Paweł Kowalski SJ: To najczęstszy błąd, gdy mówimy o biblijnych talentach

Paweł Kowalski SJ: To najczęstszy błąd, gdy mówimy o biblijnych talentach
Paweł Kowalski SJ. Źródło: YT / Paweł Kowalski SJ
Paweł Kowalski SJ / YouTube /  mł

- Biblijne talenty nie oznaczają twoich ludzkich zdolności! Bogacz przekazuje majątek w talentach, w jednostkach wagi. To nie są nasze naturalne zdolności, ale dary łaski, dary duchowe - mówi o. Paweł Kowalski SJ. 

W swojej homilii jezuita przygląda się Ewangelii o talentach, którą chyba każdy katolik słyszał w życiu chociaż raz. Najczęstsza interpretacja jest taka, że ewangeliczne talenty, czyli w praktyce kilogramy złota, to metafora naszych zdolności, którymi Bóg nas obdarzył. Jak jednak mówi o. Kowalski SJ, nie o to chodzi w tej przypowieści.

Przypowieść o talentach nie mówi o naszych talentach 

- Pan rozdaje swoim sługom majątek zależnie od ich umiejętności i rozdaje go w jednostkach wagi, czyli talentach. Jaki najczęstszy błąd robimy, gdy mówimy o tej przypowieści? talenty, o których tu mowa, to nie są nasze zdolności. Kilogramy to nie są nasze zdolności! To, co dostałeś od bogacza, to jest jego majątek. i tego majątku nie jest mało: jeden talent to jest trzydzieści kilogramów złota. To nie jest moneta, która się zgubi: ciężko tego nie zauważyć - mówi jezuita.

Co w takim razie oznacza ten majątek, talenty, rozdane przez pana, jeśli nie chodzi o nasze zdolności? 

- Majątkiem Pana Boga jest Jego łaska. Dary Jego łaski, które my nazywamy fajnym terminem "charyzmaty". Dostałeś łaskę Bożą, dostałeś jej na tyle dużo, że trudno tego nie zauważyć. - wyjaśnia duszpasterz. - Po co są te dary? Żeby budować wspólnotę Kościoła. Po to są charyzmaty. po to, żebyśmy budowali wspólnotę. 

Jak rozpoznać, co jest w moim życiu łaską?

Jak konkretnie w życiu rozpoznać, co jest takim darem łaski, bogactwem Boga, które On rozdaje?

- Najważniejsza rzecz i fundament wszystkiego: dary duchowe dają życie. One sprawiają, że twoja wspólnota się buduje, że w jej centrum stoi Chrystus. To sprawiają dary duchowe, które masz. One nie są niezależne od darów naturalnych. Ktoś może pięknie śpiewać i może to robić na cześć Pana. Może jest tak, że umiesz świetnie opowiadać i że na bazie tego daru naturalnego Pan Bóg powołuje cię do tego, żeby o Nim mówić, żeby Go głosić -  mówi jezuita. - Na bazie darów naturalnych Pan Bóg powołuje tę osobę do tego, żeby posługiwała darami duchowymi. One nie muszą się zamykać w murach Kościoła. Chodzi też o codzienność.

Posłuchaj całego nagrania:

Źródło: Paweł Kowalski SJ / YouTube /  mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Izabela Antosiewicz

Każdy z nas, przychodząc na ten świat, otrzymał od Stwórcy niezwykły prezent. Jest nim unikalny i jedyny w swoim rodzaju zestaw talentów. Co więcej, z ewangelicznej przypowieści o talentach jasno wynika, że talenty nie tylko...

Skomentuj artykuł

Paweł Kowalski SJ: To najczęstszy błąd, gdy mówimy o biblijnych talentach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.