Ewangelia nie jest nauczaniem teorii. Pobożność na pokaz nie podoba się Bogu

Ewangelia nie jest nauczaniem teorii. Pobożność na pokaz nie podoba się Bogu
Fot. Depositphotos.com

Ewangelia nie jest nauczaniem teorii, ale jest świadectwem życia. Uczeń Jezusa nie skupia uwagi na sobie, ale jego przykład wskazuje innym na Pana. 

Słowo na dziś (Mt 23,1-12) 

Z Ewangelii wg św. Mateusza: 

DEON.PL POLECA
Wówczas przemówił Jezus do tłumów i do swych uczniów tymi słowami: «Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią. Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą. Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów. Lubią zaszczytne miejsca na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi. Otóż wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście. Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie. Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus. Największy z was niech będzie waszym sługą. Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony. 

Komentarz do Ewangelii (7 lutego 2024 r.)

Obraz: Oczyma wyobraźni zobaczę Jezusa w otoczeniu uczniów i słuchającego Go tłumu. Otworzę duchowy słuch na słowo napomnienia, jakie Pan kieruje przeciw władzom religijnym, ale też przeciwko religijnej powierzchowności. Przyjrzę się swoim reakcjom. 

DEON.PL POLECA

Myśl: Po sporach z arcykapłanami i starszymi, przypowieściach o sądzie ostatecznym, Jezus poddaje krytyce ekshibicjonizm i bigoterię uczonych w Piśmie i faryzeuszy. Nauczają bowiem, ale sami nie postępują spójnie z tym, co głoszą. Są pobożni ‘na pokaz’. Uważają się za ‘mędrców i przewodników’, ale wprowadzają tylko innych w błąd. Tak nie może postępować uczeń. Ewangelia nie jest ‘nauczaniem’ teorii, ale jest świadectwem życia. Uczeń Jezusa nie skupia uwagi na sobie, ale jego przykład wskazuje innym na Pana. 

Emocja: „Jeden jest tylko wasz Mistrz”. Te słowa Jezus kieruje do swoich uczniów, którzy słyszeli krytykę powierzchowności i ekshibicjonizmu. Relacje między uczniami mają być braterskie. Wszyscy są równi we wspólnocie. Jedynym punktem odniesienia jest Pan. 

Wezwanie: Poproszę o odwagę dostrzegania w sobie pokusy „wysuwania się na pierwszy plan”. Podziękuję Jezusowi za Jego uniżenie się i zbawienie nas na krzyżu.  Uczynię jakiś gest uniżenia się i pokory. 

 

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wojciech Werhun SJ

Podręczne narzędzie rozwoju osobistego i duchowego

Ćwiczenia duchowe to zbiór pojedynczych ćwiczeń ułożonych na podstawie tradycji świętego Ignacego Loyoli. Możesz je dostosować do własnego trybu życia i korzystać z nich w dowolny dla siebie sposób.

...

Skomentuj artykuł

Ewangelia nie jest nauczaniem teorii. Pobożność na pokaz nie podoba się Bogu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.