Jezus, który idzie do Ojca, troszczy się o tych, których zostawia na ziemi

Jezus, który idzie do Ojca, troszczy się o tych, których zostawia na ziemi
Rogier van der Weyden "Ukrzyżowanie Jezusa, z Maryją i św. Janem Ewangelistą w żałobie" o.k. 1460 r. (domena publiczna)
Jan Głąba SJ

Wzięliśmy Maryję na Królową i to wydarzenie przypomina nam, że Ona jest Matką. Może ma nas też uwrażliwić na to, byśmy w końcu zatroskali się o tych, którzy są dookoła nas.

Ewangelia na 3 maja 2022 r. - J 19, 25-27

Jan Głąba SJ: komentarz do ewangelii z 3 maja 2022 r.

Kiedy przez pięć tygodni byłem na próbie szpitalnej i pracowałem w hospicjum, pierwszy raz w życiu - a miałem lat 19 - zetknąłem się ze śmiercią twarzą w twarz. Pamiętam doskonale, że trzymałem odchodzącą pacjentkę za dłonie i kiedy próbowałem z nią rozmawiać ona milczała. Ale przypomniało mi się, że kilka dni wcześniej rozmawialiśmy o jej bliskich. Ona bardzo martwiła się o to, czy oni sobie bez niej poradzą.

Wydaje się czasem, że w obliczu przejścia na tamten świat, w obliczu śmierci, nie myśli się już o sprawach przyziemnych, ale raczej człowiek przygotowuje się na spotkanie z Bogiem, robi rachunek sumienia, jakoś żałuję za to, co było słabe i dziękuję za to, co było dobre.

To doświadczenie hospicjum, ale także dzisiejsza ewangelia w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, nazywana "testamentem z krzyża", gdzie Jezus mówi do Ucznia: oto Matka twoja, a do Matki: oto syn twój, że ta wrażliwość na tych którzy są naszymi bliskimi w obliczu śmierci (ale w ogóle w relacji z Bogiem) jest bardzo ważna. Zobaczcie, że Jezus który idzie do Ojca, troszczy się o tych, których zostawia na ziemi.

Może ta uroczystość, w której historycznie wspominamy to, że wzięliśmy Maryję na Królową najpierw nam przypomina o tym, że ona jest Matką. Może to historyczne wydarzenie ma nas uwrażliwić na to, byśmy w końcu zatroskali się o tych, którzy są dookoła nas? Tego uczy postawa Maryi, tego uczy postawa Jana, ale do tego przede wszystkim wzywa z krzyża Chrystus.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Grzegorz Ryś

Słowo, które ma moc zmienić Twoje życie.

Ta książka może towarzyszyć Ci każdego dnia. Sięgnij po nią, gdy zauważysz, że tempo spraw i obowiązków zasłania Ci to, co naprawdę ważne.

Biskup Grzegorz Ryś, jak mało...

Skomentuj artykuł

Jezus, który idzie do Ojca, troszczy się o tych, których zostawia na ziemi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.