Jak pracować po katolicku? Odpowiada św. Benedykt

Jak pracować po katolicku? Odpowiada św. Benedykt
(fot. shutterstock.com)

Założyciel potężnego ruchu monastycznego, patron Europy i z pewnością wzór dla wielu zakonników napisał regułę, którą sam określił jako "maleńką, pisaną dla początkujących". Jest w niej zawarte mnóstwo wskazówek dla ludzi, którzy chcieliby swoją pracę uczynić jeszcze bardziej skierowaną na Boga.

W jaki sposób reguła dla mnichów mogła by być wskazówką dla ludzi świeckich, którzy wykonują swoją pracę na co dzień w świecie, który zdecydowanie odbiega od zwyczajów klasztornego życia?

Przykładem choćby są jezuici, którzy w Ameryce Południowej inspirując się regułą prowadzili swoją praktykę duszpasterską opartą na zasadzie jawnego zarządzania. Stworzyli oni wśród Indian Guarani system gospodarczy i społeczny inspirowany radami Ewangelii.

Z kolei powstające zakony tworzyły prężne gospodarstwa rolne i przemysłowe, takie jak: młyny, browary win i piwa, apteki ziołowe, piekarnie, hotele, pasieki itd. Współcześnie z reguły tej biorą przykład właściciele wielkich korporacji i drobni biznesmeni.

DEON.PL POLECA

Oto wskazówki św. Benedykta dla każdego pracującego katolika, inspirowane jego Regułą:

 

Rzetelna praca

Według świętego Benedykta uwielbienie Boga to nie tylko modlitwa ale i praca. Więc tak jak modlitwa powinna być oparta na relacji z Chrystusem, miłości do Niego. Tak samo powinno być z moją pracą - przecież gdy szykuję kolację dla ukochanej osoby, chcę to zrobić perfekcyjnie. Podobne starania powinny dotyczyć pracy. To kształtuje  charakter. Wyrazem zdrowej duchowości jest dobrze wykonana, efektywna praca, która jest pozbawiona zachłanności i zazdrości.

 

Atmosfera

Praca nie powinna przynosić błogosławieństwo Boże pracującemu, ale także temu, kto korzysta z jej owoców. Nasza praca to też dzieło ewangelizacji. I ktoś, kto korzysta z pracy człowieka "napełnionego" Duchem Świętym i korzystającym ze współpracy, a nie rywalizacji, może doświadczyć miłości Boga.

 

Cel

Ciągle trzeba zadawać sobie pytanie, jaki jest cel mojej pracy. Czy moja praca ma za zadanie powiększenie mojego portfela? Nie jest to niczym złym. Ale ważne jest, żeby sobie uświadomić, że praca nie tylko "przynosi" pieniądze. Ważne jest też, aby ona nas rozwijała, dawała nam satysfakcję, wnosiła coś dobrego do świata.

 

Edukacja

Bardzo ważne jest, aby znać się na tym, co robię. Bycie specjalistą w swojej dziedzinie jest jednym z kluczy do sukcesu. Trzeba się ciągle rozwijać, a bycie kompetentnym w pracy jest głęboko chrześcijańską cechą.

Benedykt pisał, że celem jego Reguły jest ład i porządek życia ludzkiego wprowadzający uczciwość obyczajów, mądrość i cnoty w postępowaniu. Wydaje się, że przyda się to każdemu chrześcijaninowi.

Warto się zainspirować tym, jak myśli św. Benedykta mogą się przełożyć na nasze życie i pomodlić się wraz z nim o dobrą, chrześcijańską pracę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Stanisław Biel SJ

Kto z nas przynajmniej raz w życiu nie marzył, aby porzucić codzienne sprawy, nużące obowiązki i wyruszyć w drogę? Tak naprawdę każdy miał takie pragnienia, bo człowiek z natury swojej jest pielgrzymem, co pokazuje nam...

Skomentuj artykuł

Jak pracować po katolicku? Odpowiada św. Benedykt
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.