Prostota nie przeszkodziła Bogu, żeby się narodzić. Rekolekcje adwentowe ks. Michała Olszewskiego i o. Michała Legana

Prostota nie przeszkodziła Bogu, żeby się narodzić. Rekolekcje adwentowe ks. Michała Olszewskiego i o. Michała Legana
Fot. Profetopl / YouTube.com
Profetopl / YouTube / tk

- Prostota nie przeszkodziła Bogu, żeby się narodzić. Co więcej, Bóg narodził się w prostocie, w tym co najuboższe, najskromniejsze. Nie urodził się na dworze Heroda, tylko pośród tych, na których Herod nawet nie spojrzał - słyszymy w piątym odcinku rekolekcji adwentowych ks. Michała Olszewskiego i o. Michała Legana.

- Ciągle jesteśmy w Greccio, w naszej pielgrzymce przez Adwent i przez rekolekcje adwentowe - rozpoczyna o. Michał Legan.

DEON.PL POLECA
- Szopki, jak widać, są wszędzie - zauważa ks. Olszewski.

- Mają różne rozmiary, różne kształty artystyczne, a my próbujemy wpatrywać się w szopkę idąc za wskazaniami papieża Franciszka. On powiedział, że każda porządna szopka ma bardzo wyraźne znaki: ciemność, krajobraz czy kosmos wokół niej - niebo gwieździste, potem ta grota, w której znajduje się Święta Rodzina. Wokół niej bardzo konkretne znaki: ubodzy, pasterze, którzy przychodzą, żeby kontemplować obliczę niemowlęcia, noworodka. Ci ubodzy to jest dla papieża Franciszka centrum całej Ewangelii, centrum jego pontyfikatu. Podobnie było ze św. Franciszkiem. On postanowił zostać biedaczyną dlatego, że wiedział, że to jest najbliższe sercu Boga - zauważa paulin.

- Odchodząc od takiego bardzo prostego przedstawienia postaci w tym ubóstwie, zwyczajności, w tym, że po prostu byli blisko, wypasali owce i przyszli, dochodzimy do bardzo głębokiego, ewangelicznego przekonania, że ta prostota nie przeszkodziła Bogu, żeby się narodzić. Co więcej, Bóg narodził się w prostocie, w tym co najuboższe, najskromniejsze. Nie urodził się na dworze Heroda, tylko pośród tych, na których Herod nawet nie spojrzał (…) - mówi ks. Michał Olszewski.

- Papież Franciszek mówi, że w tle porządnej szopki powinien znaleźć się zrujnowany pałac Heroda, zrujnowane pałace innych władców ziemskich, nawet zrujnowane świątynie różnych bóstw pogańskich, bo ta ruina pokazuje na budowanie gdzieś głęboko w sobie, które jest dokładnie wypełnieniem ubóstwa. Często nam się wydaje, że tu na ziemi jesteśmy w stanie zapewnić sobie bogactwo czy zabezpieczyć sobie szczęście, a papież Franciszek mówi: „zobaczcie, to były ruiny, a Bóg maluteńki, kruchy, rodzi się w stajni” - stwierdza o. Legan.

Obejrzyj piąty odcinek rekolekcji "Wołek i Osiołek"

Źródło: Profetopl / YouTube / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
o. Michał Legan OSPPE

Nic tak nie stawia na nogi jak poranne espresso. Zastrzyku energii potrzebuje jednak nie tylko nasze ciało, ale także dusza. By pobudzić serce i pozytywnie ukierunkować cały dzień, warto rozpocząć go z dobrym słowem –...

Skomentuj artykuł

Prostota nie przeszkodziła Bogu, żeby się narodzić. Rekolekcje adwentowe ks. Michała Olszewskiego i o. Michała Legana
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.