Ta obietnica Jezusa jest związana z akceptacją krzyża w naszym życiu

Ta obietnica Jezusa jest związana z akceptacją krzyża w naszym życiu
Fot. Jessica Mangano / Unsplash

Uczeń doświadcza krzyża tak samo, jak jego Mistrz. Nie jest od niego wolny. Musi stawić czoło podobnym wyzwaniom, zmierzyć się z podobnymi przeciwnościami.

Słowo na dziś (28 maja 2024) 

Z Ewangelii wg św. Marka: 

Wtedy Piotr zaczął mówić do Niego: «Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą». Jezus odpowiedział: «Zaprawdę, powiadam wam: Nikt nie opuszcza domu, braci, sióstr, matki, ojca, dzieci i pól z powodu Mnie i z powodu Ewangelii, żeby nie otrzymał stokroć więcej teraz, w tym czasie, domów, braci, sióstr, matek, dzieci i pól, wśród prześladowań, a życia wiecznego w czasie przyszłym. Lecz wielu pierwszych będzie ostatnimi, a ostatnich pierwszymi». 

Komentarz do Ewangelii (Mk 10,28-31) 

Obraz: Człowiek przywiązany do swoich bogactw nie był w stanie oderwać się od nich, spochmurniał i odszedł zasmucony. Oczyma wyobraźni zobaczę trwających przy Jezusie uczniów. Posłucham słów Piotra i odpowiedzi Jezusa. Przyjrzę się swoim odczuciom. 

DEON.PL POLECA

Myśl: Bogaty człowiek odszedł od Jezusa smutny, gdyż nie był w stanie oderwać swoich myśli od posiadanych dóbr. Wtedy Piotr w imieniu pozostałych uczniów wyraża zdziwienie, że oni podjęli odważnie kroki prowadzące do królestwa. Stali się biednymi i małymi, opuścili wszystko, by zdobyć skarb. Piotr uświadamia sobie, jak Bóg działa w życiu uczniów. Jezus potwierdza jego słowa. "Stokroć więcej" nie jest mnożnikiem i nie jest policzalne. Symbolizuje pełnię: dom słuchania Słowa, braci, siostry... ale i prześladowania w czasie ziemskim oraz życie wieczne na przyszłość. 

Emocja: „Teraz, w tym czasie”. Uczeń doświadcza krzyża tak samo, jak jego Mistrz. Nie jest od niego wolny. Musi stawić czoło podobnym wyzwaniom, zmierzyć się z podobnymi przeciwnościami. Ale właśnie z akceptacją krzyża związana jest obietnica: „jeśli ktoś chce pójść za Mną...” 

Wezwanie: Poproszę o łaskę wolności, bym mógł "zostawić wszystko" i pójść za Panem. Podziękuję Mu za doświadczenie wolności i służby Jemu.  Przez jakiś czas będę adorował krzyż, odnawiając swoje pragnienie pójścia za Panem. 

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ta obietnica Jezusa jest związana z akceptacją krzyża w naszym życiu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.