Odrzucamy Jezusa, bo jest ‘inny’ od naszych wyobrażeń

Odrzucamy Jezusa, bo jest ‘inny’ od naszych wyobrażeń
Depositphotos.com (31602611)

Zlekceważenie wśród swoich. Wszyscy tego doświadczamy, wyobrażając sobie i ‘wierząc’ w Boga na naszą modłę. Inaczej sobie wyobrażamy Boga i często chcemy ‘wpasować’ Go, Jego działanie, w nasze wyobrażenia i oczekiwania. Bóg pokory i miłosierdzia jest często przez nas ‘odrzucany’.

Słowo ewangelii na dzisiaj (Mk 6,1-6):

Z ewangelii wg św. Marka: Wyszedł stamtąd i przyszedł do swego rodzinnego miasta. A towarzyszyli Mu Jego uczniowie. Gdy nadszedł szabat, zaczął nauczać w synagodze; a wielu, przysłuchując się, pytało ze zdziwieniem: «Skąd On to ma? I co za mądrość, która Mu jest dana? I takie cuda dzieją się przez Jego ręce! Czy nie jest to cieśla, syn Maryi, a brat Jakuba, Józefa, Judy i Szymona? Czyż nie żyją tu u nas także Jego siostry?» I powątpiewali o Nim. A Jezus mówił im: «Tylko w swojej ojczyźnie, wśród swoich krewnych i w swoim domu może być prorok tak lekceważony». I nie mógł tam zdziałać żadnego cudu, jedynie na kilku chorych położył ręce i uzdrowił ich. Dziwił się też ich niedowiarstwu. Potem obchodził okoliczne wsie i nauczał.

Komentarz do ewangelii z dnia (7 lipca 2024 r.):

Obraz: Jezus wraca do swego rodzinnego miasta, do Nazaretu. Oczyma wyobraźni zobaczę Go wśród swoich krewnych i znajomych. Przysłucham się narzekaniom i odtrąceniu, jakiego doświadcza. Przyjrzę się swoim odczuciom i skojarzeniom.
Myśl: Wiara nie działa w próżni. Boga, który jest ‘duchowy’ poznajemy nie tylko umysłem, filozoficznie, ale i chcemy Go ‘dotknąć’. Wydaje nam się czasami, że takie poznanie byłoby bardziej przekonujące. Ale to jest fałszywe rozumowanie. Rodacy Jezusa odrzucili Go właśnie dlatego, że Go widzieli, dotykali, wręcz wywierali na Niego presję. Wiara nie jest akceptacją obrazu Boga, jaki sobie wymyślamy, jaki jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. Jest przyjęciem Boga, którego sobie nie wyobrażamy, który objawił się jako człowiek, Jezus.
Emocja: Zlekceważenie wśród swoich. Wszyscy tego doświadczamy, wyobrażając sobie i ‘wierząc’ w Boga na naszą modłę. Inaczej sobie wyobrażamy Boga i często chcemy ‘wpasować’ Go, Jego działanie, w nasze wyobrażenia i oczekiwania. Bóg pokory i miłosierdzia jest często przez nas ‘odrzucany’.
Wezwanie: Poproszę o to, bym się nie gorszył ‘człowieczeństwem’ Jezusa. Podziękuję za wiarę tych, którzy prowadzili mnie do Pana.
Uczynię jakiś gest uszanowania i uwielbienia.

DEON.PL POLECA

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Arkadiusz Nocoń, ks. Waldemar Turek, ks. Tadeusz Wojda SAC

Książka Okruchy Ewangelii to zbiór mądrych i inspirujących homilii na rok A, B i C trzech różnych autorów, pracowników Kurii Rzymskiej. Powstała na podstawie audycji nagranych przez sekcję polską Radia Watykańskiego w latach 2009-2012 i...

Skomentuj artykuł

Odrzucamy Jezusa, bo jest ‘inny’ od naszych wyobrażeń
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.