Jezus chce, byś sobie przebaczył

Jezus chce, byś sobie przebaczył
(Fot. pl.depositphotos.com)
Jan Głąba SJ

Możemy być wewnętrznym faryzeuszem dla siebie samego i nie dopuszczać do siebie przebaczenia. Chwytać za kamień i próbować dokonać wyroku na sobie. Wtedy trzeba nam usłyszeć od Jezusa to, co powiedział tej kobiecie: „Idź i nie grzesz więcej” i przyjmij przebaczenie.

Tu przeczytasz dzisiejszą Ewangelię

DEON.PL POLECA
Komentuje Jan Głąba SJ

W dzieciństwie rodzice zabronili mi i mojemu bratu donosić na siebie nawzajem. Powiedzieli, że jeżeli będziemy przychodzili i skarżyli na siebie, to powiedzieli nam, że karę otrzyma ten, który naskarżył, a nie ten, co zrobił coś złego. Myślę, że nie chodziło im o brak konsekwencji, ale o próbę nauczenia nas tego, że kłopoty i trudności, przeżywa się razem.

W dzisiejszej Ewangelii faryzeusze przyprowadzają kobietę przyłapaną na cudzołóstwie przed Jezusa i pytają, czy można ją ukamienować tak, jak kazał Mojżesz.

DEON.PL POLECA

Wtedy Jezus schyla się i pisze coś palcami na ziemi. Bibliści starają się dowiedzieć, co tam mógł napisał. Myślę sobie, że Jezus dam im trochę czasu, by zrozumieli, głupotę swojego pytania i odeszli.

Oni jednak zostali i pytali jeszcze raz. Czy można wymierzyć sprawiedliwość na tej kobiecie, która zgrzeszyła. Wtedy Jezus podnosi się i mówi: - Kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamieniem. Oni wszyscy odchodzą, zostaje tylko ta kobieta.

Myślę sobie, że nie jesteśmy tak zepsuci, jak ci faryzeusze i nie przyprowadzamy przed kościół czy przed drugiego człowieka kogoś, kto grzeszył, ale możemy być wewnętrznym faryzeuszem dla siebie samego i nie dopuszczać do siebie przebaczenia, ale raczej chwytać za kamień i próbować dokonać wyroku na sobie.

Wtedy trzeba nam usłyszeć od Jezusa to, co powiedział tej kobiecie: „Idź i nie grzesz więcej” i przyjmij przebaczenie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wypełnić Ewangelię dokładnie co do litery – to jest pomysł na życie. Nie szukać niczego innego, tylko czerpać z tego, co jest napisane. 

Arcybiskup Grzegorz Ryś zabiera nas w podróż śladami jednego z najważniejszych...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Jezus chce, byś sobie przebaczył
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.