Służyć i być posłanym – święci Archaniołowie Michał, Gabriel i Rafał

Służyć i być posłanym – święci Archaniołowie Michał, Gabriel i Rafał
Trzej Archaniołowie z Tobiaszem - Francesco Botticini, Public domain, via Wikimedia Commons

Pismo święte ukazuje ich jako istoty duchowe, niecielesne. Są sługami i wysłannikami Boga, wykonują Jego rozkazy. Słuchają Bożego głosu i kontemplują oblicze Boga. Nazywamy ich aniołami. Jako stworzenia duchowe posiadają rozum i wolę. Są stworzeniami osobowymi i nieśmiertelnymi. Ze swej istoty są różne od ludzi. Nie są bogami, ale są doskonalsze od wszystkich stworzeń widzialnych. 29 września Kościół wspomina świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała.

Tradycja chrześcijańska przypisuje pierwszeństwo wśród aniołów św. Michałowi. Hebrajskie imię Mika’el oznacza ‘któż jak Bóg’. Wspomina o nim już starotestamentowa Księga Daniela, wskazując, że jest jednym z ‘przedniejszych książąt nieba’ i obrońcą ludu Izraela. Św. Jan w Apokalipsie ukazuje Archanioła Michała jako stojącego na czele duchów niebieskich w walce z szatanem. Według tradycji bowiem, po tym, jak Lucyfer zbuntował się przeciwko Bogu i pociągnął za sobą część aniołów, Michał wystąpił z okrzykiem ‘Któż jak Bóg’ i wypowiedział wojnę szatanom.

Kult św. Michała jest bardzo żywy w chrześcijaństwie. Początkami sięga II wieku. W IV wieku cesarz Konstantyn wybudował nad Bosforem sanktuarium św. Michała. W V wieku oddawano w Konstantynopolu cześć cudownemu obrazowi św. Michała, a w następnych wiekach powstało kilkanaście kościołów i klasztorów, które nosiły imię św. Archanioła.

DEON.PL POLECA

W Polsce dwa zgromadzenia zakonne noszą imię św. Michała. Św. Archanioł Michał jest między innymi patronem szermierzy i żołnierzy. Wzywany jest też jako opiekun dobrej śmierci. W ikonografii przedstawiany jest jako wojownik w zbroi, czasami w szacie władcy, albo też w tunice i paliuszu. Jego atrybuty to globus, krzyż, lanca, miecz, oszczep lub puklerz, czasami szatan w postaci smoka, waga oraz tarcza z napisem: Quis ut Deus – ‘Któż jak Bóg’.

Poranna modlitwa o spokój ducha

Imię Gabriel pojawia się po raz pierwszy także w Księdze Daniela. Jest to też imię ‘teoforyczne’, zawierające imię Boga, a znaczy tyle, co ‘mąż Boży’ lub ‘wojownik Boży’. W Księdze Daniela wyjaśnia prorokowi znaczenie tajemniczych wizji.

Archaniołowie - Georgios KortezasTzim78, CC BY-SA 4.0 www.creativecommons.org, via Wikimedia CommonsArchaniołowie - Georgios KortezasTzim78, CC BY-SA 4.0 www.creativecommons.org, via Wikimedia CommonsW tradycji chrześcijańskiej Archanioł Gabriel przynosi Dobrą Nowinę. Ukazuje się Zachariaszowi i zapowiada narodziny Jana Chrzciciela. Najbardziej znany jest ze sceny Zwiastowania Maryi, kiedy zapowiada, że stanie się Matką Syna Bożego. Niektórzy autorzy kościelni widzą w św. Gabrielu anioła stróża Świętej Rodziny. Według nich to on przychodził w snach do Józefa, miał pocieszać Jezusa w Ogrójcu, był zwiastunem przy Zmartwychwstaniu i Wniebowstąpieniu.

Wyjątkowe modlitwy za pośrednictwem świętych Archaniołów

Św. Archanioł Gabriel został ogłoszony przez Piusa XII patronem telegrafu, telefonu, radia i telewizji. Jest czczony jako patron dyplomatów, posłańców i pocztowców. W ikonografii św. Gabriel ukazywany jest jako młodzieniec, przeważnie ze skrzydłami lub nimbem. Najczęściej ukazywany jest w scenie Zwiastowania. Jego atrybuty to berło, lilia, gałązka palmy lub oliwki.

Św. Archanioł Rafał mówi o sobie, iż jest jednym z „siedmiu aniołów, którzy stoją w pogotowiu i wchodzą przed majestat Pański”. Jego imię jest także teoforyczne, oznacza ‘Bóg uleczył’. Rafał towarzyszył młodemu Tobiaszowi w wędrówce z Niniwy do Rega. W czasie drogi ratuje go z wielu niebezpieczeństw, wypędza demona Asmodeusza, przywraca wzrok ojcu Tobiasza.

W św. Archaniele Rafale widzimy dobroć Boga i działanie Jego Opatrzności. Pobożność ludowa widzi w Rafale pierwowzór anioła stróża.

Św. Archanioł Rafał patronuje aptekarzom, chorym, lekarzom, emigrantom, pielgrzymom, podróżującym, uciekinierom i wędrowcom. W ikonografii ukazywany jest jako młodzieniec w stroju anielskim – tunice i chlamidze, czyli wierzchniej szacie, najczęściej wełnianej, spinanej na prawym ramieniu lub pod brodą. Jego atrybuty to krzyż, laska pielgrzyma, czasami ryba lub naczynie.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Archaniołowie Michał, Gabriel i Rafał są najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Przychodzą wprost od Boga, są Jego sługami i wysłannikami. Kilkakrotnie pojawiali się na kartach Pisma Świętego, za każdym razem mając do wykonania istotne zadanie: walkę z...

Skomentuj artykuł

Służyć i być posłanym – święci Archaniołowie Michał, Gabriel i Rafał
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.