Słuchaj uważnie i miej odwagę działać

Słuchaj uważnie i miej odwagę działać
Depositphotos.com (217578814)

„Uczniowie wypytywali Go”. Ważne jest, by zadawać właściwe pytania i we właściwy sposób. Tylko ten dochodzi do prawdziwego poznania, kto pyta i słucha odpowiedzi. Mówi się, że „najbardziej głuchy jest ten, co nie chce usłyszeć”. To jest zaproszenie do słuchania.

Słowo ewangelii na dzisiaj (Łk 8,4-15):

Z ewangelii wg św. Łukasza: Gdy zebrał się wielki tłum i z miast przychodzili do Niego; rzekł w przypowieściach: «Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je. Inne padło na skałę i gdy wzeszło, uschło, bo nie miało wilgoci. Inne znowu padło między ciernie, a ciernie razem z nim wyrosły i zagłuszyły je. Inne w końcu padło na ziemię żyzną i gdy wzrosło, wydało plon stokrotny». Przy tych słowach wołał: «Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha!»
Wtedy pytali Go Jego uczniowie, co oznacza ta przypowieść. On rzekł: «Wam dano poznać tajemnice królestwa Bożego, innym zaś w przypowieściach, aby patrząc nie widzieli i słuchając nie rozumieli.
Takie jest znaczenie przypowieści: Ziarnem jest słowo Boże. Tymi na drodze są ci, którzy słuchają słowa; potem przychodzi diabeł i zabiera słowo z ich serca, żeby nie uwierzyli i nie byli zbawieni. Na skałę pada u tych, którzy, gdy usłyszą, z radością przyjmują słowo, lecz nie mają korzenia: wierzą do czasu, a w chwili pokusy odstępują. To, co padło między ciernie, oznacza tych, którzy słuchają słowa, lecz potem odchodzą i przez troski, bogactwa i przyjemności życia bywają zagłuszeni i nie wydają owocu. W końcu ziarno w żyznej ziemi oznacza tych, którzy wysłuchawszy słowa sercem szlachetnym i dobrym, zatrzymują je i wydają owoc przez swą wytrwałość.

Komentarz do ewangelii na dziś (23 września 2023 r.):

Obraz: Oczyma wyobraźni zobaczę ‘wielki tłum’, który się zebrał wokół Jezusa. Nie mamy dokładnie sprecyzowanego miejsca ani czasu. Posłucham przypowieści o siewcy, siejącym ziarno i o ‘przynoszeniu owoców’ słuchania. Przyjrzę się swoim skojarzeniom i odczuciom.
Myśl: Ta przypowieść jest refleksją na temat ‘jakości wiary’, czyli zdolności do słyszenia Słowa i przynoszenia owoców. Czy umiemy słuchać i usłyszeć Słowo? Jezus mówi o słuchaniu (rzucaniu ziarna i rodzajach gleby), tłumacząc znaczenie przypowieści (jej forma i źródło) oraz tłumacząc sens treści opowiadania (postawy słuchaczy). Przypowieść ukazuje skuteczność słowa Bożego, które przekracza ludzkie oczekiwania, ale mówi też o warunkach koniecznych do tego, by przyjąć Słowo. Słuchanie Słowa i wypełnianie Go są od siebie wzajemnie zależne.
Emocja: „Uczniowie wypytywali Go”. Ważne jest, by zadawać właściwe pytania i we właściwy sposób. Tylko ten dochodzi do prawdziwego poznania, kto pyta i słucha odpowiedzi. Mówi się, że „najbardziej głuchy jest ten, co nie chce usłyszeć”. To jest zaproszenie do słuchania.
Wezwanie: Poproszę o łaskę wolności serca, uwolnienie od lęków i uprzedzeń w słuchaniu słowa Bożego. Podziękuję za dar Pisma św., Słowa Życia.
Zaplanuję sobie czas na systematyczną lekturę Pisma św.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Luis Antonio G. Tagle, Lorenzo Fazzini, Gerolamo Fazzini

Czego potrzebuje Kościół, by sprostać wyzwaniom nowoczesności

Przyjaciele mówią na niego „Chito”. Tym zdrobnieniem posługuje się na swoim koncie na Twitterze. Nie zmieniła tego nawet nominacja kardynalska w 2012 r. 

Luis Antonio Tagle wyróżnia...

Skomentuj artykuł

Słuchaj uważnie i miej odwagę działać
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.