Dostałam mieszkanie od świętego Antoniego

Dostałam mieszkanie od świętego Antoniego
(fot. shutterstock.com)
Wiktoria

Myślę, że mało kto wie, iż św. Antoni jest też patronem adwokatów. Miałam dramatyczną sytuację życiową. Groziła mi eksmisja z własnościowego mieszkania spółdzielczego i nic na to nie można było poradzić.

Spółdzielnia wykorzystała lukę prawną i bezwzględnie chciała mnie eksmitować na bruk z niepełnosprawnym dzieckiem, a to dlatego, że nie wpisałam się na listę członków spółdzielni, gdy małżonek został wypisany. Nic mi o tym nie było wiadomo, a takie przypadki, gdy jedno z małżonków zmarło lub przemeldowało się, spece od kombinowania w spółdzielni natychmiast wykorzystywali.

Sprawa toczyła się najpierw w sądzie rejonowym, potem okręgowym i wszystko wskazywało na to, że żadne moje modlitwy nie zostały wysłuchane! Spółdzielnia zatrudniła dwóch wziętych adwokatów, ja dostałam adwokata z urzędu, który nie zadawał sobie zbyt wiele trudu - albo wcale! - aby ocalić nas przed eksmisją, i nawet gdy sytuacja była dramatyczna i usłyszałam od sędzi: "Pani już jest eksmitowana!", po prostu bezradnie rozkładał ręce.

Sprawiedliwy jesteś, Panie, i wszystkie dzieła Twoje są sprawiedliwe. Wszystkie Twoje drogi są miłosierdziem i prawdą, Ty sądzisz świat (Tb 3, 2)

Rozprawa - druga z kolei - była podzielona na dwa etapy. Było to już w sądzie okręgowym i adwokata z urzędu zastępował tzw. substytut. Byłam zrozpaczona i przerażona, ale przypomniałam sobie, że otrzymałam od kogoś relikwie św. Antoniego. Odważyłam się podejść do pełnomocnika mojego adwokata z urzędu i powiedzieć, że mam dla niego podarunek.

Dałam mu tę relikwię. Jak się okazało, był czcicielem św. Antoniego i wiedział, że Pan Bóg do dziś zostawił jego język w stanie nienaruszonym. Relikwie znajdują się w Padwie. Adwokaci bardziej znają św. Iwona jako swojego patrona, ale mnie trafił się wyjątek. Pomodliliśmy się wspólnie, aby św. Antoni dał mu odpowiednią
mowę, i mój obrońca wywalczył przełożenie rozprawy na następny miesiąc.

Nadchodząca rozprawa wydawała mi się horrorem, którego nie przeżyję, a tymczasem okazało się, że właśnie ten miesiąc, który wywalczył substytut, był zbawienny. Uprawomocniła się bowiem ustawa mieszkaniowa, która zabraniała odbierać mieszkania właścicielom (właśnie tym, którzy nie byli członkami spółdzielni), w dodatku mieszkanie nie było ani zadłużone, ani zaniedbane, a jedynie podstępnie nieomal wyłudzone.

Tak św. Antoni załatwił mi mieszkanie, w którym szczęśli wie mieszkam i cieszę się z jego świętej opieki. A do dziś nie jestem członkiem spółdzielni mieszkaniowej, bo ustawa nie obliguje do tego, wręcz przeciwnie, daje wolność wyboru każdemu mieszkańcowi.

Niech Bóg będzie uwielbiony!

Modlitwa za wstawiennictwem św. Antoniego:

Święty Antoni, wielki nasz Patronie, proszę Cię pokornie,
abyś z wysokości swej chwały wejrzał na mnie
i przyszedł mi z pomocą.

Ty pomagasz wszystkim, którzy wzywają Twego
pośrednictwa i proszą o opiekę. Nie odrzucaj i moich
ufnych próśb, ale wspomagaj mnie w moich troskach
i kłopotach. Twoi czciciele znają twe skuteczne
wstawiennictwo w odnalezieniu rzeczy zgubionych,
ochronie przed złodziejami, opiece nad podróżującymi,
niesieniu ulgi w cierpieniu chorym, biednym
i zakłopotanym. Z ufnością błagam, spraw, abym
dzięki Twej opiece miał zawsze silną wiarę, pracował
nad poprawą życia i pomnożeniem łaski uświęcającej.

Polecaj mnie Najświętszej Maryi, Matce Bożej,
której zawdzięczasz szczególną pomoc w pracy dla
zbawienia ludzi. Ty wiesz, jak słaby i nędzny jestem,
wiesz najlepiej, jakie zło zewsząd mnie otacza i jak
bardzo potrzebuję Twej pomocy.

Proszę Cię, święty Antoni, abyś mnie wspomagał
w życiu i kierował ku dobremu Bogu. Wspieraj wszystkich,
którzy zwracają się do Ciebie w swych potrzebach
i troskach. Niech wszyscy odczuwają Twoją opiekę
i doznają Twej pomocy, wielbiąc Boga Ojca i Syna,
i Ducha Świętego. Amen.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dostałam mieszkanie od świętego Antoniego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.