Ważne jest, abym wiedział, poznał, o co chcę prosić Boga

Ważne jest, abym wiedział, poznał, o co chcę prosić Boga
Fot. Canva

Ważne, abym wiedział, poznał, o co chcę prosić Boga. Mam też chcieć, pragnąć tego, o co proszę. Mogę prosić o odzyskanie wzroku, jeśli uznam swoją ślepotę.

Słowo na dziś (Łk 18,35-43)

Z Ewangelii wg św. Łukasza: Kiedy zbliżał się do Jerycha, jakiś niewidomy siedział przy drodze i żebrał. Gdy usłyszał, że tłum przeciąga, dowiadywał się, co się dzieje. Powiedzieli mu, że Jezus z Nazaretu przechodzi. Wtedy zaczął wołać: «Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną!» Ci, co szli na przedzie, nastawali na niego, żeby umilkł. Lecz on jeszcze głośniej wołał: «Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną!» Jezus przystanął i kazał przyprowadzić go do siebie. A gdy się zbliżył, zapytał go: «Co chcesz, abym ci uczynił?» Odpowiedział: «Panie, żebym przejrzał». Jezus mu odrzekł: «Przejrzyj, twoja wiara cię uzdrowiła». Natychmiast przejrzał i szedł za Nim, wielbiąc Boga. Także cały lud, który to widział, oddał chwałę Bogu.

Komentarz do Ewangelii (poniedziałek, 20.11.2023)

Obraz: Oczyma wyobraźni zobaczę niewidomego żebraka, który siedzi przy drodze do Jerycha. Posłucham jego rozpaczliwego wołania o ulitowanie się. Przyjrzę się swoim skojarzeniom i odczuciom.

Myśl: Niewidomy spod Jerycha jest prototypem ucznia doświadczającego przejścia paschalnego, od ciemności do światła, od śmierci do życia. Wie, że nie widzi, nasłuchuje, woła po imieniu, rozpoznaje Mesjasza, doznaje oświecenia i idzie za Zbawicielem. Ten cud opisuje drogę ucznia: zobaczyć Boga, Jego Oblicze objawione na krzyżu, rozpoznać Go i wzywać Jego imię. Wołać do Boga po imieniu oznacza wejść w osobistą relację z Nim. Niewidomy nie ma też imienia, by każdy mógł się z nim utożsamić.

Emocja: „Co chcesz, abym ci uczynił?” To ważne pytanie. Po odpowiedzi na nie widzę, czy zrozumiałem o co mam prosić Boga. Ważne, abym wiedział, poznał czego chcę. Mam też chcieć, pragnąć tego, o co proszę. Mogę prosić o odzyskanie wzroku, jeśli uznam swoją ślepotę.

Wezwanie: Poproszę o łaskę przejrzenia, zobaczenia Zbawiciela. Podziękuję za Jego cierpliwość wobec moich słabości i grzechów. Wczuwając się w postać niewidomego pod Jerychem, wezwę imienia Pana.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gary Jansen

Jeden procent oddany Bogu zmieni twoje życie

Książka, którą trzymasz w ręku, jest wynikiem duchowego eksperymentu. Mówię o prostej, skutecznej modlitwie – takiej, która nie musi zajmować dużo czasu, a w ostatecznym rozrachunku pomoże ci...

Skomentuj artykuł

Ważne jest, abym wiedział, poznał, o co chcę prosić Boga
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.