Słuchać i rozważać Słowo Boże – NMP Różańcowej

Słuchać i rozważać Słowo Boże – NMP Różańcowej
fot. Depositphotos

"Non virtus, non arma, non duces, sed Mariae Rosiae victores nos fecit" czyli: "Nie odwaga, nie broń, nie dowódcy, ale Maryja Różańcowa dała nam zwycięstwo" – tak napisali Wenecjanie na ścianie kaplicy po wielkim i arcyważnym dla obrony wiary chrześcijańskiej zwycięstwie Świętej Ligi nad flotą muzułmańską pod Lepanto. I ten dzień, 7 października, to wspaniałe zwycięstwo, przypisywane przez ówczesnego papieża Piusa V Maryi, jest dzisiaj obchodzone jako święto Najświętszej Maryi Panny Różańcowej.

W VII wieku Jerozolima została zdobyta przez muzułmanów i rozpoczął się proces narzucania islamu siłą całemu ówczesnemu światu. W VIII wieku muzułmanie opanowali Afrykę Północną, a potem Hiszpanię. Przez jakiś czas ich ekspansję ograniczały wyprawy krzyżowe.

W drugiej połowie XVI wieku muzułmanie dysponowali ogromną flotą. Sułtan Selim II – „pan całej ziemi” – jak się nazywał, chciał przejąć śródziemnomorskie porty, które należały do chrześcijan i ruszyć na podbój Rzymu i całej Europy.

Papież Pius V zorganizował flotę ok. 200 okrętów Świętej Ligi, która wyruszyła, by stawić czoło ok. 250 okrętom muzułmańskim. Była to jedna z najkrwawszych bitew morskich w dziejach świata. Marynarze Świętej Ligi zatopili sześćdziesiąt okrętów tureckich, około 120 zdobyli, uwolnili kilkanaście tysięcy chrześcijan – galerników. Zginęło prawie 30 tysięcy marynarzy muzułmańskich, kilka tysięcy wzięto do niewoli.

DEON.PL POLECA

Odmawiaj różaniec razem z nami

Pius V był świętym papieżem, wielkim czcicielem Maryi. Żarliwie modlił się na różańcu. Kronikarze odnotowują, że w czasie bitwy, w niemalże mistycznej ekstazie miał wizję Maryi, która spokojnym wzrokiem patrzyła na niego i ochraniała flotę chrześcijańską. Miał ponoć przepowiedzieć wynik bitwy na dwa tygodnie przed tym, zanim kurier z wiadomością dotarł z miejsca batalii do Rzymu.

W wydanej niedługo potem encyklice, stwierdził: „Pragniemy szczególnie, aby nigdy nie zostało zapomniane wspomnienie wielkiego zwycięstwa uzyskanego od Boga przez zasługi i wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny w dniu 7 października 1571 roku, odniesione w walce przeciw Turkom, nieprzyjaciołom wiary katolickiej”.

Matka Boża Różańcowa i bitwa pod Lepanto - Paolo Veronese, P.d., via Wiki. Comm.Matka Boża Różańcowa i bitwa pod Lepanto - Paolo Veronese, P.d., via Wiki. Comm.Papież Pius V ogłosił 7 października świętem Matki Bożej Zwycięskiej. Jego następca, Grzegorz XIII, zmienił nazwę na Święto Różańca. Klemens XII w 1716 roku nakazał obchodzenie tego święta na całym świecie i przeniósł je na pierwszą niedzielę października. Pod koniec XIX wieku Leon XIII dodał do Litanii Loretańskiej wezwanie: „Królowo Różańca świętego – módl się za nami” i ustanowił październik miesiącem modlitwy różańcowej. Pius X na początku XX wieku ponownie nakazał obchodzić Święto Różańca 7 października, a od Pawła VI, od 1969 roku obchodzone jest ono jako święto Najświętszej Maryi Panny Różańcowej.

Maryja jest Matką Bożą Różańcową, choć sama nie znała różańca w swoim ziemskim życiu. Jako pobożna Żydówka modliła się na co dzień psalmami. Nie posługiwała się formułami modlitewnymi. Słuchała i rozważała Słowo Boże.

Litania do Matki Bożej Królowej Pokoju

„Różaniec pojawił się w późnym średniowieczu jako pomoc dla prostych, nie umiejących czytać i pisać mnichów, którzy, nie mogąc modlić się psalmami, powtarzali Pozdrowienie anielskie i Ojcze nasz, medytując nad tajemnicami historii zbawienia… Stopniowo wyszedł on poza kręgi mnichów i upowszechnił się w całym Kościele zachodnim”.

Tradycja przekazuje też, że Maryja objawiła się św. Dominikowi Guzmanowi, ofiarowała mu różaniec i zachęciła, by rozpropagował go na całym świecie. Dlatego dominikanie mają wielkie zasługi w rozpowszechnianiu modlitwy różańcowej.

Maryja jest Matką Różańcową nie dlatego, że sama odmawiała różaniec, ale dlatego, że istotą tej modlitwy jest Jej postawa: słuchania i rozważania w sercu wielkich dzieł Boga.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zdzisław Józef Kijas OFMConv

Czy różaniec jest modlitwą "niemodną" i przestarzałą?
Czy może być propozycją nie tylko dla starszych pań lub panów, ale także dla ludzi młodych i twórczych?
Czy ewangelizacja może odnosić korzyść z różańca?

Skomentuj artykuł

Słuchać i rozważać Słowo Boże – NMP Różańcowej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.