Kościół nie składa się ze sprawiedliwych. To często "zabłąkane owce"

Kościół nie składa się ze sprawiedliwych. To często "zabłąkane owce"
fot. Antonello Falcone / Unsplash

Wspólnota wierzących to nie tylko pewni, przebojowi i użyteczni. To często "zabłąkane owieczki". Kościół nie składa się ze sprawiedliwych, którzy żyją w poczuciu wyższości wobec słabych i grzesznych. Jesteśmy wspólnotą usprawiedliwionych, obdarzonych łaską, wyzwolonych od grzechu, którym przebaczono.

Z ewangelii wg św. Mateusza: Jak wam się zdaje? Jeśli kto posiada sto owiec i zabłąka się jedna z nich: czy nie zostawi dziewięćdziesięciu dziewięciu na górach i nie pójdzie szukać tej, która się zabłąkała? A jeśli mu się uda ją odnaleźć, zaprawdę, powiadam wam: cieszy się nią bardziej niż dziewięćdziesięciu dziewięciu tymi, które się nie zabłąkały. Tak też nie jest wolą Ojca waszego, który jest w niebie, żeby zginęło jedno z tych małych.

DEON.PL POLECA

Obraz: Oczyma wyobraźni zobaczę zabłąkaną owcę, która się zagubiła. Popatrzę też na pasterza, który jej szuka pilnie i cieszy z odnalezienia. Przyjrzę się myślom i odczuciom, które się we mnie pojawiały.

Myśl: Wspólnota wierzących to nie tylko pewni, przebojowi i użyteczni. To często "zabłąkane owieczki". Kościół nie składa się ze sprawiedliwych, którzy żyją w poczuciu wyższości wobec słabych i grzesznych. Jesteśmy wspólnotą usprawiedliwionych, obdarzonych łaską, wyzwolonych od grzechu, którym przebaczono. I dlatego też mamy usprawiedliwiać, ułaskawiać i przebaczać innym. To jest wyraz troski o pogubionych braci.

Emocja: Wywyższanie się. Często się porównujemy z innymi, poprawiając sobie nastrój, że nie jesteśmy tak źli, jak oni. Jezus wskazuje, że poczucie wyższości jest pokusą, która mnie niszczy. Prawdziwa wielkość to pokora i służba.

Wezwanie: Poproszę o wrażliwość i uważność na słabości innych, do których chcę podchodzić z miłością i dyskrecją. Podziękuję za miłość, którą Bóg mnie otacza, nie zważając na moje biedy i niedociągnięcia.

Zadanie adwentowe: Jeśli okoliczności zewnętrzne mi pozwalają, uczynię mały gest (ukłon, dłonie ułożone, jak na przyjęcie daru, znak krzyża…), by lepiej wyrazić pragnienie bycia odnalezionym przez Boga. Wytrwam tak kilka chwil.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Czy musimy spowiadać się przed księdzem?
Co zrobić, gdy spowiednik nas nie zrozumie lub zrani?
Jak radzić sobie ze zniechęceniem?
W jaki sposób kształtować sumienie?
Czym różni się słabość od grzechu?

Skomentuj artykuł

Kościół nie składa się ze sprawiedliwych. To często "zabłąkane owce"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.