Czy katolik może chwalić się dobrem, które czyni?

Czy katolik może chwalić się dobrem, które czyni?
Fot. Depositphotos.com

Jezus mówi, by nie spełniać pobożnych uczynków na pokaz. Czy jest w takim razie jakaś przestrzeń, w której możemy pochwalić się dobrem? 

Tutaj przeczytaj czytania z dziś

Dość często krytykujemy ludzi popularnych, celebrytów, ale także Kościół za to, że wiele rzeczy pobożnych, dobrych, charytatywnych robią na pokaz, że się tym chwalą. W dzisiejszej Ewangelii Jezus mówi, żeby nie spełniać pobożnych uczynków na pokaz, lecz by dając jałmużnę, pozostać anonimowym i przeżywać te rzeczy w ukryciu, bo Ojciec widzi w ukryciu.

Czy nie ma przestrzeni, w której można się pochwalić dobrem? Jest. Co w takim razie znaczy "w ukryciu"? Dość trafnie opisuje to św. Ignacy, który mówi, że w pierwszym punkcie rachunku sumienia trzeba po prostu podziękować. Ojciec widzi w ukryciu, ale my też jesteśmy w tym ukryciu zaproszeni do tego, by zobaczyć. W ukryciu modlitwy możemy cieszyć się naszym dobrem, czerpać siłę do tego, by je pomnażać.

Komentuje Jan Głąba SJ:

DEON.PL POLECA

JAN GŁĄBA, jezuita, student filozofii. Urodzony we Wrocławiu. Mieszka i uczy się w Krakowie. Syn i starszy brat. Wcześniej pływak w Wojskowym Klubie Sportowym “ŚLĄSK” Wrocław, obecnie instruktor pływania, ratownik WOPR i sędzia II kl. PZP. Prowadzi kanał YouTube i bloga.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy katolik może chwalić się dobrem, które czyni?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.