Józef uratował Jezusa, więc uratował też nasze zbawienie [Nowenna - dzień szósty]

Józef uratował Jezusa, więc uratował też nasze zbawienie [Nowenna - dzień szósty]
(fot. shutterstock.com)

Nie łudźmy się - Józef jest wątły tak samo jak Maryja. Tak samo bezsilny jak jego żona i jej dziecko. Ale w sytuacji zagrożenia jego powinnością, jako mężczyzny, męża, ojca, jest zapewnić ocalenie i bezpieczeństwo.

Słowo Boże (Mt 14, 10-13):

"Posłał więc kata i kazał ściąć Jana w więzieniu. Przyniesiono głowę jego na misie i dano dziewczęciu, a ono zaniosło ją swojej matce. Uczniowie zaś Jana przyszli, zabrali jego ciało i pogrzebali je; potem poszli i donieśli o tym Jezusowi. Gdy Jezus to usłyszał, oddalił się stamtąd w łodzi na miejsce pustynne, osobno".

Wprowadzenie do nowenny>>

Rozważania:

Pomijając scenę zwiastowania Józefowi, którą przywołałem w pierwszym dniu tej nowenny, dwa inne wydarzenia wydają się opowiadać dynamikę relacji w tym małżeństwie i rodzinie.

Pierwszy epizod to ucieczka świętej rodziny do Egiptu. Opowiada o tym ewangelista Mateusz (Mt 2,13-15). Ponownie Józefa w śnie nawiedza Anioł Pański (już wiemy, co to oznacza) i każe mu z dzieckiem i żoną uciekać do Egiptu. Wszystko ze względu na knowania Heroda Wielkiego, który władał Palestyną od 47 roku przed narodzinami Chrystusa do swojej śmierci w 4 roku po narodzinach Chrystusa i, przynajmniej według Mateusza, chciał zgładzić Jezusa, potomka króla Dawida i rzekomego pretendenta do korony. Egipt, do którego uciekać miała Święta Rodzina, był widziany zawsze jako ziemia azylu dla tych, którzy z Palestyny musieli uciekać przed tyranami. Tak było z Jeroboamem, który do Egiptu zbiegł przed prześladowaniami króla Salomona (1 Krl 11,40); podobnie z prorokiem Uriaszem, którego chciał zabić król Jojakim (Jr 26,21) - on również schronił się w Egipcie. A zatem Józef, Maryja i Jezus wkraczają na ścieżkę uchodźców. To nie jest szlak emigrantów, którzy szukają lepszego życia. To ścieżka uchodźców, gdyż "bycie uchodźcą swój początek bierze w sytuacji wojny, głodu, zagrożenia, a zatem status uchodźcy wymaga więcej troski, większego zaangażowania" - mówił papież Franciszek w czasie konferencji prasowej na pokładzie samolotu podczas swojej podróży powrotnej ze Szwecji.

Herod, przed którym Józef ucieka, nie żartował. Portret tego okrutnego władcy kreśli Józef Flawiusz, który w Dawnych dziejach Izraela opowiada, że Herod krótko przed śmiercią kazał uwięzić na hipodromie w Jerychu najznakomitszych mężów z całego narodu i rozkazał, aby w chwili jego śmierci wymordować ich wszystkich. Chciał, aby po jego śmierci w narodzie, który go szczerze nienawidził, zapanowała żałoba.

Naprzeciw kogoś takiego wychodzi Józef. Nie łudźmy się - Józef jest wątły tak samo jak Maryja. Tak samo bezsilny jak jego żona i jej dziecko. Ale w sytuacji zagrożenia jego powinnością, powinnością mężczyzny, męża, ojca, jest zapewnić ocalenie i bezpieczeństwo. I tak oto ten radykalny innowator, który musi czytać Nowe w swojej historii i w historii swojej żony, wchodzi na udeptany, tradycyjny i konserwatywny szlak. Mąż, mimo że jest tak samo słaby jak żona, ma zagwarantować bezpieczeństwo i ocalenie. W starciu z kimś takim jak Herod nie ma innego wyjścia jak tylko uciekać, schować się, zniknąć sprzed oczu tyrana.

To wyjście być może nie należy do najbardziej szlachetnych i chwalebnych, ale jest skuteczne. Rodzina znajduje się w bezpiecznym miejscu. Tak, ucieczka Świętej Rodziny do Egiptu ujawnia bardzo tradycyjny, archetypiczny wręcz model mężczyzny, w który Józef doskonale się wciela. Nie jest to model bohatera, nie jest to model mężczyzny, do którego przyzwyczaiła nas współczesna kultura, który mając naprzeciw siebie okrutne państwo i armie wszystkich mocarstw, nie wspominając już o żywiołach natury, zwycięża tak skutecznie, że znajduje jeszcze pół godziny, by pójść z żoną na romantyczną kolację.

Józef uciekając do Egiptu, przynosi zbawienie nie tylko Jezusowi, ale ocala także wizerunek zwyczajnego mężczyzny, który nie jest stworzony i nie ma środków do tego, aby z Herodem potykać się w otwartej wojnie.

Czy Józef tę swoją zdroworozsądkową mądrość przekazał Jezusowi, bo przecież i Jezus w pewnym momencie swojej działalności schodzi z oczu Heroda Antypasa. To syn Heroda Wielkiego. Rządy Galileą rozpoczął w wieku szesnastu lat. Jezus był zatem jego poddanym. To on kazał zabić Jana Chrzciciela i pewnie krąg uczniów proroka znad Jordanu spodziewał się okrutnych prześladowań, na miarę Herodowego potomka. I być może dlatego sam Jezus uznał, że dla Jego dzieła i Jego misji lepiej będzie zejść Herodowi z oczu. Do czasu, bo w trakcie procesu Chrystusa, kiedy kaprys Piłata sprawi, że Jezus będzie musiał stanąć oko w oko z Herodem Antypasem, jedyną formą ucieczki pozostanie niewzruszone milczenie Skazanego.

Czyny miłosierdzia:

  1. Korci Cię, żeby Twoim już poślubionym dzieciom udzielić kilku bezcennych rad, jak winny ułożyć sobie życie w małżeństwie? Odpuść! Józef był człowiekiem o powściągliwym języku.
  2. Może uda Ci się w najbliższy piątek uczestniczyć w Drodze krzyżowej. Ofiaruj twój poświęcony czas i modlitwę za małżeństwa przechodzące kryzys.

Modlitwa:

O święty Józefie,

razem z Tobą i w Tobie chcemy uwielbiać Pana.

On wybrał Ciebie spośród wszystkich mężczyzn na najczystszego małżonka Błogosławionej Dziewicy, w której łonie swoje sanktuarium znalazł Zbawiciel świata.

Patrzyłeś na to oczyma wiary.

To Ty przekazałeś Jezusowi dziedzictwo Dawidowe.

Cały czas czuwałeś nad Jezusem i Jego Matką, aby zapewnić im bezpieczne życie i umożliwić spełnienie ich misji.

Zbawiciel świata poddał się Twojej ojcowskiej władzy. Ty przekazywałeś Mu mądrość życia i uczyłeś Go zasad ludzkiego postępowania.

Teraz przebywasz w Jego obecności.

Prosimy, opiekuj się całym Kościołem, wielką rodziną Jezusa, która zrodziła się z dzieła odkupienia, którego dokonał Jezus.

Pomóż tym wszystkim, którzy są w potrzebach materialnych i duchowych. I w Tobie widzą niezawodną pomoc i orędownika.

Amen.

Niezawodna modlitwa do św. Józefa>>

***

Przez najbliższe dni będziemy wspólnie modlić się nowenną do św. Józefa. Codziennie na portalu DEON.pl znajdziecie piękne rozważania i modlitwy, których autorem jest ks. Adam Błyszcz CR.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Elżbieta Polak, Katarzyna Pytlarz
18,13 zł
25,90 zł

Dziękuję Panu za możliwość sprawowania tej Mszy Świętej na początku posługi Piotrowej w uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Maryi Panny i patrona Kościoła Powszechnego.
Papież Franciszek, 19 marca 2013 r.

Książka zawiera pięćdziesiąt autentycznych świadectw...

Skomentuj artykuł

Józef uratował Jezusa, więc uratował też nasze zbawienie [Nowenna - dzień szósty]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.