Matka zniewalanych i porzuconych – bł. Maria Katarzyna Troiani

Matka zniewalanych i porzuconych – bł. Maria Katarzyna Troiani
Bł. Maria Katarzyna Troiani - www.santiebeati.it - - obraz 91679A.JPG
0:00
- 0:00

Piątego maja Kościół wspomina błogosławioną Marię Katarzynę Troiani. Była Włoszką, ale w Egipcie znalazła miejsce swojego życia i działalności apostolskiej. Założyła nowe zgromadzenie zakonne.

Konstancja Troiani urodziła się 19 stycznia 1813 roku w miejscowości Giuliano di Roma, we Włoszech. Była trzecim z czworga dzieci. Rodzina była zamożna, ale dzieci wcześnie zostały osierocone. Konstancję oddano na wychowanie do sierocińca prowadzonego przez siostry klaryski w Ferentino.

Imiona świętych - Katarzyna

W 1829 roku Konstancja przyjęła habit zakonny i została klaryską. Odtąd nazywała się Maria Katarzyna od św. Róży z Viterbo. Przez wiele lat zajmowała się sierotami w tym samym sierocińcu, w którym się wychowywała.

W 1852 roku Wikariusz apostolski Egiptu, biskup Guasco, zwrócił się do sióstr, aby otworzyły swój dom w Kairze, zależny od Kustodii Ziemi Świętej i by zajęły się wychowaniem i kształceniem ubogich dziewcząt, a także otworzyły kościół katolicki.

Do Ciebie uciekamy się św. Józefie w naszej niedoli

Po uzyskaniu wszelkich pozwoleń, 25 sierpnia 1859 roku siostra przełożona Castelli, matka Troiani i trzy inne siostry z klasztoru w Ferentino wyruszyły w podróż do Egiptu. Do Kairu dotarły 14 września tego roku, przyjęte przez wiernych i prowadzących tam parafię franciszkanów z wielkimi nadziejami.

Prawie od razu siostra przełożona poważnie się rozchorowała i siostra Maria Katarzyna musiała przejąć jej obowiązki. Siostry poświęciły się pracy z ubogimi i porzuconymi dziećmi, z dziewczętami, które sprzedawano, jako niewolnice do haremów. Siostry otworzyły też szkołę dla dziewcząt. Uczyły się w niej Egipcjanki i córki Anglików, dzieci różnych ras i religii.

Bł. Maria Katarzyna Troiani - www.santiebeati.it - - obraz 91679B.JPGBł. Maria Katarzyna Troiani - www.santiebeati.it - - obraz 91679B.JPGSiostry coraz bardziej rozwijały swoja działalność, a do Kairu przyjechał nowy delegat apostolski, biskup Vujcic, w miejsce zmarłego biskupa Guasco. Ustanowił matkę Marię Katarzynę nową przełożoną, a ponieważ wydawało mu się, że Konstytucje, jakie siostry miały w Ferentino nie są dostosowane do warunków miejsca, więc sam napisał nowe Reguły dla wspólnoty sióstr.

Biskup Ferentino i tamtejsze siostry nie chcieli się na to zgodzić i klaryski postanowiły wycofać swoje siostry z Egiptu. Wtedy jednak siostry w Kairze postanowiły oddzielić się formalnie od włoskiego klasztoru i stworzyć nową wspólnotę pod auspicjami biskupa Vujcica. W 1863 roku Katarzyna została wybrana przełożoną tej nowej wspólnoty.

30 czerwca 1868 roku Kongregacja Rozkrzewiania Wiary zatwierdziła Instytut Franciszkanek Misjonarek Egiptu. W 1950 roku zgromadzenie zmieniło nazwę na Siostry Franciszkanki Misjonarki Niepokalanego Serca Maryi.

Modlitwa do św. Józefa dla odtrąconych i porzuconych

Siostry prowadziły dzieła, które rozpoczęły. Za życia matki Katarzyny około 750 murzyńskich dzieci zostało uratowanych przed sprzedażą w niewolę. Siostry uratowały także ponad 1570 niemowląt porzuconych na śmietnikach. Siostry kształciły te dzieci, pomagały szukać pracy i starały się zapewnić godną przyszłość. Uczyły arabskiego, włoskiego i francuskiego, prac ręcznych typowych dla dziewcząt. Ponadto geografii, historii, arytmetyki, gry na pianinie i śpiewu. Dziewczynki pochodziły z różnych krajów i religii.

Do roku 1879 siostry otworzyły siedem domów w całym Egipcie, z czego dwa w Kairze. Jeszcze za życia matki Katarzyny siostry otworzyły domy w Jerozolimie, na Malcie i kilka we Włoszech. Dzisiaj siostry pracują w wielu krajach świata.

Kocham moje życie tutaj w Afryce

Matka Maria Katarzyna zmarła 6 maja 1887 roku w Kairze. Pochowano ją na tamtejszym cmentarzu katolickim. Jej relikwie od 1967 roku spoczywają w domu generalnym sióstr w Rzymie. Marię Katarzynę Troiani beatyfikował w 1985 roku Jan Paweł II.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
George Augustin

Czy Bóg jest dla nas żywą rzeczywistością, czy też tylko frazesem bez żadnych konsekwencji? Czy rzeczywiście liczymy się z Jego mocą? Czy Bóg jest wśród nas rozpoznawalny? Jak, pomimo wszystkich ludzkich zaciemnień, sprawić, abyśmy w...

Skomentuj artykuł

Matka zniewalanych i porzuconych – bł. Maria Katarzyna Troiani
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.