To jedna z najtrudniejszych rzeczy, jaką przynosi chrześcijaństwo. Jest ważniejsza niż jakiekolwiek obrzędy

To jedna z najtrudniejszych rzeczy, jaką przynosi chrześcijaństwo. Jest ważniejsza niż jakiekolwiek obrzędy
Fot. Halinskyi Maksym / Depositphotos

O ileż łatwiej jest złożyć dar przed ołtarzem, podjąć jakąś, nawet surową pokutę, niż wyciągnąć rękę do zgody, przeprosić za zło, "pojednać się z bratem", przebaczyć.

Słowo na dziś (Mt 5,20-26)

Z Ewangelii wg św. Mateusza: Bo powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. Słyszeliście, że powiedziano przodkom: Nie zabijaj!; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu: Raka, podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł: "Bezbożniku", podlega karze piekła ognistego. Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przez ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim! Potem przyjdź i dar swój ofiaruj! Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie podał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia. Zaprawdę, powiadam ci: nie wyjdziesz stamtąd, aż zwrócisz ostatni grosz.

DEON.PL POLECA

Komentarz do Ewangelii (13 czerwca 2024 roku)

Papież Franciszek zachęca, by komentarze do ewangelii, homilie były krótkie i przemawiały do serca: niech to będzie jeden obraz, jedna myśl i jedna emocja. Zakończymy wezwaniem do modlitwy prośby i dziękczynienia.

Obraz: Jezus kontynuuje swoje "Kazanie na Górze". Oczyma wyobraźni zobaczę miejsce, otoczenie, uspokajającą toń wód Jeziora Galilejskiego, tłum ludzi wsłuchujących się w słowa Pana. Zwrócę uwagę na to, jakim echem odbija się w moim wnętrzu Jego nauczanie.

Myśl: Jedną z najtrudniejszych rzeczy, jaką przynosi chrześcijaństwo to przebaczenie i pojednanie. Nie jako "opcja", sugestia, ale jako "konieczność". Nie tylko każdemu z osobna od Boga, ale i sobie wzajemnie we wspólnocie. O ileż łatwiej jest złożyć dar przed ołtarzem, podjąć jakąś, nawet surową pokutę, niż wyciągnąć rękę do zgody, przeprosić za zło, "pojednać się z bratem", przebaczyć. Pojednanie jest ważniejsze niż jakiekolwiek obrzędy. To jest także warunek niezbędny, aby samemu dostąpić przebaczenia i miłosierdzia. Gotowość do pojednania jest także ostatecznym sprawdzianem szczerości naszych intencji.

Emocja: "Wasza sprawiedliwość". To nie tyle cnota moralna, co raczej wierność wobec Bożej woli. Zakłada postawę człowieka zgodną z tym, czego pragnie Bóg. Nie chodzi o "sprawiedliwość" legalną wobec Prawa ale o ducha, który jest w jedności z Bogiem.

Wezwanie: Poproszę o łaskę kochania i czynienia dobra, nawet wobec tych, którzy są dla mnie trudni. Podziękuję Panu za Jego miłość, która nie zależy od moich zasług, lecz potrzeb.
Zaplanuję sobie czas na rachunek sumienia i spowiedź, jeśli jej potrzebuję.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wit Chlondowski OFM

Każdego dnia przeżywamy wiele napięć i stresów. Czujemy się przeciążeni i osamotnieni. Bywa, że nie rozumiemy tego, co dzieje się w nas samych. Zmienność uczuć, codzienne doświadczenia, nieuporządkowana historia życia… To wszystko wpływa nie tylko...

Skomentuj artykuł

To jedna z najtrudniejszych rzeczy, jaką przynosi chrześcijaństwo. Jest ważniejsza niż jakiekolwiek obrzędy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.