Posłuszeństwo nie jest dziś na topie

Posłuszeństwo nie jest dziś na topie
fot. Joshua Earle / Unsplash
Paweł Kowalski SJ, Paweł Sawiak SJ

"Święty Józef to gość, który szuka w swoim sercu tego, do czego zaprasza go Bóg. Nie boi się zostawić dzieła swojego życia". Posłuchaj czwartego odcinka rekolekcji wielkopostnych "Męskie rozmowy".

Paweł Kowalski SJ: Papież mówi o Józefie jako o człowieku posłusznym. Tymczasem posłuszeństwo nie kojarzy się z męskością. Ideał lat 90. wtłoczył nam w głowy: facet ma być silny, mocy… A tutaj przychodzi papież i nazywa Józefa wzorem posłuszeństwa. Mi zupełnie nie kojarzy się to z męskością.

DEON.PL POLECAPaweł Sawiak SJ: Posłuszeństwo nie jest na topie. Ma ono wręcz złe skojarzenia. Nawet w piosenkach w popkulturze słyszy się, że ludzie nie lubią, kiedy ktoś im mówi, jak mają żyć.

Paweł Kowalski SJ: Myślę, że pokutuje tu mówienie o tzw. „ślepym posłuszeństwie” (…). Chodzi o rozumienie słabości i mocy – słabość jest związana z posłuszeństwem, natomiast moc, siła jest związana z tym, że to ja sam stanowię początek i koniec mojego życia. Nikt mi nie będzie doradzał, jak mam żyć.

Czym jest posłuszeństwo? Jak je pogodzić z wiarą i byciem mężczyzną? Czego w kontekście posłuszeństwa możemy nauczyć się od świętego Józefa? Zobacz czwarty odcinek cyklu wielkopostnego "Męskie rozmowy":

"Kiedy cały świat był zamknięty i wszyscy tylko oglądali Netflixa, papież Franciszek usiadł i napisał do całego Kościoła list o jednej ze swoich największych inspiracji, świętym Józefie" - mówi Paweł Kowalski SJ, który wspólnie z Pawłem Sawiakiem SJ, przez cały Wielki Post będzie prowadził cykl "Męskie rozmowy".

Rozważania na Wielki Post. Zapoznaj się z propozycjami Deon.pl. 

Jeśli interesuje cię tematyka ojcostwa i męskiego spojrzenia na świat, dołącz do "Męskich rozmów" Pawłów-jezuitów, skupionych wokół papieskiego listu na temat św. Józefa.

 

Zobacz inne odcinki Męskich rozmów:

  1. Jak być ojcem, nie mając dobrego przykładu ojca?

  2. Czułość to dla mnie ciągle trudny temat

  3. Kilka razy chciałem w życiu zwiać

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Andrzej Draguła

Niebo all inclusive

Wczasy jako przedsmak nieba, a plaża jako zapowiedź sądu ostatecznego? Czas wolny, spokój i odpoczynek? Te słowa brzmią jak coś nierzeczywistego. Współczesny człowiek nie umie odpoczywać. Wiecznie zagoniony z trudem odrywa myśli...

Skomentuj artykuł

Posłuszeństwo nie jest dziś na topie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.