Krzysztof Pałys OP o kapitulacji przed Bogiem, dzięki której człowiek odnajdzie zagubiony sens

Krzysztof Pałys OP o kapitulacji przed Bogiem, dzięki której człowiek odnajdzie zagubiony sens
O. Krzysztof Pałys OP (fot. Dominikanie Służew / YouTube.com)
Facebook.com / tk

We wpisie na swoim facebookowym profilu o. Krzysztof Pałys pisze, że „(…) jeśli człowiek chce odnaleźć zagubiony sens, powinien dążyć do tego, aby w końcu przed Panem Bogiem skapitulować”.

Dominikanin przytacza fragment felietonu filozofa i politologa Marka Cichockiego, który napisał: „Chcąc opisać współczesną zachodnią kulturę, niemiecki filozof Peter Sloterdijk posłużył się obrazowym określeniem ‘bezgrawitacji’. Jego zdaniem po okropnościach wojen XX w. człowiek Zachodu uwierzył, że może, głównie dzięki pieniądzom i technologiom, stworzyć świat, w którym przestaną wreszcie obowiązywać go zasady ziemskiej grawitacji.

Na tej podstawie ukształtowała się nasza współczesna zachodnia mentalność, zgodnie z którą PKB zawsze wzrasta, pieniądz i energia mogą tylko tanieć, wszelkie granice czy różnice istnieją tylko po to, aby je przełamywać, a jedynym celem życia każdego z nas jest dokonywać kolejnych etapów w samorealizacji. Ziemskie sprawy i reguły ludzkiej egzystencji przestają nas krępować, człowiek staje się kimś w rodzaju półboga, a świat leży cały u naszych stóp”.

O. Pałys odnosi się do słów filozofa pisząc, że jeżeli człowiek ma wszystko, czego potrzebuje do ziemskiego szczęścia, cieszy się dobrym zdrowiem, zaczyna napełniać się dumą, pychą i zuchwale wierzy w to, że jest bogiem, a nawet kimś większym niż sam Bóg.

„Jeśli jednak wydarzy się coś, z czym nie może sobie dać rady i na co inni też nic nie mogą poradzić, dopiero wówczas zaczyna się zastanawiać nad tym, że Bóg naprawdę istnieje” – pisze dominikanin.

DEON.PL POLECA

Kapłan wskazuje, że jeżeli człowiek pragnie odnaleźć zagubiony sens, powinien dążyć do kapitulacji przed Panem Bogiem. „Dopiero, kiedy pokocha Jego wolę i podda się jej, z zaskoczeniem odkryje, że powrócił do siebie samego” – zaznacza dominikanin.

Przeczytaj cały wpis o. Krzysztofa Pałysa OP

Źródło: Facebook.com / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Nowak OP, Marcin Jakimowicz

Przejdź kryzys z nadzieją

Czy rozczarowani postawą wielu ludzi Kościoła nadal jesteśmy w stanie funkcjonować w nim jak dotychczas? Jak w dzisiejszych czasach wytrwać w wierze i nie stracić nadziei? Co robić, gdy ze wspólnoty...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Krzysztof Pałys OP o kapitulacji przed Bogiem, dzięki której człowiek odnajdzie zagubiony sens
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.