W oczach Bożych każdy z nas nosi swoją osobistą historię

W oczach Bożych każdy z nas nosi swoją osobistą historię
Kadr z serialu "The Chosen" (Fot. Youtube/TheChosen)

Jesteśmy też istotami wspólnotowymi. Każdy z nas jest owocem Bożej obietnicy dla innych, niezbywalnym elementem świata - Bożym darem, łaską i miłością Boga.

Uroczystość Narodzenia Św. Jana Chrzciciela

Czytania: Iz 49,1-6; Dz 13,22-26; Łk 1,57-66.80

Z Ewangelii wg św. Łukasza: Dla Elżbiety zaś nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy jej sąsiedzi i krewni usłyszeli, że Pan okazał tak wielkie miłosierdzie nad nią, cieszyli się z nią razem. Ósmego dnia przyszli, aby obrzezać dziecię, i chcieli mu dać imię ojca jego, Zachariasza. Jednakże matka jego odpowiedziała: «Nie, lecz ma otrzymać imię Jan». Odrzekli jej: «Nie ma nikogo w twoim rodzie, kto by nosił to imię». Pytali więc znakami jego ojca, jak by go chciał nazwać. On zażądał tabliczki i napisał: «Jan będzie mu na imię». I wszyscy się dziwili. A natychmiast otworzyły się jego usta, język się rozwiązał i mówił wielbiąc Boga. I padł strach na wszystkich ich sąsiadów. W całej górskiej krainie Judei rozpowiadano o tym wszystkim, co się zdarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, brali to sobie do serca i pytali: «Kimże będzie to dziecię?» Bo istotnie ręka Pańska była z nim.
Chłopiec zaś rósł i wzmacniał się duchem, a żył na pustkowiu aż do dnia ukazania się przed Izraelem.

Obraz: Narodziny Jana Chrzciciela mają miejsce w małej miejscowości Ain Karim, kilka kilometrów na zachód od Jerozolimy. Zobaczę jego rodziców, Zachariasza i Elżbietę, krewnych i sąsiadów. Przyjrzę się tym obrazom i skojarzeniom, jakie we mnie wywołują.

DEON.PL POLECA

Myśl: Centralną postacią tego fragmentu jest Jan Chrzciciel i sprawa nadania mu imienia. Jest on owocem obietnicy, jaką otrzymał jego ojciec: „będzie wielki przed Panem... nawróci wielu do Boga...” Imię człowieka wyraża osobę i jej relację do innych. To, co jedyne i niepowtarzalne. W oczach Bożych każdy z nas nosi swoją unikatową, osobistą historię. Ale jesteśmy też istotami wspólnotowymi. Każdy z nas jest owocem Bożej obietnicy dla innych, niezbywalnym elementem świata – Bożym Janem, czyli darem, łaską i miłością Boga.

Emocja: Jan ‘rósł i wzmacniał się’ aż do stosownego czasu. Nikt nie daje sobie życia sam. Przychodzimy na świat i dorastamy, by realizować Boży plan. Nie powinniśmy zbyt łatwo rezygnować z cierpliwego szukania i odkrywania tego Bożego zamysłu.

Wezwanie: Poproszę o łaskę poznania swojego imienia, odkrycia swojej misji i powołania. Podziękuję za Tych, którzy mnie kształtowali w życiu i wierze.
Przez chwilę rozważę przesłanie, jakie niesie dla mnie moje imię.

 

 

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W oczach Bożych każdy z nas nosi swoją osobistą historię
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.