Jak każda publiczna egzekucja – ścięcie mieczem, wieszanie czy szafot – ukrzyżowanie było popularną rozrywką ludu. Tłum oskarżenia, tłum odrzucenia, tłum szyderstwa, tłum popychany ciekawością i żądzą rozrywki. Zebrani z zainteresowaniem patrzyli na ukrzyżowanie.
o. Robert Więcek SJ
Medytacja wielkopostna (pasyjna) w cyklu ojca Roberta Więcka o przebitym sercu Pana Jezusa
Podział na żywych i zmarłych jest chwilowy, tymczasowy. My „pozostający w ciele” pielgrzymujemy do domu Ojca niebieskiego, a nasi zmarli, bracia i siostry, osiągnęli już kres pielgrzymowania i oczekują tam na nas.
Nic tak nie męczy, jak nicnierobienie. Ręce rwą się przecież do działania, a podwinięte rękawy sygnalizują pełną gotowość. Aktywność i konkret. Zajęte ręce i myśli. Często tak można i trzeba. Bywa jednak i tak, że – z różnych względów – na nic się zdadzą nasze dłonie. Chyba że złożone do modlitwy. A modlitwa to trwanie. Często niełatwe. Ale czy bierne?
Wyobraź sobie, jak Bóg patrzy na ciebie, na twoje życie i działania. Jesteś Jego stworzeniem, On ciebie uczynił. Poczuj Jego wzrok, Jego akceptację. Poczuj radość Boga, kiedy widzi, że wszystko, co uczynił – także ty, że to jest dobre. Jakie odczucia pojawiają się teraz w tobie?
Kiedy chcę się dowiedzieć, co Pan Bóg mówi do mnie konkretnie w przytoczonym Słowie, to to jest kolejny krok w słuchaniu Go. Ważne jest podjęcie próby zrozumienia, jak to się ma do mojej sytuacji w tym konkretnym momencie.
Effatha: ewangeliczne „otwórz się”. I nazwa domu, w którym od 35 lat mieszkają w towarzystwie asystentów osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Effatha: bo miłość jest w stanie otworzyć osoby z niepełnosprawnością na świat – i świat może się na nie otworzyć. Co przynosi takie otwarcie?
Śmierć fizyczna jest prawdą trudną do przyjęcia. Lecz stawiamy jej czoła, wiedząc, że to nie cała prawda. Jezus jest pełną rzeczywistością Prawdy i jej źródłem.
o. Robert Więcek SJ
Medytacja Wielkopostna (pasyjna) o Obnażonym Sercu Pana Jezusa
Marcin Jakimowicz / Tomasz Nowak OP
Wszyscy cytują intuicję kardynała Ratzingera o tym, że Kościół przyszłości to będzie Kościół mały, zaczyn, który będzie tętnił życiem i nada smak całemu ciastu. To będzie malutki zaczyn. Bóg zaczyna to robić, a my wtedy zaczynamy krzyczeć: kryzys! - mówi Marcin Jakimowicz w rozmowie z Tomaszem Nowakiem OP.
Dostęp do czystej wody pitnej można dzisiaj uznać za podstawowe prawo człowieka, bo on warunkuje przetrwanie i korzystanie z innych praw.
Dwa uczynki miłosierdzia co do duszy: "krzywdy cierpliwie znosić" i "urazy chętnie darować" - choć są pokrewne, to jednak różnią się od siebie. Krzywda to zwykle dotkliwa szkoda fizyczna, psychiczna czy też moralna, której ktoś doznaje w sposób niezasłużony. Głębia krzywdy zależy od wielkości szkody, długości jej trwania, odczuwanego poniżenia i upokorzenia, którego skrzywdzony doznaje.
Dobrze znamy to doświadczenie uczniów z łodzi na wzburzonym morzu. Dobrze znamy te dni Marty, kiedy się czeka na przyjście Jezusa.
Przebaczanie jest sztuką. Poniekąd nawet abstrakcyjną. W jakim sensie? Ano abstrahować trzeba od swojego bólu czy doznanej straty, uznając, że jest coś większego, ważniejszego. Sztuka ta staje się wybitną, gdy na dodatek jest praktykowana ochoczo. Że to tylko dla orłów? A gdyby jednak dla każdego…
Popatrz na bliższy nam Układ słoneczny, na planety i ich otoczenie… Przyjrzyj się oczyma wyobraźni Ziemi i Księżycowi… Uświadom sobie, jak wszystko jest powiązane ze sobą.
"Kręcimy się wokół własnych spraw, mamy mnóstwo rzeczy na głowie, uznajemy, że nasze zadania są najważniejsze na świecie. W jakiś sposób staramy się zdominować Boga, a jak wiadomo, wszelka próba dominacji wobec Niego jest skazana na porażkę" - mówi ks. Strzelczyk.
Ośrodek pomocy dla dzieci z Domów Dziecka, zorganizowany w Żmiącej k/Limanowej przez o. Ludwika Piechnika SJ działa od 1979 roku. Placówki opiekuńczo-wychowawcze oraz Ośrodek Adopcyjny. Pomoc dzieciom w potrzebie, rodziny zastępcze. Interwencja kryzysowa, opieka pedagogiczna, wolontariat.
o. Robert Więcek SJ
Medytacja Wielkopostna - Matka Bolesna, Szymon z Cyreny i Weronika, których spotyka Pan Jezus podczas drogi krzyżowej
Wyłania się z tych słów raczej przerażający obraz Jego ponownego przyjścia: miliardy mogił otwiera się gwałtownie, kości pośpiesznie się łączą i zmarli wyskakują z grobów. Jednak w tym fragmencie Jezus mógł odnosić się do wielu zdarzeń.
Mocni w Duchu / youtube.com / pk
Wielu z nas żyje w kłamstwie - na temat Boga, innych ludzi i siebie samych. Posłuchaj kolejnego odcinka rekolekcji "(nie)Wiarygodna Miłość" i dowiedz się, jak zacząć walczyć z przekłamanym obrazem świata.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}