Daj Bogu odciąć to, co uschłe w twoim życiu. Nie bój się, przyjdą kolejne owoce

Daj Bogu odciąć to, co uschłe w twoim życiu. Nie bój się, przyjdą kolejne owoce
Fot. Jeremy Bishop / unsplash.com

Idąc za Jezusem może być tak, że czasem będziemy musieli dać coś odciąć, z czegoś zrezygnować, ale tylko po to, by z nadzieją wypatrywać owoców. Dzisiaj do takiej postawy, pewnej straty, która może okazać się zyskiem, jesteśmy zaproszeni.

Przeczytaj dzisiejszą Ewangelię (18.05.2022)

Komentuje Jan Głąba SJ

Pamiętam taki obraz z dzieciństwa z wakacji u dziadków, gdy babcia z sekatorem w ogródku cięła krzaki malin i wyrzucała na spalenie. To był dla mnie obraz przejmujący, a nawet straszny dlatego, że są to jedne z moich ulubionych letnich owoców i nagle kończyły życie.

Dziś w Ewangelii Jezus daje nam przypowieść o krzewie winnym mówiąc, że On jest jego trzonem, a my jesteśmy gałązkami, które od Niego odrastają. Nad całością zaś piecze trzyma Bóg Ojciec, który jest ogrodnikiem odcinającym to co niedobre przy tych gałązkach, które owocują, oczyszczając je i stwarzając jeszcze lepsze warunki do wzrostu i odcinając te gałązki, które nie przynoszą owoców, osłabiają krzew.

Ten obraz Jezusa jest bardzo konkretny i ktoś może powiedzieć, że zero jedynkowy, ale myślę, że można na niego spojrzeć inaczej. Ja kiedy zrozumiałem cykl uprawy malin i wiedziałem, że potem będą następne to obraz spalonych gałązek przestał mnie przerażać.

Myślę, że w życiu duchowym jest podobnie. Idąc za Jezusem może być tak, że czasem będziemy musieli dać coś odciąć, z czegoś zrezygnować, ale tylko po to, by z nadzieją wypatrywać owoców. Dzisiaj do takiej postawy, pewnej straty, która może okazać się zyskiem, jesteśmy zaproszeni.

To wszystko także po to, by finalnie móc wybrać życie.

JAN GŁĄBA, jezuita, student filozofii. Urodzony we Wrocławiu. Mieszka i uczy się w Krakowie. Syn i starszy brat. Wcześniej pływak w Wojskowym Klubie Sportowym “ŚLĄSK” Wrocław, obecnie instruktor pływania, ratownik WOPR i sędzia II kl. PZP. Prowadzi kanał YouTube i bloga.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Pan stworzył nas wolnymi – i dzięki temu zdolnymi do miłości

Cudowność działania Boga w naszym życiu nie polega „jedynie” na tym, że czyni nas On wolnymi (zewnętrznie, wewnętrznie); chodzi o to, że czyni nas...

Skomentuj artykuł

Daj Bogu odciąć to, co uschłe w twoim życiu. Nie bój się, przyjdą kolejne owoce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.