Uwolnij się od małych osobistych oczekiwań i zrób miejsce dla Słowa

Uwolnij się od małych osobistych oczekiwań i zrób miejsce dla Słowa
Fot.Pelevina Ksenija / Depositphotos.com
KAI / mł

Tajemniczy głos proszący, by przygotować ścieżkę dla Pana - czy potrafimy go usłyszeć? Co podpowiada nam Jan Chrzciciel? Mówił o tym jerozolimski patriarcha, abp Pierbattista Pizzaballa OFM.

Jan Chrzciciel to jedna z dwóch wielkich osobowości, które towarzyszą nam w adwentowej drodze. Przypomina, że czas się przygotować. Ale jak? Prorok daje na ten temat kilka podstawowych i bardzo prostych wskazówek. Przede wszystkim przestrzega przed wielkim niebezpieczeństwem: myśleniem, że jesteśmy już gotowi.

Paradoksalnie prawdziwą przeszkodą w spotkaniu z Panem, nie jest grzech, ale domniemanie, że jest się sprawiedliwym. Jan zresztą nie żąda czynienia czegoś szczególnego, jak post, uprawianie ascezy czy przestrzeganie obrzędów. Trzeba przede wszystkim się nawrócić. Słowo nawrócenie jest w dzisiejszej Ewangelii słowem kluczowym: powtarza się trzykrotnie - zauważa arcybiskup w rozważaniu Ewangelii. 

Co to znaczy być nawróconym?

Nawrócenie oznacza wejście w pokorną postawę tego, kto uznaje swoją niegodność, zło, które w nim mieszka, swoją potrzebę zbawienia, postawę, która otwiera się na miłosierdzie Pana. Wszystko to, dla ewangelisty Mateusza, jest jedynym sposobem na przygotowanie drogi Pana. Wydaje się to takie proste, a jednak wiemy, że tak nie jest...

DEON.PL POLECA

Nie stanie się dokładnie tak, jak zaplanował Jan Chrzciciel, a pierwszym, który będzie zaskoczony tym naprawdę nowym i innym Mesjaszem, będzie on sam. Właśnie on, który w dzisiejszej Ewangelii jest tak pewny siebie i wyrazisty, sam będąc w więziennej celi, zakłopotany tym, co słyszy o Jezusie, czyniącym i mówiącym rzeczy niespodziewane i odmienne od oczekiwań, pośle swoich uczniów, aby Go zapytali: „Czy Ty jesteś Tym, który ma przyjść, czy też innego mamy oczekiwać?".

Zostaw swoje małe, osobiste oczekiwania i daj się zaskoczyć

W odpowiedzi Jezus odsyła go do proroctw Izajasza, które będziemy czytać w nadchodzących dniach Adwentu: „niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci doznają oczyszczenia, głusi słyszą, umarli zmartwychwstają, ubogim głosi się Ewangelię” (Mt 11,5). Tak - mówi Jezus - Ja czynię to, co jest napisane. To znaczy, zaprasza go do powrotu do prawdziwego sensu swojego przyjścia, czyli tego, które zapowiada prorok Izajasz.

Jezus także nas zaprasza do uwolnienia się z naszych małych oczekiwań osobistych, aby uczynić miejsce dla Jego słowa zbawienia” – stwierdza w swoim rozważaniu abp Pierbattista Pizzaballa OFM.

Źródło: KAI / mł

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Czy musimy spowiadać się przed księdzem?
Co zrobić, gdy spowiednik nas nie zrozumie lub zrani?
Jak radzić sobie ze zniechęceniem?
W jaki sposób kształtować sumienie?
Czym różni się słabość od grzechu?

Skomentuj artykuł

Uwolnij się od małych osobistych oczekiwań i zrób miejsce dla Słowa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.