Pokój wam! Weźmijcie Ducha Świętego!

Pokój wam! Weźmijcie Ducha Świętego!
Depositphotos.com (58951979)

Jezus zwraca się do uczniów ogarniętych strachem. Są pełni obaw i brak im odwagi. Zamykają się przed światem. Duch Święty jest jednak duchem pokoju. Wyjście z sytuacji obaw i poczucia zagrożenia nie jest możliwe przez jakieś działanie czy odreagowanie. Jedyną drogą jest ‘przyjęcie’ Ducha: Pocieszyciela, Mocy z wysoka, Światła i Miłości.

Słowo na dzisiaj (J20,19-23):

Z ewangelii wg św. Jana: Wieczorem owego pierwszego dnia tygodnia, tam gdzie przebywali uczniowie, gdy drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!» A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane».

Papież Franciszek zachęca, by komentarze do ewangelii, homilie były krótkie i przemawiały do serca: niech to będzie jeden obraz, jedna myśl i jedna emocja. Zakończymy wezwaniem do modlitwy prośby i dziękczynienia.

Komentarz do ewangelii na dziś (28.05.2023):

Obraz: Jezus spotyka się ze swoimi uczniami wieczorem w dzień Zmartwychwstania. Apostołowie są jeszcze pełni obaw, bez perspektyw. Oczyma wyobraźni zobaczę tę scenę. Wczuję się w ich przeżycia. Jezus wchodzi także w sytuacje moich obaw, moich ciemności i bezradności.
Myśl: W dzień Zesłania Ducha Parakleta, Pocieszyciela, Jezus tchnie na uczniów i mówi do każdego: ‘weźmijcie (= przyjmijcie) Ducha Świętego!’ To przynaglająca prośba Syna, którą kieruje do naszej wolności. Możemy przyjąć ten dar, bo jesteśmy Jego braćmi i dziećmi Jego i naszego Ojca. Duch Święty to Jego miłość. „Posiadamy Go na tyle, na ile Go przyjmujemy”. Możemy przyjmować Go bez miary, coraz bardziej otwierając się na Jego prowadzenie. Świat Go nie przyjmuje, bo Go nie zna. Uczniowie Go znają i Duch Boży mieszka w nich. Znakiem zamieszkiwania Bożego Ducha w nas jest miłość wzajemna i przebaczenie.
Emocja: ‘Pokój wam’. Jezus zwraca się do uczniów ogarniętych strachem. Są pełni obaw i brak im odwagi. Zamykają się przed światem. Duch Święty jest duchem pokoju. Wyjście z sytuacji obaw i poczucia zagrożenia nie jest możliwe przez jakieś działanie czy odreagowanie. Jedyną drogą jest ‘przyjęcie’ Ducha: Pocieszyciela, Mocy z wysoka, Światła i Miłości.
Wezwanie: Poproszę o łaskę rozpoznania Pana, który do mnie przychodzi. Podziękuję za obecność Ducha Świętego, który jest Duchem przebaczenia.
Z pełną świadomością uczynię znak krzyża przyzywając Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Arkadiusz Nocoń, ks. Waldemar Turek, ks. Tadeusz Wojda SAC

Książka Okruchy Ewangelii to zbiór mądrych i inspirujących homilii na rok A, B i C trzech różnych autorów, pracowników Kurii Rzymskiej. Powstała na podstawie audycji nagranych przez sekcję polską Radia Watykańskiego w latach 2009-2012 i...

Skomentuj artykuł

Pokój wam! Weźmijcie Ducha Świętego!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.