"Jesteś stworzony do duchowego zwyciężania". Wyjątkowa propozycja na Wielki Post

"Jesteś stworzony do duchowego zwyciężania". Wyjątkowa propozycja na Wielki Post
fot. Materiały prasowe
2 miesiące temu
Justyna Sprutta

Czy czas pandemii to dobry moment na kontakt z Bogiem i Kościołem oraz na odnalezienie swojego miejsca w Kościele? A może raczej jest to czas izolacji, osamotnienia i strachu w obliczu niepewności i przy poczuciu beznadziei? Czy pandemia musi kojarzyć się wyłącznie z samotnością, osłabieniem relacji, zamknięciem się w sobie, a może przeciwnie, przyczyni się do odnalezienia w Kościele wspólnoty, w której nie będzie już samotności?

Pomimo panującej wokół pandemii nikt nie jest skazany na samotność. Do wyjścia poza granice samotności zachęca hasło tegorocznej Zdrapki Wielkopostnej: "Przyjdźcie, bo już wszystko gotowe" (Łk 14, 17). Bóg zaprasza, by wejść w Jego eucharystyczną Tajemnicę, do czego zachęca nas ikona Trójcy Świętej Andrzeja Rublowa. Umieszczona we wnętrzu wielkiego serca, które tworzy czterdzieści zadań, sugeruje, że to Bóg znajduje się w centrum naszej doczesności i jedynie On jest w stanie uleczyć naderwane pandemią relacje. Zaprasza Cię do wejścia w trynitarną Wspólnotę, w której pozostawił dla Ciebie wolne miejsce. Choć często pękają relacje w rodzinach, wspólnotach i parafiach, możesz je naprawić. Okazuje się to możliwe również dzięki realizacji zadań z tegorocznej Zdrapki. Ponadto Zdrapka Wielkopostna 2021 pozwoli Ci piękniej i dojrzalej przeżyć Wielki Post. Każda owocna realizacja polecenia ze Zdrapki będzie Twoim małym, codziennym zwycięstwem, a przecież Wielki Post to czas zwycięstw. Jesteś stworzony do duchowego zwyciężania.

Podobnie jak w ubiegłych latach powstałą w 2015 roku Zdrapkę zorganizowała Wspólnota Życia Chrześcijańskiego, jedyne w świecie stowarzyszenie ludzi świeckich zainspirowanych duchowością świętego Ignacego z Loyoli. W Polsce istnieje ona w Białymstoku, Kaliszu, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Radomiu, Szczecinie, Trójmieście, Toruniu, Warszawie, Wrocławiu, a za granicą na przykład w Chicago w USA. Zdrapka Wielkopostna cieszy się od lat wielką popularnością. Dotarła z Polski także do Niemiec, Danii, Norwegii i Szwecji, Kanady, USA, Kazachstanu, na Syberię, do Hong Kongu, Tajwanu i Australii. Otrzymało ją około miliona Polaków w kraju i za granicą. Każdej edycji Zdrapki towarzyszy konkretne przesłanie: Miłosierdzie Boże, 300-lecie koronacji częstochowskiego wizerunku Matki Bożej, 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, Żyć w mocy Bożego Ducha (Duch Święty) czy w minionym roku Ekologiczne nawrócenie i encyklika Franciszka "Laudato Si'". Komitety redakcyjne Zdrapki Wielkopostnej działają w Toruniu, Krakowie i Warszawie. Co roku jej oryginalne oblicze tworzą pasjonaci.

Zdrapka przeznaczona jest dla singli i dla rodzin. Urozmaici pandemiczną "monotonię", uatrakcyjni trudną niejednokrotnie codzienność. Może być wspaniałym prezentem dla rodziny, przyjaciół i znajomych, uzmysławiającym ważne treści ubogacające życie, ale i pozwalającym owocniej przeżyć Wielki Post. Każde zadanie Zdrapki przypada na jeden dzień, łącząc się między innymi z modlitwą, postem i jałmużną. Dlatego na planszy znajdziesz zachętę na przykład do wybrania odpowiadającej Ci formy postu, przygotowania świecy wielkopostnej, odwiedzenia bliskich czy modlitwy i refleksji nad Pismem Świętym. Zamieszczone na planszy polecenia są proste i jasne, dostosowane do możliwości uczestnika Zdrapki, dlatego nie musisz obawiać się trudności. Pierwsze zadanie odsłania Trójcę Świętą i Ewangelię odnoszącą się do hasła tegorocznej Zdrapki. Zdrapka Wielkopostna 2021 ma oblicze fioletowe, gdzie fiolet to nie tylko kolor Wielkiego Postu, ale i kolor nadziei na lepsze jutro. Nowe oblicze Zdrapka odsłoniła 27 stycznia. Realizacja poleceń rozpoczęła się w Środę Popielcową 17 lutego, a zakończy w Poniedziałek Wielkanocny 5 kwietnia 2021 roku.

Bieżące informacje publikowane będą na kanale Zdrapki na Facebooku i na stronie internetowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Franz Jalics SJ
31,43 zł
44,90 zł

To właśnie uważność ostatecznie prowadzi do Boga. Kontemplacja jest oglądaniem. W życiu wiecznym nie będziemy o Bogu rozmyślać, ale Go oglądać. Nie będziemy także zajmować się Bogiem w zewnętrznej aktywności, tylko oglądać Go i miłować....

Skomentuj artykuł

"Jesteś stworzony do duchowego zwyciężania". Wyjątkowa propozycja na Wielki Post
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.