Zapałać na nowo ‘pierwszą miłością’

Zapałać na nowo ‘pierwszą miłością’
Grób Jezusa - fot. www.youtube.com / Wirtualna JEROZOLIMA

Zobaczyć Pana w Galilei. Jezus wysyła kobiety z radosną nowiną do ‘braci’, uczniów. One nie tylko zanoszą wieść o zmartwychwstaniu, ale też wieść, że uczniowie mają iść do Galilei, tam zobaczą Jezusa. To powrót do miejsc, sytuacji, przeżyć z ‘początku’, do pierwszych spotkań z Panem.

Słowo ewangelii na dzisiaj (Mt 28,8-15):

Z ewangelii wg św. Mateusza: Pośpiesznie więc oddaliły się od grobu, z bojaźnią i wielką radością, i biegły oznajmić to Jego uczniom.
A oto Jezus stanął przed nimi i rzekł: «Witajcie!» One podeszły do Niego, objęły Go za nogi i oddały Mu pokłon. A Jezus rzekł do nich: «Nie bójcie się! Idźcie i oznajmijcie moim braciom: niech idą do Galilei, tam Mnie zobaczą».
Gdy one były w drodze, niektórzy ze straży przyszli do miasta i powiadomili arcykapłanów o wszystkim, co zaszło. Ci zebrali się ze starszymi, a po naradzie dali żołnierzom sporo pieniędzy i rzekli: «Rozpowiadajcie tak: Jego uczniowie przyszli w nocy i wykradli Go, gdyśmy spali. A gdyby to doszło do uszu namiestnika, my z nim pomówimy i wybawimy was z kłopotu». Ci więc wzięli pieniądze i uczynili, jak ich pouczono. I tak rozniosła się ta pogłoska między Żydami i trwa aż do dnia dzisiejszego.

DEON.PL POLECA
Komentarz do ewangelii z dnia (1 kwietnia 2024 r.):

Obraz: Oczyma wyobraźni zobaczę kobiety ‘pośpiesznie’ oddalające się od pustego grobu, jak spotykają Jezusa zmartwychwstałego oraz niektórych ze straży, jak rozsiewają fałszywą ‘pogłoskę’. Przyjrzę się zamieszaniu, jakie powstało. Zobaczę, jakie to budzi odczucia we mnie.
Myśl: Świadectwo kobiet w środowisku judaistycznym nie było uznawane za ważne. A to one stają się pierwszymi świadkami i głosicielkami Zmartwychwstania Pana. Uczniowie, co prawda, nie dają im wiary, ale Szymon Piotr pobiegł do grobu. Zobaczył, że jest pusty i wracał zdziwiony. Tylko Mateusz opisuje, co zrobili żołnierze i jak na tę sytuację zareagowali arcykapłani i starsi. Ziarno kłamstwa jest z ludzkością od zarania, od raju, przeszkadzając w realizowaniu się planów Boga.
Emocja: Zobaczyć Pana w Galilei. Jezus wysyła kobiety z radosną nowiną do ‘braci’, uczniów. One nie tylko zanoszą wieść o zmartwychwstaniu, ale też wieść, że uczniowie mają iść do Galilei, tam zobaczą Jezusa. To powrót do miejsc, sytuacji, przeżyć z ‘początku’, do pierwszych spotkań z Panem.
Wezwanie: Poproszę o łaskę pokonywania pokus i ‘pogłosek’, odwodzących mnie od Boga. Podziękuję Panu za Jego ‘przybliżanie się’ do nas na wiele sposobów.
Wraz z całym Kościołem wypowiem lub wyśpiewam: „Niech w święto radosne Paschalnej Ofiary składają jej wierni uwielbień swych dary. Odkupił swe owce Baranek bez skazy, pojednał nas z Ojcem i zmył grzechów zmazy.”

DEON.PL POLECA

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Luis Antonio G. Tagle, Lorenzo Fazzini, Gerolamo Fazzini

Czego potrzebuje Kościół, by sprostać wyzwaniom nowoczesności

Przyjaciele mówią na niego „Chito”. Tym zdrobnieniem posługuje się na swoim koncie na Twitterze. Nie zmieniła tego nawet nominacja kardynalska w 2012 r. 

Luis Antonio Tagle wyróżnia...

Skomentuj artykuł

Zapałać na nowo ‘pierwszą miłością’
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.