy zobaczywszy syna mówili do siebie: "To jest dziedzic; chodźcie zabijmy go, a posiądziemy jego dziedzictwo". Chwyciwszy go, wyrzucili z winnicy i zabili. Kiedy więc właściciel winnicy przyjdzie, co uczyni z owymi rolnikami?» Rzekli Mu: «Nędzników marnie wytraci, a winnicę odda w dzierżawę innym rolnikom, takim, którzy mu będą oddawali plon we właściwej porze». Jezus im rzekł: «Czy nigdy nie czytaliście w Piśmie: Właśnie ten kamień, który odrzucili budujący, stał się głowicą węgła. Pan to sprawił, i jest cudem w naszych oczach. Dlatego powiadam wam: Królestwo Boże będzie wam zabrane, a dane narodowi, który wyda jego owoce.

Arcykapłani i faryzeusze, słuchając Jego przypowieści, poznali, że o nich mówi. Toteż starali się Go pochwycić, lecz bali się tłumów, ponieważ miały Go za proroka.

Komentarz do Ewangelii (10.03.2023)

Papież Franciszek zachęca, by komentarze do Ewangelii, homilie były krótkie i przemawiały do serca: niech to będzie jeden obraz, jedna myśl i jedna emocja. Zakończymy wezwaniem do modlitwy prośby i dziękczynienia.

Obraz: Jezus przyszedł do świątyni w Jerozolimie i nauczał. Tam wchodzi w spór z władzami judaistycznymi. Dzisiejsza przypowieść jest częścią tego sporu. Oczyma wyobraźni zobaczę Jezusa z uczniami otoczonego tłumem słuchaczy, jednych życzliwie nastawionych, innych wrogo.

DEON.PL POLECA

Myśl: Jezus opowiada historię o przewrotnych rolnikach. Jesteśmy coraz bliżej męki. Napięcie wzrasta. Uwaga słuchaczy koncentruje się na losie syna. Sposób potraktowania go będzie wyznaczał przyszłość "rolników", którzy otrzymali w dzierżawę swoją rolę. Mamy coraz większą wrogość między arcykapłanami i faryzeuszami (rolnikami z przypowieści) a Jezusem (synem gospodarza). Opowiadanie jest alegoryczne. Przedstawia w ten sposób historię zbawienia. Bóg wychodzi ku nam, zbawia, nawet jeśli my Go odrzucamy.

Emocja: Cudem jest w naszych oczach. Postępowanie gospodarza wydaje się niezrozumiale cierpliwe, a nawet naiwne. Tak, jak "skandal" krzyża. Nasza "kultura" promuje siłę, sprawczość, władzę. Droga Boża jest jednak inna, jest "cudem", oddaniem się i powierzeniem.

Wezwanie: Poproszę o łaskę zrozumienia, że została mi powierzona odpowiedzialność za pielęgnowanie i rozwój "winnicy Pańskiej". Podziękuję Bogu za Jego cierpliwość w stosunku do moich słabości. Patrząc na krzyż, wyznam przed Panem: Któryś za nas cierpiał rany. Jezu, Chryste, zmiłuj się nad nami…

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Thomas Keating OCSO

Czym jest modlitwa głębi i jak zacząć ją praktykować?
W jaki sposób zasmakować jej duchowych owoców: pokoju, skupienia, poczucia Bożej obecności?
Jak łączyć kontemplację z działaniem?

Ojciec Thomas Keating (1923–2018), założyciel i duchowy...

Skomentuj artykuł

Czym jest "skandal" krzyża i dlaczego nie pasuje on do dzisiejszej kultury?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.