Jak modlić się imieniem Jezus? Oto pięć podpowiedzi mnicha

Jak modlić się imieniem Jezus? Oto pięć podpowiedzi mnicha
Fot. Jasmin Ne / Unsplash
dominikanie.pl / mł

Przywykliśmy do tego, że nasza modlitwa składa się ze zdań, z próśb, z podziękowań, że są w niej słowa, którymi chcemy mówić do Boga, nawiązywać z Nim relację, opowiadać Mu o swoim życiu. Jest jednak taka modlitwa, która odwraca porządek i skupia nas już nie na nas samych, ale na Nim - na Bogu, który jest bliski, który nigdy nas nie opuszcza. 

Jak modlić się imieniem Jezus? 

To modlitwa, którą przesiąknięci są chrześcijanie Wschodu; od nich możemy się jej uczyć. Oto pięć podpowiedzi od Prawosławnego Mnicha, znalezionych w jednym z tekstów opublikowanych przez dominikanów.

1. Znajdź najlepszy dla siebie sposób

Jest kilka przyjętych form modlitwy imieniem Jezus. Najpowszechniejsze to krótkie zdania: „Panie Jezu Chryste, Synu Boży, zmiłuj się nade mną, grzesznikiem” albo "Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną". Jednak najlepiej jest, gdy każdy sam znajduje dla siebie najlepszą formę tej modlitwy: może to być po prostu powtarzanie czy nucenie imienia "Jezus". Dlatego, jeśli chcesz się modlić tym Świętym Imieniem, próbuj i znajdź swój najlepszy sposób.

2. Nie dodawaj innych słów do tej modlitwy

Gdy chcesz modlić się, wzywając imię Jezusa, zrezygnuj z dodatkowych słów, próśb, wezwań. Niech Jego Imię będzie centrum twojej modlitwy. 

3. Przywołuj Święte Imię z namysłem i w skupieniu

Możesz modlić się głośno albo w myślach - niezależnie od tego, który sposób wybierzesz, chodzi o często powracające powtarzanie samego imienia Jezus. Możesz też mówić "Panie Jezu" albo "Jezu Chryste", jeśli jest ci to bliższe. Przywołuj Święte Imię wolno, z namysłem, wchodzac w jego głębię. 

4. Pamiętaj, co znaczy imię Jezus

Jeśli trudno ci jest się modlić imieniem, przypominaj sobie jego znaczenie: imię "Jezus" oznacza przecież "Bóg zbawia", a więc powtarzanie imienia "Jezus" to wyznawanie i przypominanie sobie, że Bóg zbawia, że panuje nad wszystkim, że wyrwie cię z każdych kłopotów, że nie ma nikogo innego, kto ma taką moc.   

5. Znajdź choć chwilę czasu tylko na tę modlitwę

Modlitwą polegającą na wzywaniu imienia Jezus możesz modlić się wszędzie i o każdej porze - na spacerze, w przerwie w pracy albo podczas pracy nie wymagającej skupienia, w trakcie porządków, odpoczynku, na adoracji i podczas zakupów. Jednak pamiętaj, by wyznaczyć sobie taki czas w ciągu dnia, choćby był krótki, gdy poza modlitwą imieniem Jezus nie będziesz robić nic innego. 

Źródło: dominikanie.pl / mł

 

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Wystarczy chcieć!

Można odnieść wrażenie, że modlitwa jest trudną sztuką − ale to nieprawda. Czasami za szybko się poddajemy i zniechęcamy, zapominając, że tak naprawdę nie potrzebujemy wiele, żeby spotkać się z Bogiem. Jak więc...

Skomentuj artykuł

Jak modlić się imieniem Jezus? Oto pięć podpowiedzi mnicha
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.