Kłótnie i poróżnienie w rodzinie to doświadczenie wielu z nas. Czy tak naprawdę musi być?

Kłótnie i poróżnienie w rodzinie to doświadczenie wielu z nas. Czy tak naprawdę musi być?

Ewangelia wybija nas z letargu, obnaża naszą naiwność i obłudę. Chrześcijaństwo jest wymagające. Nie pozwala nam żyć w złudzeniach. 

Z Ewangelii wg św. Łukasza:

Przyszedłem rzucić ogień na ziemię i jakże bardzo pragnę, żeby on już zapłonął. Chrzest mam przyjąć i jakiej doznaję udręki, aż się to stanie. Czy myślicie, że przyszedłem dać ziemi pokój? Nie, powiadam wam, lecz rozłam. Odtąd bowiem pięcioro będzie rozdwojonych w jednym domu: troje stanie przeciw dwojgu, a dwoje przeciw trojgu; ojciec przeciw synowi, a syn przeciw ojcu; matka przeciw córce, a córka przeciw matce; teściowa przeciw synowej, a synowa przeciw teściowej».

Obraz: Jezus w dzisiejszym fragmencie ewangelii kontynuuje odpowiedź na pytanie Piotra, do kogo kieruje swoją naukę, do uczniów czy do tłumów. Jezus poucza swoich apostołów. Scena jest dosyć dramatyczna: ogień rzucony na ziemię, udręczenie, rozłam w rodzinach. Te słowa Jezus kieruje dzisiaj także do mnie.

Myśl: Żyjemy w perspektywie eschatologicznej, sądu Bożego, który wybija nas z letargu, obnaża naszą naiwność i obłudę. Jezus przychodzi, aby „ogień rzucić na ziemię”. Jest nim krzyż, z którym każdy z nas musi się skonfrontować. Chrześcijaństwo jest wymagające. Nie pozwala nam żyć w złudzeniach. Domaga się nawrócenia i wierności, bo zostaliśmy nabyci za wielką cenę, za cenę życia Jezusa. Obraz poróżnionej rodziny jest echem ostatecznego zła, ale jest też oznaką zbliżających się czasów mesjańskich.

Emocja: Poróżnieni. To, niestety, jest doświadczenie wielu z nas, wielu naszych rodzin. Ale jesteśmy często poróżnieni z błahych powodów, dalekich od troski o królestwo Boże. Tym bardziej powinniśmy pragnąć pokoju i pojednania.

Wezwanie: Poproszę o łaskę ufności w trudnych czasach. Podziękuję za Eucharystię, która pozwala mi doświadczyć obecności Pana.
Spróbuję zapamiętać jakąś myśl z tej chwili modlitwy.

DEON.PL POLECA

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. Wacław Królikowski SJ

Dzisiaj szczególnie potrzebna stała się postawa rozeznawania. Jesteśmy obdarzeni wolnością Jezusa Chrystusa, ale On nas wzywa do badania tego, co jest w nas – pragnień, niepokojów, lęków, oczekiwań – i tego, co dzieje się poza...

Skomentuj artykuł

Kłótnie i poróżnienie w rodzinie to doświadczenie wielu z nas. Czy tak naprawdę musi być?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.