Dzisiejsza Ewangelia jest o hejterstwie. Nie wierzysz? Przeczytaj jeszcze raz

Dzisiejsza Ewangelia jest o hejterstwie. Nie wierzysz? Przeczytaj jeszcze raz
(fot. Victoria Heath / Unsplash)

"Na moim profilu musiałem zablokować kilkadziesiąt osób, które nie potrafiły inaczej rozmawiać niż za pomocą języka pogardy, nienawiści i wyzywania od heretyków. I zawsze w obronie wiary" - pisze Dariusz Piórkowski SJ.

Dzisiejsza Ewangelia: Mt 5, 20-26

Czytam jeszcze raz dzisiejszą Ewangelię i wstrząsnęła mną trójstopniowość zabójstwa wewnętrznego, czyli dokonanego najpierw w sercu:

  1. Gniew na brata (nienawiść i chęć unicestwienia kogoś)
  2. Głupcze! (pogarda, wmówienie komuś, że jest niedouczony, jest istotą gorszą, niższej kategorii)
  3. Bezbożniku! (zdemonizowanie drugiego, uznanie, że jest ucieleśnieniem zła)
Co mi to przypomina? Współczesne hejterstwo. I to niestety także pośród wierzących. Jezus konsekwentnie nazywa osobę, której tak się dostaje, bratem. Chodzi więc o osoby wierzące, o wspólnotę braci i sióstr. Czyż tak wiele pogardy, nienawiści i odsądzania od czci i wiary nie dzieje się w Kościele pomiędzy braćmi i siostrami? Na moim profilu musiałem zablokować kilkadziesiąt osób, które nie potrafiły inaczej rozmawiać niż za pomocą języka pogardy, nienawiści i wyzywania od heretyków. I zawsze w obronie wiary.
Przerażające jest to, że w oczach Bożych jest to zabójstwo człowieka, nie fizyczne (jeszcze nie), ale słowem i myślą. Kto demonizuje drugiego, winien jest kary piekła ognistego. Ile zbrodni w historii zaczynało się od pogardy, pomniejszania i demonizowania drugiego człowieka? Przecież to tylko słowa... powiedzielibyśmy.

To dlatego w przypowieści o ojcu miłosiernym Jezusowi tak bardzo zależało, aby starszy syn uznał ponownie swego młodszego syna, który wrócił, za brata. Nie można się cieszyć Bogiem jako Ojcem i zrozumieć Go, jeśli drugiego nie przyjmę jako brata czy siostrę.

Artykuł ukazał się na Facebooku autora.

Rekolekcjonista i duszpasterz. Autor książek z zakresu duchowości. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ
10,43 zł
14,90 zł

Bóg jest Ojcem Miłosiernym, który za dobro wynagradza, a grzesznika szuka

Naszym prawdziwym problemem jest niewiara w to, że Bóg kocha nas jako grzeszników. (…) Kiedy grzeszymy, nie tracimy godności syna i córki Boga. Dlaczego?...

Skomentuj artykuł

Dzisiejsza Ewangelia jest o hejterstwie. Nie wierzysz? Przeczytaj jeszcze raz
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.