Jezus utożsamia się tymi, którzy są wykluczeni i odrzuceni
Jezus utożsamia się z uczniami, zwłaszcza wtedy, kiedy są wykluczeni i odrzuceni. On bowiem jest odrzuconym ‘kamieniem węgielnym’.
Czytania na dziś: Łk 10,13-16
Z Ewangelii wg św. Łukasza: Biada tobie, Korozain! Biada tobie, Betsaido! Bo gdyby w Tyrze i Sydonie działy się cuda, które u was się dokonały, już dawno by się nawróciły, siedząc w worze pokutnym i w popiele. Toteż Tyrowi i Sydonowi lżej będzie na sądzie niżeli wam. A ty, Kafarnaum, czy aż do nieba masz być wyniesione? Aż do Otchłani zejdziesz!
Kto was słucha, Mnie słucha, a kto wami gardzi, Mną gardzi; lecz kto Mną gardzi, gardzi Tym, który Mnie posłał».
Obraz: Jezus wysyła z misją siedemdziesięciu dwóch uczniów. Oczyma wyobraźni zobaczę tę grupę, jak słuchają Jezusa i wyruszają po dwóch, aby wypełnić swoje zadanie. Posłucham słów Jezusa i uświadomię sobie, jakie echo wzbudzają we mnie.
Myśl: Żyjemy w ‘kulturze chrześcijańskiej’, otoczeni wieloma elementami tej duchowości. Ale mimo to, mamy trudności, aby zaakceptować przeciwności i odrzucanie. Czasami sami doświadczamy oporów w przyjęciu orędzia królestwa, jesteśmy tymi, którzy ‘stawiają opór’. Słowa, które Jezus odnosi do galilejskich miejscowości, równie dobrze można by odnieść do każdego z nas. Jezusowe ‘biada’ to nie groźba (trzeba je czytać w całości Jego misji). To raczej skarga i ‘cierpienie’ Boga, bo praktycznym efektem tego ‘biada’ jest krzyż Chrystusa. I dlatego ciążąca na nas odpowiedzialność za ‘odrzucanie’ Boga jest tak wielka.
Emocja: Słuchać – gardzić. Jezus utożsamia się z uczniami, zwłaszcza wtedy, kiedy są wykluczeni i odrzuceni. On bowiem jest odrzuconym ‘kamieniem węgielnym’. Posłuch i perspektywa odrzucenia są ściśle związane z wypełnianiem misji ewangelizacyjnej ucznia.
Wezwanie: Poproszę o łaskę odwagi w podjęciu swego powołania. Podziękuję za stałą obecność Boga, pomimo moich upadków.
Uczynię jakiś gest uszanowania i oddania się na służbę Bogu.
Skomentuj artykuł