Co obiecujemy, ślubując wierność? Zadajcie sobie te 3 pytania

Co obiecujemy, ślubując wierność? Zadajcie sobie te 3 pytania
(fot. shutterstock.com / aj)
Julia Płaneta / wybieramymilosc.pl

Ponownie wracamy do przysięgi małżeńskiej. Co to znaczy, że ślubujemy sobie wierność? Czy chodzi tylko o seks?

"Ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci"

DEON.PL POLECA>> Co znaczy "ślubuję ci miłość"? Mamy na to 3 odpowiedzi

Ślubuję Ci wierność

Czy wierność to tylko brak zdrady czy może jednak coś więcej? Spróbujmy tą przysięgę przełożyć na konkret.

Ślubuję być wierną naszej relacji

Czy chcecie ślubować wierność waszej relacji? To te momenty, kiedy pamiętacie, że wasza relacja jest pierwsza, że wszystko inne odnosicie do niej.

To te chwile, kiedy masz go dosyć, ale będąc mu wierną, nie narzekasz na niego swojej koleżance. To codzienność, w której zanim zgodzisz się na weekendową wizytę rodziny albo wieczór z przyjaciółmi, konsultujesz to najpierw z nią. To decyzja o tym, na ile rodzice mają wpływ na waszą relację, a gdzie już wyznaczacie granice.

Jaką wierność waszej relacji chcecie sobie ślubować?

Ślubuję być wierną swojej decyzji

Czy chcecie ślubować wierność waszej decyzji? Jak na co dzień możemy być jej wierni?

To codzienne wybieranie drugiej osoby. To noszenie dziecka w nocy, kiedy nie może zasnąć. To zrobienie miętowej herbaty, kiedy brzuch odmawia posłuszeństwa. To otworzenie drzwi albo czuły pocałunek. Decyzji o małżeństwie nie podejmujemy raz, podejmujemy ją każdego dnia.

To trwanie przy sobie wtedy, kiedy będą problemy i trudności. Kiedy będziemy mieli odrębne zdania i niewielkie nadzieje na kompromis. To nie szukanie na siły rozwiązania, ale rozmowy i wysłuchanie siebie nawzajem. To przyjmowanie siebie z trudnościami i problemami.

Jaką wierność swojej decyzji chcecie ślubować?

Ślubuję być wierną Tobie

I na końcu, czy chcecie ślubować wierność sobie nawzajem?

To te chwile, kiedy poznajesz w pracy kolegę, który doskonale cię rozumie w wielu tematach, w których nie możesz się z nim dogadać. To te momenty, kiedy zostajemy dłużej w pracy, bo nie mamy ochoty wracać do domu i ze sobą przebywać. Kiedy przesiadujemy u mamy, bo w rodzinnym domu jest przyjemniej niż we własnym.

Zdrada to nie tylko seks, zdrada to także seks. Mogę zdradzać swojego przyszłego męża z pracą, z przyjaciółmi, z koleżanką, z kościołem, ze wspólnotą. Nie będę ślubować "nie zdradzę cię", będę ślubować wierność, która zaczyna się w ledwo zauważalnych szczegółach.

Jaką wierność chcecie sobie nawzajem chcecie ślubować?

Jeśli szukasz wsparcia w związku, narzeczeństwie, małżeństwie, zapraszamy Cię do grupy na Facebooku.

* * *

Wybieramy miłość to projekt, który stwarza miejsce i przestrzeń w internecie dla par i narzeczonych. Dla tych, którzy chcą rozwijać swoje relacje i szukają na to sposobów.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat narzeczeństwa i związków, zajrzyjcie na profil na Facebooku Wybieramy miłość.

Julia Płaneta - dziennikarka i redaktorka portalu DEON.pl, prowadzi bloga wybieramymilosc.pl.

Dziennikarka i redaktorka, często ogarniacz wielu rzeczy naraz od terminów po dobrą atmosferę. Na co dzień pisze autorskie teksty oraz zajmuje się działem "Inteligentne życie" i blogosferą blog.deon.pl. Prowadzi także bloga wybieramymilosc.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marta Babik, Marek Babik

Wszystko zaczyna się od rozmowy

Wspólna małżeńska podróż może być piękna, ale z pewnością nie jest beztroską sielanką. Kryzysy, nieporozumienia, sprzeczki, ciche dni oraz inne nieprzyjemne wydarzenia to naturalne etapy tej drogi. Gorzej, gdy wycofanie...

Skomentuj artykuł

Co obiecujemy, ślubując wierność? Zadajcie sobie te 3 pytania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.