Ulice i place Neapolu były jego amboną – św. Franciszek de Geronimo SJ

Ulice i place Neapolu były jego amboną – św. Franciszek de Geronimo SJ
Św. Franciszek de Geronimo SJ przepowiada przyszłość św. Alfonsa Marii de Liguori - MICHI abba, CC BY-SA 4.0 www.creativecommons.org, via Wikimedia Commons
0:00
- 0:00

Franciszek był ulicznym kaznodzieją. Ulice i place Neapolu były jego amboną. Miał dar widzenia przeszłości i dar proroctwa. Był niezmordowanym jałmużnikiem. 11 maja wspominamy św. Franciszka de Geronimo, jezuitę.

Urodził się w grudniu 1642 roku w Grottaglie, we Włoszech jako najstarszy z jedenastu braci. Jego rodzina była zasobna i bardzo religijna. Trzech braci zostało księżmi.

Imiona świętych - Franciszek

Kiedy miał 10 lat został powierzony wspólnocie kapłanów, którzy nauczali i prowadzili misje ludowe. Franciszek mieszkał w konwikcie księży. Już wtedy powierzali mu opiekę nad zakrystią. Pomagał im także w katechizowaniu dzieci.

Mając siedemnaście lat wstąpił do seminarium w Taranto. Uczył się retoryki, filozofii i nauk ścisłych w kolegium jezuitów. W roku 1666 przyjął święcenia kapłańskie. Kontynuował studium teologii i prawa kanonicznego.

Ulubiona modlitwa papieża Franciszka

W 1670 roku wstąpił do nowicjatu jezuitów. Od 1671 roku przez trzy lata wspomagał o. Bruno w prowadzeniu misji ludowych w Apulii. Było to dla Franciszka znakomite doświadczenie. Okazał się gorliwym apostołem i wybitnym kaznodzieją.

W 1674 roku wrócił do Neapolu, aby dokończyć studia. Ostatecznie okazało się, że było to miejsce, w którym spędził resztę swojego życia. Poświęcił się przede wszystkim głoszeniu słowa. Był kaznodzieją, który dbał o to, by słowo było przepowiadane z mocą.

Misje ludowe, które prowadzili jezuici w Neapolu trwały wiele dni. Franciszek wygłaszał kazania w różnych miejscach miasta, na ulicach, na placach. W szczególności upodobał sobie Piazza del Castello – Plac Zamkowy. Wtedy uważano go za siedlisko zła. W dwustutysięcznym Neapolu było wtedy z pięćset tawern. Ludzie bawili się i upijali. Było wiele prostytutek.

Św. Franciszek de Geronimo SJ, portret i odlew woskowy - MICHI abba, CC BY-SA 4.0 www.creativecommons.org, via Wikimedia CommonsŚw. Franciszek de Geronimo SJ, portret i odlew woskowy - MICHI abba, CC BY-SA 4.0 www.creativecommons.org, via Wiki. Comm.Franciszek przychodził na miejsce głoszenia kazania pod wieczór. Poprzedzali go członkowie Sodalicji Mariańskiej, którzy zwoływali ludzi, zachęcali, aby wysłuchali kaznodziei.

Franciszek przemawiał z pasją, nawoływał do nawrócenia. Jego kazania kończyły się zwykle bardzo oryginalnie. Kaznodzieja unosił do góry krzyż i mówił o Jezusie, który przelał krew za zgromadzonych na placu. Potem chciał przekonać słuchaczy, że on też jest na to gotowy, byleby się tylko nawrócili. Wyciągał żelazny łańcuch i biczował się nim do krwi wobec słuchaczy. Potem cała gromada udawała się do kościoła del Gesù Nuovo. Tam Franciszek siadał do konfesjonału i spowiadał.

Kazania, które Franciszek wygłaszał miały swoją kontynuację przy komunii generalnej w trzecią niedzielę każdego miesiąca. Dziewięć dni wcześniej ojciec obchodził ‘swoje terytorium’, zapraszając wszystkich do komunii. Przychodzili ludzie z całego Neapolu, z peryferii i dalszych miejscowości. Od świtu rzesza ludzi kierowała się w stronę kościoła il Gesù Nuovo.

Modlitwa do św. Józefa dla odtrąconych i porzuconych

Nie wszyscy mogli wejść naraz. Wchodzili więc grupami. Kiedy inni ojcowie spowiadali, Franciszek wygłaszał tzw. fervorino – gorące kazanie przed komunią jako przygotowanie, a następne po komunii jako dziękczynienie. Po wyjściu jednej grupy, wchodziła następna.

Franciszek był znany i ceniony ze względu na swoją działalność dobroczynną. Był cierpliwy, uprzejmy. Pomagał z uśmiechem. Nawiedzał też chorych, towarzyszył w ostatnich chwilach umierającym.

Bł. Antonio Baldinucci SJ - misjonarz ludowy

Miał dar widzenia przeszłości i dar proroctwa. Gdy pewnego razu odwiedził rodzinę de Liguori w Marianella pod Neapolem tuż po narodzeniu ich syna, przepowiedział, że będzie żył długo, zostanie biskupem i odda wielkie zasługi dla Kościoła. Spełniło się wszystko, jak powiedział, a mówił o św. Alfonsie Marii de Liguori.

Przewidział także datę swej śmierci. Dzień 11 maja 1716 roku był jego ostatnim. Mówił z trudnością. „Dziękował Towarzystwu, że go znosiło, chociaż brakowało mu wiedzy i pobożności. Prosił o przebaczenie swoich win Boga i współbraci” (Ignacio Echániz SJ, Męka i Chwała, Żywa Historia Jezuitów, Wydawnictwo WAM, Księża Jezuici, Kraków 2014). Zmarł przed południem. Beatyfikował go Pius VII, a kanonizował w 1839 roku Grzegorz XVI.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Skomentuj artykuł

Ulice i place Neapolu były jego amboną – św. Franciszek de Geronimo SJ
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.