Pokój Mój wam daję. Boży pokój musi wynikać z głębokiego pragnienia miłości

Pokój Mój wam daję. Boży pokój musi wynikać z głębokiego pragnienia miłości
Fot. Wavebreak Media LTD/depositphotos.com

Wielkie wojny prawdopodobnie nie zakończą się od tego, że kogoś przeprosimy i wyściskamy. Ale te małe wojenki mogą się zakończyć - a to już dużo.

Ewangelia na dziś (J 14, 27-31a)

Dziś w ewangelii Jezus mówi do uczniów: Pokój wam zostawiam, pokój Mój wam daję – nie tak, jak daje świat, Ja wam daję.

Można powiedzieć, że ta mowa o pokoju jest trudna – szczególnie dzisiaj. Patrząc na bestialstwo działań Rosji na Ukrainie, ciężko mówić o Bożym pokoju. Można narazić się na pytania: no i gdzie ten Bóg, gdzie ten Boży pokój.

Myślę, że wiele rzeczy pozostanie dla nas niezrozumiałych, że wiele nie wydarzy się tak, jak myślimy, że powinny się wydarzyć.

Jezus mówi: nie tak, jak daje świat. Pokój Pana Boga musi wynikać z głębokiego pragnienia miłości tego drugiego człowieka.

Nie wiem, czy od tego, że kogoś przeprosimy i wyściskamy, zakończy się wojna. Prawdopodobnie wiele wojen się nie zakończy, ale być może zakończy się wiele wojenek – a to już dużo.

Komentuje Jan Głąba SJ - posłuchaj

JAN GŁĄBA, jezuita, student filozofii. Urodzony we Wrocławiu. Mieszka i uczy się w Krakowie. Syn i starszy brat. Wcześniej pływak w Wojskowym Klubie Sportowym “ŚLĄSK” Wrocław, obecnie instruktor pływania, ratownik WOPR i sędzia II kl. PZP. Prowadzi kanał YouTube i bloga.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Pan stworzył nas wolnymi – i dzięki temu zdolnymi do miłości

Cudowność działania Boga w naszym życiu nie polega „jedynie” na tym, że czyni nas On wolnymi (zewnętrznie, wewnętrznie); chodzi o to, że czyni nas...

Skomentuj artykuł

Pokój Mój wam daję. Boży pokój musi wynikać z głębokiego pragnienia miłości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.