Miłosierdzie Boga jest "duszą" wspólnoty

Miłosierdzie Boga jest "duszą" wspólnoty
Fot. Louis Hansel / Unsplash

Jezus mówi o zgorszeniu. Bóg dopuszcza do niego, bo szanuje naszą wolność, ale jest ono także miejscem największego miłosierdzia. Wspólnota uczniów to nie "sekta czystych".

Słowo na dziś (Łk 17,1-6)

Z Ewangelii wg św. Łukasza: Rzekł znowu do swoich uczniów: «Niepodobna, żeby nie przyszły zgorszenia; lecz biada temu, przez którego przychodzą. Byłoby lepiej dla niego, gdyby kamień młyński zawieszono mu u szyi i wrzucono go w morze, niż żeby miał być powodem grzechu jednego z tych małych. Uważajcie na siebie! Jeśli brat twój zawini, upomnij go; i jeśli żałuje, przebacz mu! I jeśliby siedem razy na dzień zawinił przeciw tobie i siedem razy zwróciłby się do ciebie, mówiąc: "Żałuję tego", przebacz mu!». Apostołowie prosili Pana: «Przymnóż nam wiary!» Pan rzekł: «Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy, powiedzielibyście tej morwie: "Wyrwij się z korzeniem i przesadź się w morze!", a byłaby wam posłuszna.

Komentarz do Ewangelii (Poniedziałek, 13.11.2023)

Obraz: W czasie swojej podróży do Jerozolimy Jezus objawia faryzeuszom i uczonym w Piśmie miłosierdzie Ojca, poucza swoich uczniów i towarzyszące im tłumy. Oczyma wyobraźni zobaczę tych ludzi, którzy są zebrani wokół Pana. Posłucham Jego słów.

Myśl: Miłosierdzie Ojca jest "duszą" wspólnoty. Jezus mówi o zgorszeniu. Bóg dopuszcza do niego, bo szanuje naszą wolność, ale jest ono także miejscem największego miłosierdzia. "Braterskie upomnienie" zwraca uwagę, że wspólnota uczniów to nie "sekta czystych". Przebaczania trzeba nam się uczyć. Ojciec przebacza nam, byśmy mogli przebaczyć bratu. To nie jest wiedza tajemna. Wybaczenie jest procesem, w którym można wzrastać. Apostołowie proszą o "przymnożenie wiary". Dokonuje się ono przez doświadczenie miłosierdzia Boga i jest zarazem źródłem życia, misją wobec tych, co są daleko od Boga.

DEON.PL POLECA

Emocja: "Kamień młyński u szyi". Jezus mówi to, wskazując samemu, jak tego dokonać. Przez wzięcie krzyża, akceptację i miłosierdzie. To nie jest utrwalanie zła, ale myślenie, że my zrobimy to inaczej od Niego, jest pychą albo głupotą. Nie jesteśmy bezlitosnymi sędziami braci.

Wezwanie: Poproszę o łaskę życia miłosierdziem i przebaczeniem. Podziękuję za osobiste doświadczenie odpuszczenia moich win. Zaplanuję sobie czas na rachunek sumienia.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Eucharystia w naszym życiu nigdy się nie kończy

Dla jednych nużąca praktyka, dla innych – uciążliwy obowiązek do spełnienia. Wielu z nas nie rozumie dziś istoty Eucharystii i nie dostrzega jej związku z tajemnicą Kościoła.

...

Skomentuj artykuł

Miłosierdzie Boga jest "duszą" wspólnoty
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.