Nikt z nas nie daje sobie powołania. Jest wybrany

Nikt z nas nie daje sobie powołania. Jest wybrany
Góra Tabor, wnętrze kościoła Przemienienia (fot. depositphotos.com)

Przemienienie wymaga wielkiego hartu ducha. To było znaczącym doświadczeniem dla samego Jezusa, ale jest też zapowiedzią tego, czym my się mamy stawać. 

Z ewangelii wg św. Łukasza: 

[Jezus] wziął z sobą Piotra, Jana i Jakuba i wyszedł na górę, aby się modlić. Gdy się modlił, wygląd Jego twarzy się odmienił, a Jego odzienie stało się lśniąco białe. A oto dwóch mężów rozmawiało z Nim. Byli to Mojżesz i Eliasz. Ukazali się oni w chwale i mówili o Jego odejściu, którego miał dokonać w Jerozolimie. Tymczasem Piotr i towarzysze snem byli zmorzeni. Gdy się ocknęli, ujrzeli Jego chwałę i obydwóch mężów, stojących przy Nim. Gdy oni odchodzili od Niego, Piotr rzekł do Jezusa: «Mistrzu, dobrze, że tu jesteśmy. Postawimy trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza». Nie wiedział bowiem, co mówi. Gdy jeszcze to mówił, zjawił się obłok i osłonił ich; zlękli się, gdy [tamci] weszli w obłok. A z obłoku odezwał się głos: «To jest Syn mój, Wybrany, Jego słuchajcie!» W chwili, gdy odezwał się ten głos, Jezus znalazł się sam. A oni zachowali milczenie i w owym czasie nikomu nic nie oznajmiali o tym, co widzieli.

DEON.PL POLECA
Papież Franciszek zachęca, by komentarze do ewangelii, homilie były krótkie i przemawiały do serca: niech to będzie jeden obraz, jedna myśl i jedna emocja. Zakończymy wezwaniem do modlitwy prośby i dziękczynienia. 

Obraz: Oczyma wyobraźni zobaczę uczniów, którzy wchodzą na górę Tabor. Zobaczę też Pana w otoczeniu Mojżesza i Eliasza. Nasycę swój wzrok duchowy wyobrażeniem góry, zmorzenia snem apostołów, widokiem Mojżesza i Eliasza. Usłyszę głos z obłoku. Pozwolę, aby ten obraz do mnie przemawiał. 

Myśl: Jezus "wziął" uczniów, "wyszedł na górę", "modlił się" i "wygląd Jego twarzy się odmienił". Nikt z nas nie daje sobie powołania. Jest wybrany. To Jezus jest Tym, który decyduje. Uczniowie obserwują wydarzenie, którego nie pojmują. Nie są w stanie zrozumieć jego znaczenia. Poddają się poleceniom i działaniu Boga. Dla pobożnych Żydów głos z obłoku jest oczywistym odniesieniem do "Wyjścia z Egiptu". Dla chrześcijanina wezwanie do słuchania Pana – Syna jest podstawowym elementem procesu decyzyjnego. 

Emocja: Przemienienie. Wymaga to wielkiego hartu ducha. To było znaczącym doświadczeniem dla samego Jezusa, ale jest też zapowiedzią tego, czym my się mamy stawać. Przemienienie dokonuje się, kiedy "słucham" i "wypełniam" Jego Słowo. 

Wezwanie: Poproszę o łaskę bycia posłusznym "działaniu" Jezusa wobec mnie. Podziękuję za ciągłe przypominanie o konieczności słuchania Pana.

Tu znajdziesz czytania na sobotę 6 sierpnia 2022 r. - Święto Przemienienia Pańskiego: Dn 7,9-10.13-14 albo 2 P 1,16-19; Łk 9,28b-36

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Stefan von Kempis

Daj się rozpalić Słowu

Stary i zniszczony egzemplarz Biblii towarzyszy Franciszkowi od kilkudziesięciu lat. To najcenniejszy skarb naszego papieża, świadek jego radości i płaczu, prawdziwe źródło jego Ewangelicznej energii. Dla Franciszka Biblia nie jest pięknym...

Skomentuj artykuł

Nikt z nas nie daje sobie powołania. Jest wybrany
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.