Szustak OP o protestach: Ci ludzie mają dość Kościoła, który przestał być ewangeliczny. Ja też

Szustak OP o protestach: Ci ludzie mają dość Kościoła, który przestał być ewangeliczny.  Ja też
(fot. Langusta na Palmie / youtube.com)
1 miesiąc temu
Langusta na palmie / sz

- Kiedy widzę te wszystkie opinie, że dewastuje się miejsca święte, że trzeba stanąć w ich obronie, że to są wrogowie Kościoła i poganie. Nie! Ci ludzie mają dość Kościoła, który przestał być ewangeliczny. Nie twierdzę, że robią to w dobry sposób, że środki, którymi się posługują są właściwe. Nie twierdzę nawet, że mają same dobre intencje. Ale Ci ludzie nienawidzą Kościoła. Ja też nienawidzę TEGO Kościoła. Tego, który stał się absolutnie "ladacznicą polityczną". Który tak się wmieszał w politykę, że swoje umocowanie, przyszłość, władzę, pragnienie, żeby ludzi nawracać ufundował w wartościach tego świata. Tak, to musi runąć - mówi Adam Szustak OP.

Dominikanin dodaje: "Jestem przekonany, że płonie w Bogu ogień, żeby wypalić całe plugastwo Kościoła".

­Co radzi w obecnej sytuacji Adam Szustak OP? "Jeżeli ktoś będzie krzyczał w trakcie Mszy Świętej, przerwijcie ją. Spróbujecie tego człowieka wyprowadzić, bez krzyku i mówienia, że pójdzie do piekła. Bo bardzo możliwe, że jego gniew jest słuszny. Źle wyrażany i źle ulokowany, nietrafiony, ale słuszny. Jeżeli ktoś pomaże kościół sprayem, to następnego dnia niech parafianie zamalują to miejsce. Tak. Niech ten kościół odnowią. Natomiast z nikim nie walczcie, do nikogo nie krzyczcie haseł, nie używajcie żadnej przemocy, bo to nie jest Ewangelia".

"Ja mam w sobie wielką nadzieję. Dlatego, że jak patrze na to wszystko to mam takie przekonanie - pragnienie, które mam nadzieję, jest jednoznaczne z pragnieniem Bożym, że Bóg mówi: kiedy się wreszcie oczyści mój Kościół, kiedy porzucicie sprawy tego świata, kiedy mi się powierzycie w Ewangelii. Tylko to jest nam potrzebne. Bo gdzie jest skarb wasz, tam będzie serce wasze" - kończy nagranie dominikanin.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Szustak OP
34,00 zł

Publikacja poświęcona jednym z najbardziej aktualnych tematów XXI wieku – niezaspokojonym pragnieniom, nałogom i strachowi przed samotnością. Spotykamy w niej Samsona, człowieka pełnego kontrastów, nadludzkiej siły i ogromnej słabości, którego historia i wnioski z niej...

Skomentuj artykuł

Szustak OP o protestach: Ci ludzie mają dość Kościoła, który przestał być ewangeliczny. Ja też
Komentarze (192)
MB
~Marcin Baran
5 listopada 2020, 18:33
Wnioskując z ostatnich Ojca wypowiedzi - jest Ojciec na prostej drodze do porzucenia Zakonu Kaznodziejskiego i Kościoła Katolickiego. Mogę się tylko modlić żeby Ojciec trochę zmądrzał, zamiast wierzyć we własne emocje.
AA
~A. Aristotle
4 listopada 2020, 04:44
Każdy ochrzczony ma prawo do krytycznego patrzenia na swój Kościół. Nie widzę pozytywnej krytyki u tego dominikanina. Jego podejście jest raczej reformatorsko - niszczące. Są sytuacje, kiedy trzeba użyć czegoś więcej niż słowa, tak jak uczynił to Chrystus w świątyni. Ten kapłan zachowuje się tak jakby pozjadał wszystkie rozumy i najczęściej nie ma racji. Św. Dominik przewraca się w grobie. Ojciec Szustak to kolejny duchowny w oparach protestancko - kabalistycznej moderny. Typowy zadaniowiec tzw. wysłannik (misjonarz). Manipuluje szczególnie polskimi kobietami.
CM
~Chrabąszcz Majowy
3 listopada 2020, 10:22
Zacznijmy rozmowę od początku. Czy człowiek rozpoczyna życie wraz z poczęciem? Czy aborcja jest zabiciem człowieka?
BB
Bindi Bog
2 listopada 2020, 22:41
Brawo! Po wygloszeniu takich twierdzen, z pewnoscia wzrosnie liczba followersow!! Posluze sie trafnym cytatem "nutella i chipsy"...
SN
~Sławomir Noske
2 listopada 2020, 16:44
Chwilę przed tym tekstem w youtube algorytm podsunął mi innym. W nim ostro mowi Szustak, że nie będzie rozmawiał z tymi którzy go krytykują, piszą wulgarnie... Gdy w protestach krzyczą wulgarnie, wołają za aborcją... mówi do nich trzeba wyjść z herbatą bo im zimno może być... Do jednych pogarda bo brzydko mówią na Szustaka do innych uśmiechy? No do tego słowo nienawidzę. To już postawa, to nie uczucia. Chrześcijanin w postawie nienawiści? Może jednak w pokorze przepracować to w pokoju własnym? Może lepiej mówić o tym jakie uczucia towarzysza? Może bez takich uogólnienia? Ogromnie smutno mi się zrobiło po obejrzanych 2 filmach. W jednym usłyszałem, że inni sie mylą i nie umieją Szustaka zrozumieć a w drugim uogólnianie i postawa nienawiści. Smutek.
BB
Bindi Bog
3 listopada 2020, 05:15
Niestety. Jak krytykowac to my, ale nie nas...
PK
~Piotr Kaźmierczak
5 listopada 2020, 23:24
A może coś tak na temat by powiedzieć..... Serdecznie pozdrawiam:-)) Z Panem Bogiem:-))
RG
R G
2 listopada 2020, 07:59
Szanowny ojcze Adamie, cieszę się, że tak bardzo nie podoba się ojcu dwulicowość - tak trzymać!!!. Tylko nie pamiętam osoby duchownej, która otwarcie wsparłaby kandydaturę jakiegoś polityka - nie przepraszam - przypomniałem sobie - jest taki duchowny, który nawoływał do głosowania na Hołownie (to taki postępowy "katolik", który wspiera obecne protesty aborcyjne)- straszne prawda!!! To jednak chyba zbyt daleko posunięte uogólnienie, na podstawie tego jednego przypadku, żeby powiedzieć, że mój kościół (wiec także ja), to "ladacznica polityczna". To jest tak samo niesprawiedliwe, jak powiedzieć, że ojciec Szustak, to pedofil, bo nosi habit. Prawda, że to absurd!!!. Słów mi brakuje, wielu rzeczy nie jestem pewien, ale wiem w tym konkretnym przypadku przydałaby się duża porcja pokory i logiki. Duchowny nie powinien tak mocno zabiegać o poklask - ojcze Adamie - nie to jest najważniejsze, nie idźmy tą drogą!!!
PW
Piotr W
2 listopada 2020, 21:00
O. Szustak wspiera protesty? W jaki sposób? Zacytuje go: 1. "Jestem zdecydowanie przeciwnikiem aborcji, dlatego że tak mnie uczy Pan Jezus i tak mnie uczy Kościół, który to wziął od Pana Jezusa i chciałbym, żeby nigdy na świecie, żadne nienarodzone dziecko, z jakiegokolwiek powodu nie traciło swojego życia." 2. "... obudziła się we mnie wielka nadzieja, nie z powodu tego, że te tłumy tak krzyczą, i że chciałbym do nich dołączyć, nie, nie chciałbym ..." 3. "Nie twierdzę, że oni robią to w dobry sposób, nie twierdze, że środki, którymi się posługują, są właściwe, nie twierdzę nawet, że mają same dobre intencje, nie." "Marzę o tym, aby na świecie nie dokonała się żadna więcej aborcja, ... marzę o tym, aby ludzie mieli takie serca, żeby nigdy w tym sercu nie powstała taka myśl, że dziecko jest moją własnością, że dziecko jest moim wyborem, marzę o tym."
PK
~Piotr Kaźmierczak
5 listopada 2020, 23:21
Proszę posłuchać uważnie wypowiedzi ojca Szustaka. On nie mówił o całym kościele tylko o tej jego części, która wciagneła Go do polityki. Niestety to prawda i ksk daleko od Ewangelii i miłości Jezusa Chrystusa odjechał ten Kościół. A wystarczy się codziennie modlić....:-) Pozdrawiam naprawdę serdecznie:-) Z Panem Bogiem wszystkim życzę:-)
ME
~Margo Em
1 listopada 2020, 20:54
Kiedyś chrześcijanie ( u początków) naprawdę byli świadectwem. Takim o jakie Adam Szustak apeluje. Ale i tak szli na arenę. Dlaczego? Bo byli niewygodni. To nie kwestia nieewangelicznego kościoła tylko niewygodna prawda o złu tak to zło rozjusza.
ZK
~Zwykły Ksiądz
1 listopada 2020, 16:40
Rozumiem że lansowanie się w mediach spolecznosciowych to akurat nie jest przejaw swiatowosci z której Kościół musi się oczyszczać?
PK
~Piotr Kaźmierczak
5 listopada 2020, 23:32
Oj, oj .....wyczuwam zazdrość o "lansowanie się" ojca Szustaka:-)) A może "Zwykły ksiądz" porostu również spróbuje opowiedzieć o Jezusie Chrystusie i Jego miłości do sióstr i braci milonom młodych ludzi zamiast się nakręcać niepotrzebnie? Hm? :-))) Serdecznie Pozdrawiam:-))
JN
Józef Nowakowski
31 października 2020, 07:25
Szkoda, że pewnie ubocznie sugeruje on zbiorową odpowiedzialność, i też ubocznie stosowanie złych środków dla osiągnięcia celów. Cel protestów jest jednak przeciw Ewangelii. Modlę się o zakończenie takich przepychanek. Zasady kompromisu trzeba jak najszybciej stosować.
JN
Józef Nowakowski
31 października 2020, 07:20
Szanowny Ojcze, te uogólnienie, które Ojciec użył sugerują odpowiedzialność zbiorową i krzywdzą. Rady zachowania wobec krzyczących i dobre, ale robią wrażenie, że tak naprawdę to broniącym na niczym nie zależy. Bronić nie można wyzwyskami i osądzaniem. Prawda nie wiemy. Martwi mnie mimo wszystko wprowadzanie zbiorowej odpowiedzialności. Dobre słowo Ewangelii i czynienie Jej. Z modlitwą. Ks. Józef Nowakowski Toruń
GK
~Grzegorz Kowalski
31 października 2020, 07:10
Niestety, trochę za późno. Wszyscy księża są temu winni swoim zaniechaniem, także tym, że nie przeciwstawili się hierarchom kościelnym, którzy byli daleko w swoich stanowiskach, poglądach, wypowiedziach, apelach od Jezusa. Za późno Panowie, trzeba było się przeciwstawić temu, jak dziś ludzie władzy. I rozliczyć zaniedbania i zaniechania. Teraz to wiecie ... Ja, który chodziłem często do kościoła, byłem ministrantem wiele lat, teraz omijam go z daleka, że względu właśnie na Was Panowie. Dziękuję za uwagę.
BB
Bindi Bog
31 października 2020, 03:14
Kosciol miesza sie w polityke, bo ludzie Kosciola-wierzacy, zostaja politykami. Idac tokiem rozumowania Ojca, wierzacy nie powinni wchodzic do polityki. A gdy juz w niej sa, rozumiem, ze -bron Boze- nie powinni brac pod uwage swoich wartosci, przekonan I glosu sumienia, a jedynie glos...no wlasnie czyj??? Strasznie pokretna ta logika... Skonczylam katolicka uczelnie. Za moich czasow uczono mnie-i takie podejscie jest mi bliskie w dalszym ciagu-ze katolik moze a nawet powinien angazowac sie w zycie spoleczno polityczne, aby moc przemieniac te rzeczywistosci, nie tylko swiadectwem wiary I przykladem zycia. Ale moze od tego czasu cos sie zmienilo I teraz nalezy jedynie spelniac oczekiwania innych...
RL
Rob Lu
4 listopada 2020, 23:19
Nie, nic się nie zmieniło, tak brzmi nauczanie Stolicy Apostolskiej. Natomiast to co głosi ojciec Szustak jest z tym nauczaniem niezgodne. Tzn. to co w tym ,,dziejowym momencie'' głosi, bo całkiem niedawno, w innym ,,momencie dziejowym'', sam angażował się po stronie pewnego kandydata w wyborach prezydenckich. Mogę się mylić, i Nasz Pan dokona kiedyś oceny tego co napiszę, ale całe to kaznodziejstwo, które nazwałbym ,,podprogowym'', składające się z niedomówień i tego, co psychologia uznałaby zwyczajnie za techniki manipulacyjne przynosi więcej szkody w nawracaniu niż pożytku. Nie jest to język Świętych, którzy czegokolwiek by nie mówili, czy to w uwielbieniu czy w oburzeniu, zawsze stosowali się do tych słów Chrystusa: ,,niech wasza mowa będzie: Tak, tak ; nie, nie''. ,,Letniością'' niewątpliwie ku komuś się ludzi nawraca - pytanie tylko czy tym Kimś jest transcendentny Bóg, czy może raczej obciążone lękami ,,ja''.
DD
~d d
30 października 2020, 23:56
Z częścią tez o. Szustaka zgadzam się. Nie zgadzam się z takim przekazem do osób na obrzeżach i poza Kościołem "przepraszam, że istniejemy, co mamy zrobić abyście nas zaakceptowali". To na pewno nie jest ewangeliczne.
KP
~Ks. Piotr Apostel
30 października 2020, 09:14
Niestety Kościół jest tylko jeden - ten realny. Jeśli nienawidzę TEN Kościół - to nienawidzę Kościół. Reszta to tylko gra słów. W moim sercu jest także wielki ból z powodu dramatycznego odseparowania intelektualnego i ludzkiego biskupów mojego Kościoła od codziennego życia i zupełnego braku tego co papież Franciszek nazywa "czułością dla owiec" i "odczuwania zapachu owiec". Ale ten ból wynika z miłości a nie z nienawiści. Kocham Kościół moja Matkę. Bo w nim jest Życie samego Boga. Nie można nienawidzić Matki. Kościół idealny, niepokalany nie istnieje.
ZS
~Zbigniew Szyszko
30 października 2020, 17:12
Jeśli ja nienawidzę TEN kościół, to nienawidzę GRZECH tego kościoła, grzech zaniechania, zobojętnienia, pychy i parę innych o których lepiej nie pisać, bo to nie moja spowiedź. Bardziej tylko nienawidzę swój GRZECH. Tak zrozumiałem ojca Szustaka i bez potrzeby erraty. Nie zmienia to faktu, że kocham TEN kościół i kocham siebie. te dwie rzeczy się nie wykluczają. Zamiast docenić dzieło ewangeliczne o. Szustaka, zwłaszcza u młodzieży do której tak trudno dziś dotrzeć, sporo komentarzy o lewaku, schizmie, itp. Trafił do De Onet, Liberalna Polska itp, ale ziarno zasiał, może młodzież posłucha jego kazań ewangelicznych, gdy przyjdzie czas ....
WG
W Gedymin
30 października 2020, 18:29
tylko gra słów "a nie ma w nienawiści swego ojca i matki ..." Oburzają się wierni katolicy na liczne profanacje kościołów, a nie widzą jakim świętokradztwem były i są tzw msze smoleńskie. Eucharystia wbudowywana w polityczne eventy, polityczne eventy służące kłamstwu i manipulacji, budujące nienawiść! Największa ofiara miłości wykorzystywana do szerzenia nienawiści!
CJ
Chomik Jk
30 października 2020, 01:19
Pan Bóg kocha wszystkich, nawet lewaków... i chce ich zbawić:)
AK
~Andrzej Kowalczyk
30 października 2020, 09:33
Ludzie są prości jak 2 calowy gwóźdź i przewidywalni. Głosimy wszystkim "Bóg kocha wszystkich, Pan Jezus jest Miłosierny, Matka Boska, Maryja spełnia nasze wszystkie prośby, droga do nieba jest jak pięciopasmowa autostrada, wszyscy się na niej zmieszczą". Za darmo, bez wyrzeczeń, po prostu mamy to dane z urzędu. Niczego co masz w nadmiarze i za darmo nie cenisz. Dlatego ludzie gardzą miłością Boga i nie wiedzą, że na tę miłość trzeba codziennie bardzo ciężko pracować. "i chce ich zbawić:)". Nie. To my musimy chcieć siebie zbawić, nikt za nas już tego nie zrobi. Drugie przyjście Jezusa na ziemię nie będzie kolejnym aktem cierpienia w celu naszego odkupienia. Jezus przyjdzie jako Sędzia by rozliczyć nas z tego jak wykorzystaliśmy daną nam szansę.
MC
~Marcin Chrześcijanin
30 października 2020, 11:17
To co piszesz to jest Stary Testament. Tak się składa, że Chrystus przyszedł do ludzi i został po nim Nowy Testament i wielki ogrom realnego dobra. Jeśli go uważnie przeczytasz, panie Andrzeju, to zobaczysz, że Chrystus zmienia "punkt ciężkości". Nikt z nas nie musi na nic zasłużyć, a już na pewno nie na miłość Bożą i Zbawienie. Jesteśmy dziećmi Bożymi, mamy w sobie wszyscy Boży pierwiastek. Tego nikt nam nie zabierze i to jest najpiękniejsze :) Pozdrawiam serdecznie
AK
~Andrzej Kowalczyk
30 października 2020, 19:42
"O Jezu .... wspomnij na smutek, którego doznałeś, kiedy widziałeś zarazem wielkie tłumy skazanych, którzy szli na potępienie z powodu rozlicznych grzechów. " Tak Jezusowi będzie smutno, ale nic dla nich nie zrobi, bo on już wszystko dla nas ludzi zrobił.
KW
~ka we
30 października 2020, 23:06
Nie chodzi o "zasłużenie" ale o to by uczyć się miłością odpowiadać na miłość. Nowy Testament nie jest wylukrowaną łatwizną i drogą na skróty: "kto idzie za mną a nie bierze swojego krzyża nie jest mnie godzien", "niech wasza mowa będzie tak, tak, nie, nie ..." "przyszedłem ogień rzucić na ziemię i jakże pragnę aby zapłonął" "Na świecie doznacie ucisku, ale odwagi! Jam zwyciężył świat" "Kto ma przykazania moje i je zachowuje ten mnie miłuje" "Módlcie się abyście nie ulegli pokusie" "Szymonie, Szymonie, oto szatan domagał się żeby was przesiać jak pszenicę; ale Ja prosiłem za tobą, żeby nie ustał twoja wiara" "Walcz w dobrych zawodach o wiarę" "Niechaj was nikt nie zwodzi próżnymi słowami, bo przez te nadchodzi gniew Boży na synów buntu" "żaden rozpustnik ani nieczysty, ani chciwiec - to jest bałowchwalca nie ma dziedzictwa w królestwie Chrystusa i Boga".
ZS
Zdzisław Szczypior
1 listopada 2020, 01:28
A ja myślę, że na Miłość Bożą nie musimy zasłużyć, bo Bóg kocha nas bezwarunkowo. Jednak na nasze własne zbawienie powinniśmy sobie zasłużyć.
CJ
Chomik Jk
30 października 2020, 01:18
Czytając komentarze odnoszę wrażenie, że Pan Bóg musi mieć nie tylko nieskończone miłosierdzie, ale też nieskończoną cierpliwość do ludzi, a szczególnie do Polaków. Jak mówi ewangelia, w niebie jest mieszkań wiele. Znajdą tam swoje miejsce zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy Ojca Szustaka. Ja należę do tych pierwszych. Ale Pan Bóg kocha WSZYSTKICH:)
KK
~K K
30 października 2020, 00:31
Kościół bardziej Franciszkowy a mniej Ryzykowy, to jedyna droga na ocalenie Kościoła w Polsce.
ZS
Zdzisław Szczypior
1 listopada 2020, 01:34
Kościół jest jeden - Chrystusowy.
RB
~Rafał Biernacki
1 listopada 2020, 14:10
Rydzykowy jest inny, typowo biznesowy. On się pogubił już dawno
MM
~Marek Meto
29 października 2020, 23:51
Czytam sobie codziennie wieczorem "Szusta/k rano" ( bo rano mam mniej czasu). I co mamy na dzień jutrzejszy? Z Tomasza a Kempis "Diabel nie spi, a ciało jeszcze nie umarło. Wrogowie nie odpoczywają nigdy." A w komentarzu O.Szustaka: "przeciwnik istnieje i nie spi. Co więcej, w nas samych sa przestrzenie i narzędzia, które on moze wykorzystać by nad zwiesc. Dziś potrzeba nam zwyczajnie uświadomić sobie to niestannie czyhające obok zagrozenie, ale nie po to by się bać, ale po to, by podejmując różne decyzje czy tez mierząc się z różnymi codziennymi sprawami byc czujnym. Pomysl dzis w kontekscie roznych codziennych wyborów, czy w twoje życiowe przestrzenie nie pakuje się Zly. Czy nie probuje cie sprowadzić na manowce lub zaproponować ci czegos grzesznego co cie zniszczy? On to cały czas probuje robić, więc świadomość jego dzialan jest ci bard,o potrzebna. Sprawdź dzis koniecznie., gdzie ci sie szatan w życie laduje i wykop go stamtąd." Dziekuje za naukę. Pamiętajmy. Ty Ojcze tez.
WA
~Witold Andrzej
29 października 2020, 22:50
Ci ludzie nie chcą kościoła. Korzystają ze wzorców matki wszystkich rewolucji - rewolucji francuskiej. Kościoły trzeba zburzyć, księży pozbawić jakiegokolwiek wpływu na życie społeczno - polityczne. No ewentualnie Kościół może przetrwać tylko jako jakiegoś rodzaju skansen, który mogą sobie odwiedzać z przyzwyczajenia, ci którzy chcą pozostać wierni jakimś formom zachowań, wynikających z przyzwyczajenia i poczucia przywiązania do tradycji.
AN
~Agucha Nieslucha
30 października 2020, 10:18
ale czy ksieza musza wplywac na zycie p9lityczno -spoleczne? chyba nie - ich rola jest taka ewangelizacja aby pod jej wplywem spoleczenstwo samo staniwilo dobre prawo, bie ksieza a swieccy niesieni duchem ewaneglii - taka jest rola Kosciola....
MS
~Marcin Sz.
29 października 2020, 21:32
Ojcze Szustaku spojrz w niebo. Zobacz jak sw. Tomasz z Akwinu grozi ci palcem Bozym
TC
Tomasz Ciski
29 października 2020, 21:12
Cele ryta bez habita odlecial juz kilk amiesięcy temu... Ten apolityczny kaznodzieja, popierający Hołownię i trzaskowskiego to lewak. Podróba zakonnika. O nauce Chrystusa wie tyle co zje... Zacytujcie jego poprzeni filmik, gdzie zaczyna od tego, że Rząd RP nazywa zakłamanym i używa innych epitetów... To mentalny komuch stojący po przeciwnej stronie niż KK...
KW
~Karol Wojciech
29 października 2020, 20:15
Niestety Dominikanin Szustak od dłuższego czasu skręca w stronę celebryty. Jego postawa jest tak serwilistyczna w stosunku do autorytetów tego świata, że aż mdli. Coraz mniej w jego mowie słychać ewangeliczne „tak, tak” albo „ nie, nie”. Szkoda, bo ma naprawdę dar od Boga, umie mówić ciekawie, zwłaszcza jak komentuje Pismo Św.
GS
~Gabriel Samotnik
29 października 2020, 20:04
„Na całym świecie znalazłoby się może 100 ludzi, którzy naprawdę nienawidzą Kościoła Katolickiego, ale jest na pewno wiele milionów tych, którzy nienawidzą swojej wizji kościoła”. Widocznie to także sytuacja O. Adama. Co robić? Zdecydowanie zmienić wizję!!
EZ
~Ewa Zna
29 października 2020, 19:49
Dzięki, super słowo, bardzo ewangeliczna postawa.
SA
~Stanisław Anczakowski
29 października 2020, 19:41
Proszę Ojca ! a jak by zareagował Chrystus , mój i Ojca Nauczyciel ? przylałby biczem rzemieni czy powiedział profanujcie dalej ? Proszę Ojca : będziesz miłował Pana boga swego CAŁYM SERCEM I DUSZĄ a człowieka w dalszej kolejności , źle jest kiedy się Boga porównuje z człowiekiem , zrównuje w prawach , na pewno Ojciec tego nie wiedział ? P.S. kupczenie w świątyni to jeszcze nie przerywanie mszy to jeszcze nie profanacja , wie Ojciec co mogło spotkać ludzi za nieostrożne zbliżenie się do Arki Przymierza nawet bez chęci ubliżenia Panu, nie zna Ojciec tego , doprawdy ?
WN
Witold Nowiński
29 października 2020, 22:20
Jezus wypędzał ze świątyni tych, którzy mienili się Żydami, wiernymi prawu mojżeszowemu. Więc sytuacje są niezbyt porównywalne. Można by się raczej zastanawiać jakich katolików i za co Jezus wypędziłbym biczem z kościołów.
KS
Konrad Schneider
29 października 2020, 19:35
Czytam te komentarze i az mnie boli, ile hejtu musi Ojciec przyjac na klate! Mam nadzieje, ze Ojciec tego nie czyta i sie nie denerwuje. Wspomagam Ojca w modlitwie!
~Kasia Ł
30 października 2020, 15:32
Chyba na brzucho:)
LM
~Leopold Misiak
29 października 2020, 17:46
Przesłuchałem, to co powiedział ojciec Szustak. Mam wrażenie - mogę się mylić - że ojciec Szustak chce pogodzić Ewangelię z lewackim podejściem do kościoła. Mniej więcej odczuwam tą wypowiedź tak: Życia należy chronić od poczęcia, ale jak już państwo wprowadza konkretne prawo to nie za dobrze i tego nie poprę. Bądźcie gotowi do obrony Ewangelii, kościoła, ale jak jawnie kościół atakują, to wyjdźcie do nich z herbatą. Ani ta wypowiedź Ojca Ewangeliczna, ani lewacka. Rzucanie cytatami z Pisma Świetego, żeby wymijająco wypowiedzieć się po którejś konkretnej stronie.
AG
~aswer gość
29 października 2020, 15:25
o.Szustak jest słodki jak kremówki. Kiedy przyjdą podpalić wasz kościół wystawcie portrety o. Szustaka. Szatanowi zmięknie rura i odwoła swoje pachołki.
MK
Mariusz Kłos
29 października 2020, 14:57
Zastanawiający jest ten podział na "ich" którzy mogą sprejować, krzyczeć na mszy oraz "was" którzy nie mogą zareagować tak jak dyktuje sumienie bo to nie jest Ewangelia. Przychodzi mi na myśl po prostu uleganie silniejszemu. To silniejszego się usprawiedliwia a słabych - wciąż wiernych katolików nieustannie poucza, że coś źle robią. Tak to widzę ojcze Adamie.
WN
Witold Nowiński
29 października 2020, 22:21
A może jest to nadstawianie drugiego policzka?
RD
~Robertus Dianthus
31 października 2020, 23:38
Tylko czyjego? Przecież nie własnego.
AK
~Andrzej Kowalczyk
29 października 2020, 14:46
Ja mam dość wielu rzeczy, chciałbym, żeby były inne. Gdybym zaczął je wymieniać zabrakłoby zgrzewki papieru toaletowego. Czy fizyczny atak na Kościoły i wiernych mnie zdziwił. Nie. Od wielu lat na forach społecznych można było przeczytać, że ksiądz to nierób, złodziej, dziwkarz, alimenciarz i pedofil, zakonnice to jego k..., Kościół to miejsce gdzie gromadzi się ciemnota wierząca w to, że jakiś żyd zmartwychwstał, i przyjdzie ponownie. Bóg jaki bóg, boga nie ma, to wymysł cwaniaków, którzy żerują na ludzkiej naiwności. Te osoby wykorzystały okazję, aby swoją nienawiść do Kościoła publicznie wyartykułować, społeczne forta były już dla nich za ciasne. I tylko tyle. Bicie się w pierś, że należało inaczej, lepiej, że wina jest po naszej stronie w tej sytuacji jest nieuzasadniona. Wina Kościoła polega na tym, że był ślepy i nie widział co się dzieje w głowach części młodzieży, że ich nienawiść do wiary, Boga i jego instytucji jest przeogromna.
AR
~Awdotia Romanowa
30 października 2020, 06:37
Wina kościoła polega na tym, że księża tak byli zajęci zaglądaniem do majtek ministrantów i wyciąganiem kasy z budżetu państwa że nie zauważyli że zwykli wierni wychodzą z kościoła.
JN
Józef Nowakowski
31 października 2020, 11:34
Szanowna Pani bardzo Pani uogólnia przedstawiając tak problemy. Proszę aby widzieć to i przez własną obecność w tych sprawach. chodzi o udział w ich odkupieniu przez możliwe, jak kiedyś wyczytałem wW drodze: zwyczajowo: czy pościłem, czy się modliłem, czy ofiarowywałem Komunię święta o nawrócenie grzeszników. Teraz dość łatwo widzieć szczegóły bo jest to czas pokuty i nawrócenie: tych którzy milczeli i tych, którzy byli bierni, no i większą aktywność nawet pokutną za grzechy popełnione, jeśli p problem dopiero teraz dostrzegli. Jeśli Pani mieszka blisko Torunia zapraszam na rozmowę o tych tematach i dobrych i każdym. Na razie módlmy się za siebie wzajemnie o naszą wierność Ewangelii.
RB
~Rafał Biernacki
1 listopada 2020, 14:15
trafiony w punkt
JP
Janusz Pycia
29 października 2020, 14:23
Pogratulować takiego pokrętnego tłumaczenia dla O. Szostaka. Umieć połączyć atak na kościoły i przerywanie modlitwy innych, obrzucanie wyzwiskami i agresywne zachowania strajkujących z ich oburzeniem wobec "takiego kościoła" to szczyt hipokryzji. Można się z czymś nie zgadzać. Ale rozumiem, że organ konstytucyjny orzekł i komuś nie podoba się to rozstrzygnięcie. Zatem demokracja i powoływanie się na konstytucję jest tylko wtedy, gdy jest to komuś wygodne...A jak inaczej można zinterpretować zapis, że życie ludzkie jest chronione od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci? Napiszę inaczej O. Szostak. Ja mam dość takich kapłanów i katolików, którzy za wszelką cenę próbują usprawiedliwiać barbarzyńskie i chuligańskie zachowanie innych, byle tylko im się nie narazić.
WW
~Willy Wilmowski
29 października 2020, 15:44
Obawiam się, że w całym tym zamieszaniu nie chodzi o życie ludzkie, o konstytucję czy demokrację... I to jest najgorsze.
WN
Witold Nowiński
29 października 2020, 22:29
Co prawda nie jestem ojcem Szostakiem ale powiem jak ja rozumiem jego słowa. Chodzi o kościół, celowo z małej litery, który chce ewangelizować paragrafami. Nie miałem ochoty komentować uwag nt demokracji, ale to zrobię. Zdecydowana większość badanych miała się wyrazić przeciwko pełnemu zakazowi aborcji eugenicznej. W efekcie mniejszość, której udało się obsadzić TK swoimi ludźmi decyduje o czymś co sprzeczne jest z poglądem większości. Co więcej, do wyborów są 3 lata, więc przynajmniej przez ten czas zmiana konstytucji nie nastąpi. Czy nastąpi później wynikać będzie nie tylko z tej jednej kwestii, bo w wyborach o uzyskaniu odpowiedniej większość w parlamencie decyduje masa innych kwestii, w tym ordynacja większościowa. Summa sumarum, niezależnie co Pan albo ja myślimy o aborcji eugenicznej to jej pełen zakaz jest narzuceniem woli przez mniejszość większości.
KP
~Katolik Polski
29 października 2020, 13:32
pan Adam Szustak to już dawno Kościoła Katolickiego, Chrystusowego, wydaje się nie reprezentować... co najwyżej protestancki...
IB
~Iza Biskupska
29 października 2020, 12:50
Drogi Ojcze Adamie, milion procent racji. Myślę dokładnie tak samo, a dzięki Ojcu mam odwagę tak myśleć. Dziękuję za wszystko.
GL
Grażyna Laura
29 października 2020, 12:15
Ojcze Adamie, kocham Kościół.Dlatego ,że jego głową jest i pozostanie Jezus.Nauczył mnie, że bycie Jego Kościołem polega na miłości, a miłość na oddaniu życia za drugiego( J 15,13). Protestujący walczą o coś kompletnie przeciwnego - o prawo do odebrania komuś życia . Nazywają to postępem cywilizacyjnym. Czy "postęp" naprawdę polega na zabijaniu słabszych zamiast na otaczaniu tych słabszych opieka i miłością? W tym kierunku mamy sie " rozwijać"? Przykro mi ,że Ojciec mówi, że nienawidzi KK ( niezmiennie głową jest Jezus) i " rozumie" protestujących, co większość pewnie odczyta jako " popieram" protestujących. Od Ojca-Kapłana w moim Kościele oczekuję wyrazistej postawy, a nie puszczania oczka do anty-Kościoła. Jestem tez poruszona " lekką formą" wypowiedzi Ojca w sprawach tak fundamentalnych ( kawki się napiję ,zatańczę...)...Nie jest to przecież rozmowa o wyrywaniu zębów. Ważą się losy wielu ludzi. Dobrego dnia i miłości życzę wszystkim.
DZ
~Dominik Zapolski
29 października 2020, 11:15
Niech Ojciec zajmie się odprawianiem Mszy św. spowidaniem. Proszę zostawić youtuba bo robi Ojciec zamęt w sercach ludzi prosi ks. D. Z.
KW
~ka we
29 października 2020, 11:07
Na onecie skrót tego artykułu : "Dominikanin: Nienawidzę tego Kościoła". O to księdzu dominikanowi chodziło?
MZ
~M z
29 października 2020, 10:33
Adaś, a co u Ciebie „Wyznania Gejszy” na półce robią? Lektura dla faceta w średnim wieku?
TC
Tomasz Ciski
29 października 2020, 21:17
Wyznanie Gejszy to pryszcz... Adaśko bredził wielokrotnie, jako doświadczony seksista i kochaś, że najpiekniejszą sprawą dla faceta jest moment kiedy jest w kobiecie... To jest demonter nauki Chrystusa i absolutny deprawator. Skończy jak Misiak i wielu innych miłosników seksu w habitach i sutannach...
MM
Marek Maj
29 października 2020, 10:33
Czyżby kościelny wentyl bezpieczeństwa?
KK
~Kinga Ka
29 października 2020, 10:21
Bzdura. Ani jedna z tych osób, które profanują kościoły nie chodzi do nich. I w jaki sposób Kościół jest ladacznicą polityczną? Ani razu na mszy nie usłyszałam od żadnego księdza komentarzy politycznych i sugerowania czegokolwiek.
AR
~Awdotia Romanowa
29 października 2020, 18:45
To zapraszam do nas. Przed pandemią w kościołach były zbierane podpisy pod poparciem projektu ustawy antyaborcyjnej. Ustawy. Prawa świeckiego. Księża widzą swoją porażkę ewangelizacji więc ewangelię wprowadzą ustawą. Za to poprą kogo trzeba. Widziała Pani ministrów przemawiających przy ołtarzu na Jasnej Górze? To właśnie jest poparcie kleru dla polityków.
MG
Malgorzata Grzeszkiewicz
29 października 2020, 19:54
Wyrosłam w tradycji chrześcijańskiej. Od najmłodszych lat chodziłam z rodzicami do kościoła - niedziele, święta, nabożeństwa, pielgrzymki. U mojego męża nie było tak w domu. Obiecał, że dla mnie to zmieni. Obecnie mieszkamy w parafii, gdzie kaiądz na mszy wyjaśnia przyczyny katastrofy smoleńskiej; wskazuje palcem, który polityk nie powinien przyjmować komunii; ciągle gender i LGBT i nazywanie partii rządzącej wybrańcami. Zmieniliśmy miejsce modlitwy. Nienawidzę TEGO kościoła. Jeżeli ktoś szuka Boga i słyszy takie hasła, na pewno nie zbliży go to do Boga i nie wpłynie na kształtowanie sumienia.
PW
Piotr Wójciak
29 października 2020, 09:17
Jeden Szustak to nie cały Kościół.
PW
Piotr W
29 października 2020, 21:43
Szkoda nie?
AN
~Agnieszka Nie
29 października 2020, 22:25
szkoda!
WM
~Waldemar Michorowski
29 października 2020, 09:08
Dziękuję za tekst, za wyakcentowanie dwóch różnych sfer: sacrum i profanum. To, niestety, nazbyt widoczna klęska polskiego KK w zakresie katechizacji dzieci i młodzieży, w ewangelizacji dorosłych.
JJ
~Jerzy Jarzyna
29 października 2020, 08:49
Mało ewangeliczny? W Ewangelii mamy napisane, że Jezus zrobił sobie bicz i poszedł nim wypędzać kupców ze Świątyni. Kupców! A co dopiero celowych świętokradców? I też miał wiele za złe ówczesnym kapłanom, jeśli nie więcej. Też angażowali się w politykę (ej - sam ojciec też się zaangażował niedawno, ale jak widać to się nie liczy).
PK
~Paweł Kiejkowski
29 października 2020, 08:42
Ja znam Kościół wielu polskich prostych rodzin, rodziców dziadków, dzieci, zapracowanych sióstr zakonnych, zatroskanych proboszczów często na małych biednych parafiach, Kościół może nie idealny, często grzesznych ludzi, kruchych, często zagubionych, a jednocześnie odważnych, pracowitych... Joseph Ratzinger często powtarzał, że potrzeba pokornej miłości do "mojego" Kościoła. I jestem oburzony i głęboko zasmucony słowami o. Szustaka, który mówi o nienawiści do Kościoła. Ja bardzo kocham pokorny Kościół, który znam.
WN
Witold Nowiński
29 października 2020, 22:32
I chwała Bogu za ten Kościół. Ale jest też kościół, który chce ewangelizować przez paragrafy. I ten zapomniał chyba czym jest ewangelia.
TJ
~Thomas J
29 października 2020, 23:27
Mówi chyba o nienawiści do kościoła (jako instytucji) a to moim zdaniem zupełnie co innego. Na postawie wypowiedzi wnioskuję, że Ojciec raczej mocno kocha Kościół...
KZ
~Krzysztof ZeŚląska
29 października 2020, 08:09
Nienawidzić Kościół, to nienawidzić dzieła Ducha Świętego. To sądzić, że samemu lepiej by się ten Kościół ułożyło.
WD
Wujek Dobra Rada
29 października 2020, 06:50
Czy ktoś się w ogóle domyślał, że o.Szustak nienawiadzi Kościoła posoborowego?
WB
Wojtek Bilewicz
29 października 2020, 00:47
Drogi Ojcze Szustaku mam wrazenie ze ciagle w swojej ocenie jestes blizej tych rozkrzyczanych ludzi niz kosciola. Im wlno wiecej. Tez jestem bardzo zniesmaczony biskupami ich m.inn. brakiem ich reakcji na pedofilie, klamstawami kardynalow, etc. To syf, ale kosciol to tez my swieccy. Czy my jako chrzescijanie nie mozemy wplywac na swoje otoczenie? M.inn. wprowadzac regulacje prawne chroniace najslabszych, bez glosu? Wydaje mi sie ze w orzeczeniu tk nie chodzi o penalizacje takich aborcji ale raczej o jasne postawienie kropki nad i, mowiacej ze kazde zycie jest wartoscia. Z Bogiem Wojtek
ZJ
~Zenon Jankowski
29 października 2020, 00:37
A ja się z ojcem zgodzę i też nie chcę takiego kościoła jak jest obecnie. Spójrzmy trzeźwo na to co się z naszym kościołem dzieje od kilku lat. Mniej ludzi na liturgiach, dzieci i młodzież odchodzi od katechezy, ataki na kościół. Moim skromnym zdaniem jest to wina angażowania się w politykę, robienia legalnych i nie tylko interesów z państwem, zamiatanie pod dywan afer i ich nie rozliczanie, pycha i buta naszych biskupów, ojciec Rydzyk też nie.poprawia naszego wizerunku, kościół nie idzie z postępem i tym nie zachęca młodych ludzi do wiary. Zrujnujemy sami wszystko co było budowane tyle lat i będziemy jak kościół w Irlandi czy w innym zachodnim kraju. Jak sie nie obudzimy jak najszybciej to będziemy budować wszystko od nowa od ruiny
KP
~katolik pomniejszego płazu
29 października 2020, 00:00
słyszałem, że w piątek niemieccy antifiarze mają wpaść na herbatę
KS
Konrad Schneider
29 października 2020, 19:31
Przeciez granice sa zamkniete! Zastanawia sie Pan, co Pan pisze, czy tylko stuka w klawiature?
AS
~Adam s
28 października 2020, 23:59
Był taki św. Franciszek. Za jego czasów też różnie było w Kościele. Założył więc zakon pokutników. Bił się w swoje piersi, nie cudze. No chyba, że słowa o ladacznicy Ojciec kierował do siebie....
WP
~Wojciech Popielak
28 października 2020, 23:46
Nikt publicznie i oficjalnie - pomijam patologie , które niestety są zawsze - nikogo w Polsce nie zmusza do chodzenia do kościoła, nie ubliża temu, który nie idzie, nie niszczy Jego mienia, nie wyrzuca z pracy za poglądy antyklerykalne. Natomiast za poglądy odmienne od dominujących w Europie już wyrzucają z pracy, uczelni, biją i niszczą mienie i symbole. Zabraliście głos w tej sprawie takim chórem jak obecnie ? W imię miłości. Prawdy. W imię szacunku dla wierności poglądom, który reprezentują atakowani. Też - może przez nieuwagę, jeśli tak to przepraszam - nie słyszałem i nie czytałem. Cenie sobie Wasz - drodzy oburzeni - głos. Ale nie jesteście obiektywni. Jesteście zaangażowani po jednej ze stron. Dziękuję, że Jesteście. Tak na raty i przydługawo Wojciech Popielak
AR
~Awdotia Romanowa
29 października 2020, 19:04
Ależ oczywiście że zmusza się ludzi do uczestniczenia w praktykach religijnych. Religia w szkole w środku planu (żeby czasem dzieci nie poszły z Religi do domu jakby religia była jako ostatnia lekcja). Otwarcie nowej części szpitala? Tylko z udziałem księdza, który wszystko poświęci. Krzyże w klasach? Obowiązkowo. A tylko spróbuj zdjąć. Rocznica powstania? Na początek obchodów uroczysta msza święta z udziałem wójta, który od poniedziałku do soboty bez skrępowania pokazuje się z kochanką ale w niedzielę w kościele w pierwszej ławce. Katolicy obrośli w Polsce w przywileje. Dziś we Francji muzułmanin zamordował trzy osoby w kościele katolickim. To są prawdziwe prześladowania. U nas hierarchowie mówili o prześladowaniach kiedy nie mogli przepchnąć matury z religi (!!!) i po kilku napisach sprejem na kościołach. Jako katoliczka mam dość tej fasadowej i pozornej pseudowiary w życiu publicznym. Ewangelizacja wprowadzana ustawą upadnie szybciej niż Wam się wydaje.
WP
~Wojciech Popielak
28 października 2020, 23:43
Ja nie twierdzę, że obecnie rządzący działają perfekcyjnie. Nie działają. Ale jaka jest propozycja na cokolwiek ze strony Opozycji? Kompleksowa? Racjonalna? Zgodna z prawem? Wielowarstwowa? Szanujący Innych? Ostatnie orzeczenie TK jest tylko i aż stwierdzeniem niezgodności prawa z Konstytucją. Teraz jest czas na działanie Władz Ustawodawczej i Wykonawczej na rzecz wypracowania ram prawnych i osłony pomocowej dla potrzebujących tejże w omawianym zakresie. To jest fakt. Gdzie o tym i perspektywach z tego wynikających piszecie? Tak nawiasem mówiąc, proszę o zastanowienie się, czy bylibyście Państwo równie krytyczni dla rządu, a rozumiejący krytyków i milczący nt ich zachowań w ogóle a w pandemii szczególnie, gdyby obowiązujące a uchwalone w latach 90-tych prawo - jak to obecne-było bardziej liberalne, dużo bardziej, bo np. dopuszczające aborcję do dziewiątego miesiąca ciąży, do porodu.
WP
~Wojciech Popielak
28 października 2020, 23:41
Jezus pokazał dwie strony monety. Żadnej nie odrzucił. Mamy być Jego świadkami w tym świecie, gdzie obowiązuje Prawo tego świata. Bycie Świadkami miłości nie musi oznaczać milczenia, gdy się już krytykuje jednych, i nie mówienia- w imię prawdy- o wykorzystywaniu niewątpliwie rozemocjonowanej młodzieży przez polityków i działaczy - nazwijmy to ogólnie: innych opcji- do realizacji własnych celów politycznych . Szczególnie wówczas gdy owi politycy nie mają żadnej propozycji dla społeczeństwa, młodzieży -co pokazały dobitnie kolejne wybory- poza innym naczelnym hasłem, quasi religią, nota bene lansowanym w towarzystwie innych księży, biskupów pt: " róbta co chceta". Może przez nieuwagę, alej jednak nie widziałem w ogóle, a już nie mówię tylu wpisów na DEON na temat zaangażowania wówczas duchownych w politykę. A takowym tamte działania wprost były.
WP
~Wojciech Popielak
28 października 2020, 23:40
Brakuje mi nad to takiego zniuansowania, zauważenia faktu, że tak na prawdę rządzący, policja jest bardzo tolerancyjna w stosunku do, nazwijmy rzeczy po imieniu, wandali niszczących wszystko, nie uznających w imię tolerancji-prawda?- wartości i świętości, bandytów napadających Innych, wulgarnych chamów, którzy dominują to co się dzieje, czego wyrazem jest naczelne hasło protestu: "wypie....lać".
LP
~Lubie Popularność!
28 października 2020, 23:22
Panie Szustak na czyich jest pan usługach mam dość liberalnych otwartych pseudo katolików udających księży. Co mówi KPK na temat przerwania mszy przez księdza?
AS
~Adam Szustak
28 października 2020, 23:18
Moi Kochani, to nie tak, że popierałem Hołownię w wyborach i angażuję się w politykę. Ja po prostu mam swoje zdanie na ten temat., i możecie mówić że Szustak pluje na Kościół, ale ja w trosce o uspokojenie emocji społecznych będę pełnił funkcję moderatora. Sami rozumiecie że episkopat... ale w trosce o Kościół .... Jestem przeciw aborcji, znaczy się za protestami i zupełnie to rozumiem ale przeciw. No sami rozumiecie, są plusy dodatnie i ujemne, ale nie mieszajmy się w politykę.. Ja Szustak straciłem cierpliwość do Kościoła, bo ważne kto co nosi w sercu ja przecież jestem nikim a Wy moi Kochani bądźcie sobą. i tak moi Kochani Ja jestem nikim, ale wszędzie muszę to zaznaczyć, bo jestem w dodatku bardzo skromy
MW
~Maciej Wylężek
28 października 2020, 23:13
Coś takiego! Prawie codziennie na deon.pl pełno wypowiedzi Ojca Świętego Franciszka, a dzisiejszej jakoś nie widzę? Może gdzieś głęboko schowana? A może coś w niej redaktorom deonu nie pasuje ;)
MW
~Maciej Wylężek
28 października 2020, 23:06
A ja mam dość Szustaka
JL
Jerzy Liwski
28 października 2020, 23:04
Tylko wie ksiądz, ten Kościół, tę część której ksiądz nienawidzi, Chrystus kocha i za nią umarł. A ksiądz ją nienawidzi... Nienawiść...
SM
Sylwester Mrozik
28 października 2020, 22:24
,,Mówią bowiem ale sami nie czynią" - pamiętne słowa Jezusa. Duchowni, posługując się słowem Bożym mówią nam jak żyć. Ale część z nich okazała się podłymi ludźmi wykorzystującymi dzieci. Każą nam przyznawać się do grzechów, a sami nie potrafią uporać się z pedofilią i przyznać do swoich grzechów. Żaden z biskupów ukrywający księży-pedofilów nie przyznał się do tego, ani jeden. Biskupi odpowiedzialni za ukrywanie pedofilii powinni ubrać się we włosienicę, przyjść do kościołów i błagać lud Boży o przebaczenie. Wielu katolików ma po prostu dość. Nawet prymas przyznał w zawoalowany sposób w jednym z wywiadów, że jest bezradny wobec swoich podwładnych biskupów. Kiedy skończy się pandemia, zdziwią się jak puste zrobią się kościoły, bo wielu już nie wróci. Nic do nich nie dociera.
PB
~Paweł Borawski
28 października 2020, 22:23
Ojcze Adamie, chodzi Ojciec na te protesty z ciepłą herbatką dla protestujących, którzy krzyczą między innymi, żeby Kościół wypier.... i zachęca Ksiądz też innych, żeby też wychodzili do tych ludzi z ciepłą herbatką. Mam takie pytanie, a czy apostołowie ocierali pot z czoła rzymskim żołnierzom, gdy ci przybijali Jezusa do krzyża? Albo pomagali zejść z Kalwarii członkom Sanhedrynu, żeby się biedaczyska przez przypadek nie poślizgnęli? :) :) :)
AK
~Aleksandra Ka
28 października 2020, 21:42
Ojcze, dziękuję za ten tekst. Byłam już naprawdę bliska odejścia od Kościoła, który od dawna pogubił się w wartościach. Bardzo się cieszę, że również Kapłani widzą jak jest i nie boją się o tym pisać! Pamiętam o Ojcu w modlitwie + Dużo siły, błogosławieństwa i spokoju +
AM
~Adam Mośko
28 października 2020, 21:19
A ja kocham Kościół i jestem z Niego dumny. I nie jestem zakonnikiem.
AA
~Anonim Anonim
28 października 2020, 21:16
Jezus za swoich czasów tez przewracał stoły w świątyni i ukazywał obłudę faryzeuszy. Całkowicie się zgadzam z Ojcem
KK
~Kaska Kotek
28 października 2020, 20:56
Kosciol to mistyczne Cialo Chrystusa To co mowi ten wilk w owczej skorze wola o pomste do nieba
MM
Magdalena Mrozicka
28 października 2020, 20:34
Kościół jest Oblubienicą Chrystuisa, Ojciec nazwał go ladacznicą, czy przypuszcza, że Bóg pozwoli z siebie szydzić.....
LL
Luki Luck
28 października 2020, 21:01
... w kontekście, nie wyrywaj słów bo ma to inne znaczenie.
P
Paweł
28 października 2020, 21:20
Posłuchaj ze zrozumieniem
KW
~ka we
28 października 2020, 20:27
Nie ma innego. To kościół Chrystusa. Tak, wśród apostołów był Judasz (ok 8% wszystkich apostołów). Dziś też bywają. Ale nie tylko.
MS
Mateusz Serafin
28 października 2020, 20:02
Ojciec zamiast mówić jaki to cały Kościół Polski jest zły i że go NIENAWIDZI powinien powiedzieć wyraźnie i dosadnie: NIE ZABIJAJ. A tak to jest taki lekki filmik żeby spodobał się tym, którzy nienawidzą kościoła i dał im argumenty do atakowania kościoła i wyśmiewania ludzi wierzących i starających się mieć wyraźne poglądy katolickie bez względu na szalejący tłum.
KW
Krzysztof Walendziuk
28 października 2020, 19:47
Oj biedny zakonnik. Wszystko jemu się pomieszało
LL
Luki Luck
28 października 2020, 21:02
Wspaniały głos Kościoła, a nie jakieś „wara od mojej katedry”
WB
Wojtek Bilewicz
29 października 2020, 00:53
Piotr tez ucial ucho jednemu z zolnierzy ktorzy przyszli pojmac Jezusa. Obrona tego co sie kocha jest chyba czyms naturalnym. Jak zamierzasz powstrzymac tych ludzi przed profanacja kosciolow?
PA
~Paweł Axelsprinter
28 października 2020, 19:33
Fabian Błaszkiewicz zaprasza do pewnej historii a ks. Boniecki do innej......, ale nie, Ojciec musi mieć swoją najlepszą i najbardziej mądrą i wyjątkową drogę, nastolatka który wstydzi się rodziców.
LT
~Lech Twardowski
28 października 2020, 19:33
Kościół miesza się do polityki. Powiedział hipokryta, który publicznie poparł Hołownię w czasie kampanii prezydenckiej. Cytowany przez portal, który obronę domów Bożych uznaje na nieewangeliczną. Mam pytanko, czy jeśli do kościoła jezuitów i dominikanów przyjdzie ta hołota z żądaniem wydania Najświętszego Sakramentu celem jego zbezczeszczenia, ojcowie Szustak i Kramer będą go bronić, czy wydadzą w ramach prowadzenia dialogu? Oddalibyście za niego życie? Jest jakaś granica, przy której powiecie nie pozwalam, idźcie precz bezbożnicy? Generalnie jestem za życiem, ale jeśli ty uważasz inaczej, to nie ma problemu, szanujemy twoje zdanie, wszyscy jesteśmy równie fajni - tak można was podsumować. Jezuitów i Dominikanów żegnam ozięble, dopóki się nie nawrócą.
WR
Wow Ras
28 października 2020, 22:33
oddaj sprawiedliwość, że z tym poparciem zagalopował się, za co przeprosił - nie manipuluj. Dlaczego myślisz, że jesteś fajniejszy bo jesteś za życiem, ale nie przestrzegasz 8. przykazania? Bo jesteś polsko-katolikiem?
KO
~Kt Oś
29 października 2020, 08:42
Jak dla mnie jest duża różnica między sytuacją, gdy ksiądz mówi na kogo on będzie głosował, a taką gdy mówi na jaką partię albo na którego kandydata wierni mają głosować. Moim zdaniem w pierwszym przypadku to "udział" w życiu politycznym swojego kraju, do którego jako obywatel ma prawo, a w drugim to właśnie mieszanie się do polityki z użyciem autorytetu Kościoła, do czego ksiądz prawa nie ma.
Oriana Bianka
Oriana Bianka
28 października 2020, 19:26
Teraz priorytetem rządu powinno być ratowanie życia Polaków zagrożonego koronawirusem. Szpitale są przeciążone, nie są w stanie ratować życia wszystkich chorych. Wielką nieodpowiedzialnością i cynizmem rządzących jest wzniecanie w takiej sytuacji niepokoi społecznych. Można było przewidzieć, że zaostrzenie przepisów antyaborcyjnych takie protesty wywołają. Każde życie jest ważne, nie tylko nienarodzonych, ale również tych już narodzonych, szczególnie tych najsłabszych z powodu choroby, niepełnosprawności i starości. Już teraz lekarze w Polsce stają przed wyborem, kogo ratować w przeciążonych i przepełnionych szpitalach covidowych. Tylko szaleniec w takiej sytuacji wywołuje wojnę ideologiczną.
KM
~Krystyna M.
28 października 2020, 21:56
"Wielką nieodpowiedzialnością i cynizmem rządzących jest wzniecanie w takiej sytuacji niepokoi społecznych". Doprawdy Pani myśli, że to rządzący wzniecili niepokoje, że można je było przewidzieć i to w społeczeństwie, w którym 90% ludzi jest ochrzczonych i które 15 lat temu tak pięknie żegnało Jana Pawła II? Czy Pani nie zauważa, że zamieszki są dobrze sterowane z zewnątrz? Pełna zgoda: najważniejsze, to teraz ratować życie Polaków przed koronawirusem. Proszę więc mieć pretensje do tych wszystkich pań, które przy użyciu wulgaryzmów żądają teraz aborcji na życzenie, wzywają do obalenia rządu i eskalują niepokoje.
WR
Wow Ras
28 października 2020, 22:42
@Krystyna: nie trzeba być naukowcem, aby orientować się, że polska religijność, to wydanie lękowe oparte na zakazach/nakazach instytucji realizującej "rząd dusz" i za wiele wspólnego z duchowością/wrażliwością/dojrzałością religijną nie mają. Na nic zdają się statystyki dominicantes/comunicantes (czy jakoś tak). Proszę nie szukać spisków i docenić rodaków. W końcu Polacy solidarnie powiedzieli DOŚĆ temu, co dzieje się w parlamencie, rządzie, instytucji KK. Skoro brat Jarosław nie posłuchał bliźniaka Lecha, który zakazał "majstrowania" przy ustawie antyaborcyjnej, to niech się teraz martwi jak to posprzątać , a nie tylko szuka winnego poza sobą. Boję się, że ten starszy pan oderwany jest od rzeczywistości, jak niektórzy hierarchowie KK.
WB
Wojtek Bilewicz
29 października 2020, 01:02
Mysle, ze wiekszosc z protestujacych jest ochrzczona. Niestety oprocz tego nie maja oni nic wspolnego z KK. Pewnie ze sa sterowani z zagranicy. Sa tez napewno niezle pogubieni. Dla mnie z kosmosu. Ich metody sa ohydne i doprowadzaja mnie do szewskiej pasji. Tak czy inaczej mysle ze wyrok TK ogloszony wlasnie teraz to temat zastepczy sluzacy odwroceniu uwagi od przegrywanej walki z covid.
KP
Key Pi
29 października 2020, 13:09
Bardzo proszę Krystyna M, jakie wydarzenia powodują, że uważa Pani że "Zamieszki są dobrze sterowane z zewnątrz"? To prawdziwe, szczere pytanie.
AS
~Anna Seniorka
28 października 2020, 19:25
Jest mi tak bardzo przykro, kiedy czytam słowa Ojca. Drogi Ojcze, a co z nami, którzy kochają swój kościół wiernie i niezmiennie, mimo iż zdają sobie sprawę z niedoskonałości i grzeszności Jego członków. Którzy szanujemy swoich proboszczów, kapłanów, swoich braci. Którzy przede wszystkim kochamy Jezusa , starając się iść za Nim i być Mu posłusznym? Czy nie mamy prawa modlić się w naszych świątyniach bez obawy, że ktoś nas zwymyśla, obrazi, zakłóci nasze spotkanie z najdroższą nam Osobą? Czyż nie mamy prawa oczekiwać wsparcia od naszych kapłanów, od Ojca na przykład? Mam nadzieję, że kierowały Ojcem emocje i nie przemyślał Ojciec do końca swojej wypowiedzi.
WR
Wow Ras
28 października 2020, 22:45
Nikt nie powiedział, że będziemy w ciepełku mogli się modlić; Jezus nie gwarantował, że będzie komfortowo. Modlitwa to jedno, a oczyszczanie to drugie. Jedno należy robić, a drugiego nie zaniechać. Celem Kościoła nie jest modlić się, tym celem jest robić miłość, tak: ROBIĆ MIŁOŚĆ.
KO
~Kt Oś
29 października 2020, 08:48
Dzieci też mają prawo modlić się w świątyniach bez obawy, że zostaną zmolestowane przez księdza przeniesionego z innej parafii za molestowanie. One też miały prawo oczekiwać wsparcia od przełożonych tychże księży, ale w wielu wypadkach się nie doczekały. Przynajmniej do czasu aż osoby z poza Kościoła nie nakręciły o tym filmu.
PN
~Piotr Nowiński
29 października 2020, 09:03
Kościół składa się z ludzi. Jest i będzie grzeszny. Liczy się jednak nie to, że jesteśmy grzeszni, ale czy chcemy z upadków powstawać. To co się dzieje powinno uzmysłowić hierarchii kościelnej, że tak dalej być nie może. Aby kościół zachował autorytet, trzeba radykalnie odciąć się od polityki. Rażącym przykładem jest tu Radio Maryja, gdzie uszy puchną od politycznej retoryki, szukania winnych, wskazywania wrogów, ogłaszania spisków. Jest wielu katolików, którzy nie mogą już tego słuchać, a przecież chcą być wiernymi kościołowi. Nie każdy katolik to twardogłowy PIS-owiec. Przecież obecna władza nie mieści się w granicach moralnych. Wystarczy spojrzeć na TVP pełną cynizmu, kłamstw i manipulacji. Jezus nie był politykiem, nie szukał układów z możnymi, oskarżano Go, że sprzyja Rzymianom - ówczesnym okupantom Palestyny. Starszyzna żydowska skazała Go jako politycznego buntownika, aby zrobić to rękami Rzymian.
AS
~Anna Seniorka
29 października 2020, 20:10
Dzieci mają przede wszystkim prawo, żeby się urodzić.
SR
~Sylwia Rosz
28 października 2020, 19:24
Kiedyś słuchałam Ojca....teraz wydaje mi się, że stał się gwiazdorem który wszystko robi pod publikę. Bardzo mi ojca szkoda za brak pokory. Święta Teresa z Kalkuty powiedziała kiedyś " Kościół to ja i Ty, chcesz zmienić kościół zmień siebie" i tego ojcu życzę.
WR
Wow Ras
28 października 2020, 22:46
po czym wnioskujesz, że nie zmienia się? Tak dobrze Go znasz?
MM
~Marek Meto
28 października 2020, 19:06
Czy to jest słuszny gniew ? https://ipragapoludnie.pl/zdjecie/4384905.amp
KS
Konrad Schneider
29 października 2020, 09:19
No ale przeciez o. Szustak sam mowil, ze nie zgadza sie z wieloma formami tych protestow. Jaki sens ma wowczas Pana komentarz?
MM
~Marek Meto
29 października 2020, 15:33
J a odniosłem się do tego fragmentu: "Co radzi w obecnej sytuacji Adam Szustak OP? "Jeżeli ktoś będzie krzyczał w trakcie Mszy Świętej, przerwijcie ją. Spróbujecie tego człowieka wyprowadzić, bez krzyku i mówienia, że pójdzie do piekła. Bo bardzo możliwe, że jego gniew jest słuszny. Źle wyrażany i źle ulokowany, nietrafiony, ale słuszny. " Co prawda Pani nie krzyczy głosem ale tekstem myśle, ze jak najbardziej.
EW
~Elizenda Wilabru
28 października 2020, 18:55
Papież do Polaków o ochronie życia Papież Franciszek : Serdecznie pozdrawiam pielgrzymów polskich. Minionego 22 października obchodziliśmy liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II, w roku setnej rocznicy jego urodzin. Zawsze wzywał on do szczególnej miłości wobec ostatnich i bezbronnych i do ochrony każdego życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny i świętego papieża Polaka, proszę Boga, aby obudził w sercach wszystkich szacunek dla życia naszych braci, zwłaszcza najsłabszych i bezbronnych, i dał siłę tym, którzy je przyjmują i troszczą się o nie, także wtedy, gdy wymaga to heroicznej miłości. Niech Bóg Wam błogosławi!
KS
Konrad Schneider
29 października 2020, 09:30
Amen ;-)
JS
~Józef Szwejk
28 października 2020, 18:51
"Ogromnie lubię gdy ludzie bałwanieją do kwadratu..."
JP
j Pod
28 października 2020, 18:46
Ja bym tak szybko nie potępiał polskiego kościoła. W moim odczuciu jest głęboko ewangeliczny i ma wielu wspaniałych kapłanów.
KS
~krzysztof sikorski
28 października 2020, 18:04
Dziecku zdarza się widzieć....ojciec głupieje. Dokładnie jest to samo w przypadku ojca duchownego. Ci demonstrujący nigdy od kościoła nie odeszli, bo nigdy w nim duchowo, a w większości fizycznie nie byli. Stwierdzenie "kościół ladacznicą polityczną" ...chyba ojciec jest na rauszu. Katolik czy to parafianin, czy duchowny to obywatel, który ma obowiązek uczestnictwa w życiu społecznym, politycznym, parafialnym. To są zazębiające się tryby, tego nie da się oddzielić. To tak jakby sędzia ateista opowiadający sie po stronie życia nie mógłby być sędzią. ......
BH
~Bożena Horbowska
28 października 2020, 20:26
Kościół ze swoimi nierozwiązanymi problemami nadużyć przestaje być autorytetem. Biskupi, którzy o niczym nie wiedzieli i reagować nie chcieli i nie chcą pokazują obojętność, nieposzanowanie bliźniego, zakłamanie. Wielu katolików bagatelizując i spychając te problemy, bo przecież inne środowiska też je mają pogłębiają dodatkowo to rozdwojenie między tym co Kościół głosi, a co czyni. Wiele więc nie trzeba aby powstała iskra zapalne gdy pojawiają się zakazy zgodne z linią Kościoła. Rodzi się bunt powiązany z nieakceptowaniem jego prawa do przywództwa moralnego.
AZ
~Andrzej Zdzieszyn
28 października 2020, 17:19
"Ci ludzie mają dość Kościoła, który przestał być ewangeliczny" Żeby mieć czegoś dość to trzeba z tym "czymś" w jakiś sposób obcować, być związanym czy zaangażowanym, mieć coś wspólnego etc. Tych ludzi drogi Ojcze Kościół kompletnie nie obchodzi. Nie znają Go, nigdy do Niego nie należeli, także nie za bardzo mogą go nawet mieć dość.
WR
Wow Ras
28 października 2020, 22:51
jakoś jednak mieli, skoro musieli wychodzić sobie I komunię, bierzmowanie, religia w szkole. Widać nauka KK nie zapadła im w pamięci. Albo oporni na wiedzę albo słaby nauczyciel, albo jedno i drugie.
KP
~katolik pomniejszego płazu
29 października 2020, 00:07
a mi coś mówi, że spora grupa tych ludzi to przeewangelizowane hołowniane syny
JP
~Jarosław Piechota
28 października 2020, 17:07
Ojczulku. Zrób sobie dłuższą kwarantannę.
MM
~Marek Meto
28 października 2020, 16:32
Ja aktualnie dyskutuje na jednej ze stron na Facebooku ze zwolennikami tych protestów. I u tych przynajmniej osób to nie jest tak, że "Ci ludzie mają dość Kościoła, który przestał być ewangeliczny." Prawdą jest natomiast, że "Ci ludzie nienawidzą Kościoła" za to jaki jest od początku i właśnie chwycili pretekst, dzięki któremu myslą, że w końcu się z nim rozprawią lub conajmniej mocniej niż przy wczesniejszych próbach "zdemolują" (nie tylko fizycznie). Wiem, wiem, "moce piekielne Go nie przemogą" ale oni tego nie wiedzą albo w to nie wierzą. Natomiast, są przekonani, że dla realizacji tych swoich celów "robią to w dobry sposób, że środki, którymi się posługują są właściwe." To jest moment, na który długo czekali i mocno pracuja nad tym, że by go wykorzystać jak najbardziej skutecznie.
KK
~Katikon K
29 października 2020, 13:43
Uważam, że to bardzo trafna uwaga. Jestem w pracy otoczona takimi ludźmi. Zieją nienawiścią. To hasło już zostało ochoczo podchwycone....
ZK
~Zośka Kluczyńska
28 października 2020, 16:23
Po pierwsze: Pan Jezus nie prowadził okrągłego stołu z osobami bezczeszczącymi świątynie, tylko potraktował je biczem: "Gorliwość o Twój dom pochłonie Mnie" J2, 13-22. Po drugie, to ci ludzie nienawidzą BOGA i człowieka. Kościoła nienawidzą, bo jest mistycznym ciałem Chrystusa. Po trzecie, co oznacza bycie "ewangelicznym"?
PK
~Przemek Kantor
28 października 2020, 17:05
Prosze podać dokładny cytat który mówi o tym że pan Jezus " potraktował je biczem"
WG
W Gedymin
28 października 2020, 17:26
Pomazane sprayem mury można umyć, pomalować. A co zmyje świętokradztwa, których dopuszcza się wielu katolików w świątyniach?
GE
~Gosia En
28 października 2020, 23:30
J 2,15
WM
~Waldemar Michorowski
28 października 2020, 16:19
Co stało się z polskim KK w 2020 (to idzie w tempie żwawym, to znów przyspieszonym i przyspieszającym) i wcześniej? To nie jest Kościół, w swojej wizerunkowej i przeważającej bezwzględnie części, który pozwalałby się schronić w nim, w parafii - na przykład. Lubię odwiedzać Wasz portal, i on mi pozostał, i to jest jedyne miejsce, które z Kościołem ma cokolwiek wspólnego. Ta część polskiego Kościoła sprzymierzyła się bardziej z polityką, politykami, ze światem interesu i biznesu, a nie z Dobrą Nowiną i Ewangelią. Powiem wprost, mając ufność iż moderator to puści, to porażka polskiego KK w katechizacji dzieci i młodzieży, w ewangelizacji dorosłych. Niestety.
WR
Wow Ras
28 października 2020, 22:55
O tej porażce w katechizacji w szkole mówił już w 2008 roku bp. Edward Dajczak. Raczej od tamtego czasu niewiele się zmieniło. Kościół w dużej mierze z powodu zarządzania i miernej jakości duchowieństwa + afery MARNIEJE i w sumie stoi zaangażowanymi świeckimi, którzy robią miłość, a nie tylko o niej gadają.
LL
~Lukasz Luk
28 października 2020, 15:31
Kiedy wypada w kościele "tydzień bez ojca Szustaka" ?
MK
~Michał K
28 października 2020, 15:30
"Szustak OP o protestach: Ci ludzie mają dość Kościoła, który przestał być ewangeliczny. Ja też" to ładnie, że się ojciec szczerze przyznaje, że przestał być ewangeliczny...
Janusz Podkamienny
Janusz Podkamienny
28 października 2020, 22:55
Tak trudno czytać ze zrozumieniem?
KT
K Theory
28 października 2020, 14:38
Szanowany Ojcze A co mamy robić jak zaczną palić kościoły? z poważaniem Michał
JL
Jerzy Liwski
28 października 2020, 14:47
Polewać wodą, tą która zostanie po zrobieniu herbaty podpalającym.
KP
~katolik pomniejszego płazu
28 października 2020, 16:40
ale ostrożnie, żeby ich nie pochlapać bo mogliby się pogniewać
LL
Luki Luck
28 października 2020, 21:10
A On powiedział: „Widzicie to wszystko? Zapewniam was: Nie pozostanie tu kamień na kamieniu. Wszystko legnie w gruzach!”.
JJ
~Jerzy Jarzyna
29 października 2020, 08:54
Tak powiedział, ale nie nakazał tego ułatwiać. Sam biczem wypędził kupców ze świątyni. Jak komuś powiem "kiedyś złamiesz sobie nogę" to niekoniecznie mam na myśli to, że ten ktoś powinien iść i sobie ją celowo złamać, ale np. ostrzegam go przed skutkami jego zachowania.
SP
Szukam Prawdy
28 października 2020, 14:02
Czy ta ustawa zostanie zmieniona i poprawiona? Wątpię, bo nie będzie większości. Więc jest to symbol, przypomnienie, że prawo stanowione trzeba respektować, lub zmienić konstytucję i wtedy mamy III Rzeszę, Chiny, Koręę itp? Chcemy tego? Proszę bardzo. A o. Sz chyba przekroczył granice. To niech dopowie jakiego Kościoła ma dość. Niech sie nie kryje tylko nazwie po imieniu biskupów, przełożonych, może papieży, oczywiście tych przed Franciszkiem. No i tłumaczenie, że te kobiety tak sie zachowują bo mają dość Kościoła jest śmieszne. TK to nie Kościół i Konstytucja to nie Kościół. Zresztą uchwalona za czasów słwanego Kwiaśniewskiego i jego ugrupowania, wtedy żadnego PIS nie było. Wstyd
SP
Szukam Prawdy
28 października 2020, 14:01
Ustalmy fakty. Jest Konstytucja RP, tak? Jest TK? Tak. Są ustawy obowiązujące w RP? Tak? Konstytucja to prawo Boże, czy ludzkie, stanowione i możliwe do zmiany, w zależności kto ma większość, tak? Chcemy, by w Polsce szanowano Konstytucję, tak? Szczególnie ci, którzy tak ochoczo noszą koszulki. Więc Kościół tu nie ma nic do rzeczy. TK orzekł tylko tyle, że ustawa o możliwości zabijania dzieci z zespołem Downa jest niekostytucyjna, bo każdy (!!!) żywy człowiek ma prawo do życia bez względu na wszystko. I tyle i tylko tyle!
PW
Piotr W
28 października 2020, 16:20
Tyle i tylko tyle? Bardzo brutalnie, ale to tylko punkt widzenia jednej strony. Bo są jeszcze, ci, którzy tego nie rozumieją, ci, którzy się z tym nie zgadzają, ci (przede wszystkim "te"), którzy boją się konsekwencji tej zmiany, wreszcie są jeszcze te matki, które wychowują niepełnosprawne dzieci i potrzebują naszej pomocy. Nie twierdzę, że aborcja jest jakimkolwiek rozwiązaniem, twierdze, że sprawa jest bardziej złożona, niż niektórym się wydaje i trzeba na nią patrzeć szerzej, aby zobaczyć też punk widzenia drugiej strony.
JL
Jerzy Liwski
28 października 2020, 23:58
@ Piotr W. Naziści też tego nie rozumieli, dlaczego zabijanie Żydów jest złem. Przecież Żydzi i Polacy byli pod ludźmi - nie ludźmi. Zabijanie ich nie było złem, bo to nie byli ludzie. A jednak proces w Norymberdze się odbył, i chyba wszystkich oskarżonych skazano na śmierć za zbrodnie. Rozumiem, że uważa Pan, że należało próbować ich zrozumieć i kara im wymierzona była niesłuszna.
KD
~Krzysiek D.
28 października 2020, 13:58
Diagnoza księdza Szustaka jest błędna. Sojusz tronu z ołtarzem to część biskupów, Toruń itp., ale większość atakowanych księży i parafii niczemu nie zawiniła. "Ladacznica polityczna" to jest nadużycie. Jak ksiądz Szustak chce zobaczyć deprawację Kościoła niech jedzie za Odrę, gdzie już dziś Kościół jest na granicy schizmy (rezygnacja z sakramentu pokuty, komunia dla wszystkich nawet niekatolików, błogosławienie związków homoseksualnych). Polski Kościół jeszcze się trzyma, mamy wspaniałych księży, choć trochę czarnych owiec i lawendową mafię, ale takimi ostrymi słowami dezawuujemy naszą całą wspólnotę. Musimy bronić to co mamy.
AG
~Andrzej Głażewski
28 października 2020, 13:38
Ojciec pewnie w ferworze napisał, że 'nienawidzi TEGO Kościoła'. Ojcze Adamie, nie ma INNEGO Kościoła jest ten jeden święty powszechny i apostolski, a przy okazji grzeszny pokaleczony i znienawidzony, nie ma INNEGO. Jak można nienawidzić czegoś, czego jest się członkiem? Więcej powściągliwości Ojcze Adamie! A o zasadzie zło dobrem zwyciężaj, pamiętajmy, przyda się nie raz.
AP
Artur Przelaskowski
28 października 2020, 13:32
- Jezus walczył za nas, nie cofnął się przed strażami i handlarzami, niczemu nie zaprzeczył mówiąc Poncjuszowi prosto w twarz o prawdzie; umierał za wszystkich, nie za sąsiadkę, dokonał działa o nieskończonej skali wychodząc naprzeciw żołnierzom i nie oddając pola - Pan chce, byśmy stanęli naprzeciw zła, bo jeśli nie napomnę brata - podnieść głowę to pokonać lęk, wyjść naprzeciw katastrofie i umierać za świat, nie za swoje poletko czy interesy - srogo sądzisz Kościół, pasterzy - oddaję to Bogu w modlitwie, a stając przed hordą jestem z moim biskupem, bo jest namaszczony, jak Saul pomimo grzechu, nie podniosę na niego ręki używając wulgarnego tłumu. - zapomniałeś Bracie o Franciszku, można zmienić cały świat nie wywracając Bożego porządku
AP
Artur Przelaskowski
28 października 2020, 13:31
- nie używajcie przemocy, z nikim nie walczcie, nie używajcie przemocy - nie jest to dojrzałe, chociaż czasami potrzebne! - sfera życia publicznego, podział środków, inwestycje, warstwa aksjologiczna każdej wspólnoty, która być musi, ma olbrzymią siłę rażenia dobrem lub złem ... wolisz pomagać sąsiadowi, czy zmienić prawo dając szansę tysiącom? - osobiste poznanie Boga ma zawsze wymiar społeczny, globalny, wiedzą to kontemplujący, Słowo mówi o tym wyraźnie - nie tak Ojcze, jeśli mogę ochronić dziecko przed zwyrodnialcem, użyję siły; jeśli ktoś chce sprofanować Ciało Boga, Jego Kościół stanę w obronie, niech przejdą po moim trupie
AW
~ania waliszko
28 października 2020, 13:29
To co myśli komiczny zakonnik Szustak jest mało znaczące, bo on nic nie może i dobrze sobie żyje (kasa za produkcję książek, ciągłe podróże i wyprawy biednego zakonnika - i to jest zgorszenie i to jest antyEwangelia), najgorsze jest to, że nic nie myślą biskupi, i to jest dramat.
MG
~Monika Grochowska
28 października 2020, 13:28
A może warto Ojcze sobie zadac pytanie dlaczego tylu katolików jest za aborcją mino, iż jest to nie zgodne z nauką KK. Czyż nie zaciągają na siebie ekskomuniki z tytułu herezji formalnej? Bardzo ciekawe to jest. A może to wasze milusinskie nauczanie wydało takie owoce?
KP
~katolik pomniejszego płazu
28 października 2020, 16:37
otóż to. to owoc dobroludzizmu - najważniejsze, żeby być dobrym człowiekiem a dobro zdefiniujemy sobie subiektywnie
AJ
~Angelika Jakaśtam
28 października 2020, 13:24
Autor tego artykułu POMIJA FAKT,że w tym sporze(wojnie moralnej,etycznej) nie chodzi o politykę(ściśle w temacie aborcji,bo tym co się jej dopominają m.in. właśnie i też o tą politykę chodzi.Działają na zlecenie....!) Chodzi o- nie tylko DEKALOG:"NIE ZABIJAJ"!!!!!!!!!!!!!!!!!...............ale przede wszystkim o prawa człowieka(od poczęcia),szczególnie tego który nie może się bronić,etc.PRAWO DO ŻYCIA (z heroizmem lub bez)JEST PRAWEM CZŁOWIEKA BEZ WZGLĘDU NA RELIGIĘ LUB JEJ BRAK I BEZ WZGLĘDU NA JAKĄKOLWIEK PARTIĘ,POLITYKĘ!!!!!........Jakie to smutne,że ponoć kapłanowi trzeba takie rzeczy co najmniej przypominać!!!!!........i ciekawe dla czego!!!!!!!!!!...........
JL
Jerzy Liwski
28 października 2020, 13:00
Skoro ks. Szustak nie uważa, że wprowadzanie zakazów w prawie ma sens, to rozumiem, że ks. Szustak byłby za całkowitą liberalizacją aborcji - bo przecież chodzi o kształtowanie sumień, a nie nakazywanie prawem.
KP
~katolik pomniejszego płazu
28 października 2020, 12:45
o. Szustak chyba nie zauważył, że trwa wojna kulturowa i atakują Kościół bo jest częścią konserwatywnego świata a nie dlatego, że przestał być ewangeliczny. lewica już tak ma i bardziej by mnie martwiło, gdyby Kościół chwaliła. wolę nie rozwijać wątku, żeby nie wyszło po której stronie sporu sytuują się modernistyczni kapłani. a propos mariażu z polityką - nie przypominam sobie Ojca protestów gdy urządzono w Gdańskim kościele polityczny pogrzeb pana Adamowicza.
MP
~Małgorzata Polka
29 października 2020, 01:38
- Miłująca Kosciół Od dawna zauważyłam że ten starszy Pan zatracił się w swojej pysze. Jego filmiki to jeden popis pod publiczkę małolatów i szpan. Durne miny, usilne staranie się wypaść "fajnie" nie przystoi księdzu, który ma świecić pokorą i powściągliwością. W tym filmiku przeszedł samego siebie. Chyba nikt już nie ma wątpliwości co do tego Judasza. Z dzisiejszego Kościoła, który ma odwagę zdecydowanie bronić wartości jesteśmy dumni panie Szustak ! W przeciwienstwie do Pana i Pana występów kabarecianych. Ileż pychy w tej osobie osoba co uważa się za księdza a robi we własne gniazdo...
SS
~Staszek Stanisław
28 października 2020, 12:37
Nie przesadzajmy. To nie były prześladowania katolików ani wyrazy jakiejś 'nienawiści'. Fakty: 22 'wtargnięcia' do kościołów - polegające na wejściu do budynku i staniu z napisem. 79 ' uszkodzonych' farbą! elewacji. Na ponad 10 tys kościołów. To nie były prześladowania katolików ani wyrazy jakiejś 'nienawiści'. Raczej wyraźny sygnał niechęci do pewnych zachowań. Więcej raczej nie będzie. 'Pobożna młodzież ' ze Straży Narodowej czuwa.
B.
~Beniamin .
28 października 2020, 12:33
...tak jak wielu mowiacych Panie, Panie czy w Twoim imienu nie wyganialismi zlych duchow - Pan powie; nie znam was, tak i kosciol rzymski Bogu jest nieznany, co potwierdza Slowo. Nie broncie wiec podstepnie czy nieswiadomie, bo nieswiadomosc dwa razy bardziej winna jest - tego co jest do nieobronienia...bo choc byscie caly swiat zdobyli; nic to - marnoscjest. Nie bedziecie tez w stanie na Sadzie powiedziec: to nie ja winnym, to on winnien jest mego wyboru.
B.
~Beniamin .
28 października 2020, 12:03
Czy to kosciol, w ktorym jak sie sugeruje; zlo zamieszkalo z dobrem, a przeciez tam gdzie jest zly - dobro nie przebywa. Tak jest i z sercem; Duch daje poznanie serca ale w nim nie przebywa, bo do serca ma dostep zly, a gdzie zly tam Duch nie przebywa. Jezus swoj Kosciol uczynil poprzez Ducha doskonalym, to nie Apostol Piotr jest Skala (Piotr Skala) a skala jest Duch. Bog nie zbudowal swego Kosciola na wlasnym stworzeniu, tak tez Bog nie przebywa w tym co tworza rece ludzkie. To co Bog tworzy jest doskonale... . To nie jest wiec ladacznicza publiczna - wowczas gdy Jezus pisal patykiem po piasku i powiedzial: kto jest bez winny niech pierwszy zuci kamien. Natomiast w tym przypadku nierzadu jest to Wielka nierzadnica z Apokalipsy Jana apostola, ktora gorszy cale narody i zaprawde tak jest.
KK
~Kasia Katoliczka
28 października 2020, 11:39
W tej sytuacji radziłabym panu Szustakowi aby jak najszybciej opuścił Kościół i przestał się publicznie wypowiadać!!! Być może wtedy mniej nieświadomych dusz sprowadzi na złą drogę.
MS
~Mirosław Szczepan
28 października 2020, 11:31
Nie da się zbudować swojego szczęścia na cudzym nieszczesciu. Tym bardziej nie da się tego osiągnąć zabijając drugiego człowieka , nie mowiąc o sytuacji , w ktorej tym człowiekiem jest własne dziecko choćby z zespołem Downa. Na tym polega dzisiejszy problem . Nie na fałszywym zarzucie ladacznictwa politycznego . Zarzut ladacznictwa politycznego jest sam w sobie wielkim kłamstwem, poniewaz jego realizacja byłaby pozbawieniem katolikow praw politycznych, czyli odmówienia im prawa do kształtowania swojego państwa. To jest całkowicie sprzeczne z Ewangelią , o czym o. Szustak nie może nie wiedzieć, ponieważ de facto to jest pozbawieniem ich ludzkiej godności. Fałszywy zarzut ladacznictwa politycznego posluzyl tylko o. Szustakowi do publicznego zademonstrowania swojej nienawiści do ludzi , z ktorymi sie nie zgadza i do poparcia bandytow . Ludzie napadajcy na koscioły i ludzi modlących się sa bandytami. Żadne semantyczno-milosierne fikołki tego nie zmienią
MS
~Mirosław Szczepan
28 października 2020, 15:11
Oczywiście nie realizacja zarzutu ladacznictwa politycznego , ale postulatu wycofania się z polityki , który zgłosił o. Szustak po postawieniu tego zarzutu.Nie zauważyłem ,że dopasowując treść do pojemności komentarza uciąłem część zdania
AS
~Antoni Szwed
28 października 2020, 11:29
O. Szostaku, skoro nienawidzisz obecnego Kościoła, i uważasz, że jest "ladacznicą polityczną", to idź do tych rozwrzeszczanych tłumów i głoś "prawdziwą" Ewangelię. Nie baw się w celebrytę przed kamerką, strojąc głupie miny. Odważ się pójść do tych ludzi i powiedz im jakieś wzniosle słowa. Stać cię na to?
UP
~Urszula Polak
28 października 2020, 11:22
Jest mi bardzo przykro że Ojciec się tak wypowiada O kościele. Kościół to my
PW
Piotr W
28 października 2020, 16:10
Nie ma co milczeniem zbywać problemów. Od tego one nie znikają.
AZ
Arbuz Zwyczajny
28 października 2020, 11:12
Dla mnie całe to nagranie jest o czym innym. Najwazniejsze pytanie jest pod koniec: czy jestem gotowy żeby wyjśc do protestujących z herbatą?
KS
Konrad Schneider
28 października 2020, 11:03
Fajnie to Ojciec ujal. Nie boi sie Ojciec, ze przelozoni naloza kaganiec, tak jak o. Kramerowi? ;-)
OO
~Olek Ole
28 października 2020, 10:55
Głos kaznodziei nawiązuje do nauk Jezusa do uczniów z Kazania na Górze, o prawie odwetu (Mt 5,38-42). Protestujące kobiety zaś nawiązują do obarczania ich ciężarami, którymi nie chcą być obarczane (Mt 23,1-7). Chwała i cześć tym matkom, które podjęły wybór, które urodziły niepełnosprawne dziecko, zrezygnowały z wygody życia. Lecz nie wszystkie matki stać na taki wybór.
KM
~Krystyna M.
28 października 2020, 11:15
Jakimi ciężarami? To nie chodzi o dzieci poczęte w drodze gwałtu, ani o ciąże zagrażające życiu i zdrowiu matki. Kobiety nie są wiatropylne. Skoro się Pan powołuje na Pismo Święte, proszę promować te fragmenty, które mówią o czystości i Dekologu.
PW
Piotr W
28 października 2020, 11:29
Naszą rolą, Chrześcijan jest, aby te nierówności równać, ale nie za pomocą ścinania głów (to metoda prosta, ale barbarzyńska), ale za pomocą okazywania miłości tym, którzy cierpią, np. matkom niepełnosprawnych dzieci. Nie wszystkich stać na takie czyny, pierwszy bije się w pierś.
AD
~An du
28 października 2020, 13:00
Obawiam się że nie tylko matki, ale również ojcow, a przede wszystkim Państwo, które nie oferuje żadnej pomocy...
RG
~Roman Gruszczyński
28 października 2020, 10:51
To słowo obudziło we mnie nadzieję. Przy całym swoim kontrowersyjnym wydźwięku dotarło Słowo: nabierzcie Ducha i podnieście głowy ponieważ zbliża się wasze Odkupienie. Tyle w temacie.
KW
~Kornel Wolny
28 października 2020, 10:42
Uważam, że diagnoza jest całkowicie błędna. Tym młodym ludziom nie chodziło o Kościół (za dużo sobie przypisujecie, ale mnie to nie dziwi), tym ludziom chodziło o zaostrzenie restrykcyjnego prawa w obszarze, o którym powinno decydować sumienie, osobista interpretacja moralności, która nie wykracza poza obowiązujące prawo. Będę powtarzał jak mantrę – Kościół ma prawo do oceny tej moralności. Do oceny! Niestety, restrykcje (wyrok TK) firmuje ortodoksyjny fundamentalizm religijny, ale i to byłoby do przyjęcia, gdyby nie szyderczy „rechot” instytucjonalnego Kościoła, który już trudno nazwać merytoryczną opinią. Nie dziwi, że protest zwrócił się również na Kościół. Przyznaję, ocena o. Szustaka w ocenie obecnego Kościoła w Polsce jest słuszna. Tylko ja zapytam z lekka ironicznie: gdzieście byli kapłani, gdy ten instytucjonalny Kościół zaczął się psuć? To przecież również Wasz Kościół.
MB
Magdalena Bartecka
28 października 2020, 12:02
Nie zgadzam się, że to jest kwestia tylko sumienia i wolności. To źle pojmowana wolność. Czyli ja mam takie sumienie , ze nie pozwolę na zabicie chorego dziecka, a ktoś ma inne i w wolności może je zabić. Nie zgadzam się z tym. Prawo powinno chronić bezbronne dzieci i chrześcijanin powinien wpływać na kształtowanie prawa w taki sposób, aby chroniło ono życie dziecka poczętego. Patrzenie z boku na to i przyzwalanie na morderstwo bezbronnych dzieci nienarodzonych nie jest godne chrześcijanina.
~Czarek Żółkiewski
28 października 2020, 12:34
Gdzie byli? Zakazywano im publicznego wypowiadania się, patrz: ks. Boniecki, o. Wierzbicki, ks. Lemański. Wszystko to "zasługa" oblepionych złotem i purpurą hierarchów, którzy nie mają w sobie nic z ducha pierwszych chrześcijan.
KW
~Kornel Wolny
28 października 2020, 18:17
Kościół nie jest instytucją polityczną, tym bardziej instrumentem tworzenia prawa – Kościół to nasza moralność i etyka. Jeśli nie potrafi tej moralności ukształtować, to tym bardziej nie ma mandatu do tworzenia prawa stanowionego. Widać, że nie zna pani nawet Biblii, która jest Księgo Moralności i Cnót, a nie kodeksem karnym.
KW
~Kornel Wolny
28 października 2020, 18:21
Do Czarka: Czy o. Szustak kiedykolwiek miał zakaz publicznego wypowiadania się? Mógł mu grozić, gdyby protestował, ale skoro nie miał takiego zakazu, to znaczy, że nigdy się nie sprzeciwiał.
WD
Wujek Dobra Rada
28 października 2020, 10:23
Niby ma być mała trzódka, ale do śledzenia kanału i poszerzania trzódki o.Szustak namawia :-)))
JL
Jerzy Liwski
28 października 2020, 10:22
Neron też miał dość Kościoła, który przestał być ewangeliczny...
KO
~Kt Oś
29 października 2020, 08:33
@Jerzy Liwski. Proszę napisać na jakiej podstawie twierdzi Pan, że Neron miał dość Kościoła za jego nie-ewangeliczność. Może Pan podesłać jakiś dowód, np. zapis słów Nerona, że gdyby Kościół był ewangeliczny, to by go nie prześladował? No chyba, że to co Pan napisał powyżej to kłamstwo ...
KR
~Kasia R.
28 października 2020, 09:53
Adam, dziękuję! Takich głosów trzeba , jeszcze raz dziękuję i życzę błogosławionego dnia wszystkim, bo modlę się, żeby na ulicach polskich miast nie polała się krew. Naprawdę martwię się o tych wszystkich młodych ludzi, żeby nie użyto przeciwko nim siły, znam wielu z nich osobiście i są naprawdę cudowni, inteligentni i szkoda, że kościół robi wszystko, żeby ich do siebie zniechęcić.
AM
~Andrzej Mackiewicz
28 października 2020, 09:52
"Nie możesz służyć BOGU i MAMONIE" ... Shema Israel ...

Skomentuj artykuł

Szustak OP o protestach: Ci ludzie mają dość Kościoła, który przestał być ewangeliczny. Ja też
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.