Złe myśli i czyny są znakiem działania złego ducha

Złe myśli i czyny są znakiem działania złego ducha
Depositphotos.com (429856676)

Złe myśli. Nie wszyscy są zadowoleni z działalności Jezusa. Jego słowa i czyny są różnie interpretowane i oceniane. U jednych budzą zachwyt, u innych odrzucenie. To oddaje sytuację w wielu naszych wspólnotach i grupach. Co może dziwić to to, że sprzeciw pojawia się wtedy, kiedy On ‘uwalnia od złego ducha’. Złe myśli i czyny są znakiem działania ‘złego’.

Słowo ewangelii na dzisiaj (Mt 9,32-38):

Z ewangelii wg św. Mateusza: Gdy ci wychodzili, oto przyprowadzono Mu niemowę opętanego. Po wyrzuceniu złego ducha niemy odzyskał mowę, a tłumy pełne podziwu wołały: «Jeszcze się nigdy nic podobnego nie pojawiło w Izraelu!» Lecz faryzeusze mówili: «Wyrzuca złe duchy mocą ich przywódcy».
Tak Jezus obchodził wszystkie miasta i wioski. Nauczał w tamtejszych synagogach, głosił Ewangelię królestwa i leczył wszystkie choroby i wszystkie słabości. A widząc tłumy ludzi, litował się nad nimi, bo byli znękani i porzuceni, jak owce nie mające pasterza. Wtedy rzekł do swych uczniów: «Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo».

DEON.PL POLECA

Komentarz do ewangelii z dnia (9 lipca 2024 r.):

Obraz: Jezus obchodzi ‘wszystkie miasta i wioski’. Kończy się część związana z przykazaniami i cudami, a zaczyna się ‘mowa misyjna’. Przyjrzę się tym dynamicznym wydarzeniom. Posłucham słów Pana i narzekania faryzeuszy.
Myśl: Jezus dokonuje dziesiątego cudu w serii prezentowanej przez Mateusza. Każdy cud jest znakiem wiary, która ożywia i niejako ‘wypycha’ człowieka z teraźniejszości ku przyszłości stwarzanej przez Boga. Działalność Jezusa spotyka się zarówno z przyjęciem, jak i z odrzuceniem. Różne opinie krążą o Jego działalności. Niektórzy są entuzjastyczni, ale inni wyraźnie się sprzeciwiają. Druga część fragmentu mówi o konieczności rozpoczęcia misji. Czas nadszedł, wszystko jest gotowe. Trzeba prosić o ‘wyprawienie robotników’.
Emocja: Złe myśli. Nie wszyscy są zadowoleni z działalności Jezusa. Jego słowa i czyny są różnie interpretowane i oceniane. U jednych budzą zachwyt, u innych odrzucenie. To oddaje sytuację w wielu naszych wspólnotach i grupach. Co może dziwić to to, że sprzeciw pojawia się wtedy, kiedy On ‘uwalnia od złego ducha’. Złe myśli i czyny są znakiem działania ‘złego’.
Wezwanie: Poproszę o łaskę uświadomienia sobie ciążącej na mnie odpowiedzialności za głoszenie ewangelii. Podziękuję za to, że Pan lituje się nad nami i wychodzi naprzeciw naszym potrzebom.
Uczynię jakiś gest uszanowania i uwielbienia.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Arkadiusz Nocoń, ks. Waldemar Turek, ks. Tadeusz Wojda SAC

Książka Okruchy Ewangelii to zbiór mądrych i inspirujących homilii na rok A, B i C trzech różnych autorów, pracowników Kurii Rzymskiej. Powstała na podstawie audycji nagranych przez sekcję polską Radia Watykańskiego w latach 2009-2012 i...

Skomentuj artykuł

Złe myśli i czyny są znakiem działania złego ducha
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.