Płacz i śmiech, obfitość i brak – w prawdziwym życiu jest wszystko. Czujesz to?
Smucić się i radować, pościć i ucztować. W życiu i jedno, i drugie musi mieć swoje miejsce. Ważne tylko, by poznać właściwy czas. Kryterium rozeznania jest ‘owoc’ – większe dobro, życie, nadzieja, głębsza więź z Panem.
Słowo na dzisiaj (Mt 9,14-17):
Z ewangelii wg św. Mateusza: Wtedy podeszli do Niego uczniowie Jana i zapytali: «Dlaczego my i faryzeusze dużo pościmy, Twoi zaś uczniowie nie poszczą?» Jezus im rzekł: «Czy goście weselni mogą się smucić, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy będą pościć. Nikt nie przyszywa łaty z surowego sukna do starego ubrania, gdyż łata obrywa ubranie, i gorsze robi się przedarcie. Nie wlewa się też młodego wina do starych bukłaków. W przeciwnym razie bukłaki pękają, wino wycieka, a bukłaki się psują. Raczej młode wino wlewa się do nowych bukłaków, a tak jedno i drugie się zachowuje».
Komentarz do ewangelii na dziś (8 lipca 2023 r.):
Obraz: Uczta w domu Mateusza jeszcze trwa, kiedy przychodzą uczniowie Jana i krytykują brak postu u uczniów. Oczyma wyobraźni zobaczę to wydarzenie. Są sytuacje, osoby, sploty okoliczności, które ‘burzą nasze wyobrażenia’, przyzwyczajenia i nawyki. Jak na nie reaguję?
Myśl: Jezus wyrzuca swoim rozmówcom, że nie akceptują ‘nowości’, którą on przyniósł. Nie zwracają uwagi na Jego świadectwo i wypowiadane Słowo. Pytanie o post pojawia się, bo Jezus wykracza poza schemat religijnego Żyda. Faryzeusze ściśle „trzymali się litery Prawa i Tradycji”. Czuli się ‘oddzieleni’ od nieprzestrzegających prawa grzeszników. Jezus, natomiast, był blisko z ludźmi o ‘wątpliwej reputacji’, nie zachowywał postów, nie stosował się do tradycji. I dzisiaj jest także wielu zwolenników zachowania prawa i tradycji, które nie mają wiele wspólnego z Jezusową ‘nowością’.
Emocja: Smucić się i radować, pościć i ucztować. W życiu i jedno, i drugie musi mieć swoje miejsce. Ważne tylko, by poznać właściwy czas. Kryterium rozeznania jest ‘owoc’ – większe dobro, życie, nadzieja, głębsza więź z Panem.
Wezwanie: Poproszę o łaskę rozumienia i przeżywania postu i uczty w całej Jezusowej ‘nowości’. Podziękuję za łaskę ciągłego zaproszenia od Pana Młodego.
W słowach tradycyjnej modlitwy oddam się w opiekę Maryi: „Pod Twoją obronę uciekamy się, Święta Boża rodzicielko, naszymi prośbami racz nie gardzić w potrzebach naszych, ale od wszelakich złych przygód racz nas zawsze wybawiać. Panno Chwalebna i Błogosławiona. O Pani nasza, Orędowniczko nasza, Pośredniczko nasza, Pocieszycielko nasza. Z Synem swoim nas pojednaj, Synowi swojemu nas polecaj, swojemu Synowi nas oddawaj. Amen.”
Skomentuj artykuł