Zło chce i jest zdolne zniszczyć najpiękniejsze i najświętsze rzeczy

Zło chce i jest zdolne zniszczyć najpiękniejsze i najświętsze rzeczy
Fot. Depositphotos

Problemy z odpowiednim traktowaniem wszystkich są we wspólnocie od zawsze. Mamy też wydanie wyroku na Jezusa i Łazarza. Zło chce i jest zdolne zniszczyć najpiękniejsze i najświętsze rzeczy.

Słowo na dziś (J 12,1-11)

Z Ewangelii wg św. Jana: Na sześć dni przed Paschą Jezus przybył do Betanii, gdzie mieszkał Łazarz, którego Jezus wskrzesił z martwych. Urządzono tam dla Niego ucztę. Marta posługiwała, a Łazarz był jednym z zasiadających z Nim przy stole. Maria zaś wzięła funt szlachetnego i drogocennego olejku nardowego i namaściła Jezusowi nogi, a włosami swymi je otarła. A dom napełnił się wonią olejku. Na to rzekł Judasz Iskariota, jeden z uczniów Jego, ten, który miał Go wydać: «Czemu to nie sprzedano tego olejku za trzysta denarów i nie rozdano ich ubogim?» Powiedział zaś to nie dlatego, jakoby dbał o biednych, ale ponieważ był złodziejem, i mając trzos wykradał to, co składano. Na to Jezus powiedział: «Zostaw ją! Przechowała to, aby [Mnie namaścić] na dzień mojego pogrzebu. Bo ubogich zawsze macie u siebie, ale Mnie nie zawsze macie». Wielki tłum Żydów dowiedział się, że tam jest; a przybyli nie tylko ze względu na Jezusa, ale także by ujrzeć Łazarza, którego wskrzesił z martwych. Arcykapłani zatem postanowili stracić również Łazarza, gdyż wielu z jego powodu odłączyło się od Żydów i uwierzyło w Jezusa.

Komentarz do Ewangelii (25 marca 2024 r.)

Obraz: Jesteśmy uczestnikami bardzo szczególnego wydarzenia, które ma miejsce w Betanii, na wschodnim zboczu Góry Oliwnej. Oczyma wyobraźni zobaczę Jezusa, wskrzeszonego z martwych Łazarza, jego siostry, uczniów, tłum Żydów oraz tych, którzy skazują Jezusa na śmierć.

Myśl: Ta scena pełna jest kontrastujących emocji. Wielu przybyło z ciekawości, inni z podziwu dla wskrzeszenia Łazarza. Rozprzestrzeniająca się "po domu" woń drogocennego olejku nardowego jest przepięknym obrazem wiary, miłości, służby, napełniającej całą wspólnotę Kościoła. Zgrzytem jest pozorna troska o ubogich, jaką prezentuje Judasz (tylko ewangelista Jan pisze o "wykradaniu" pieniędzy ze wspólnego trzosa przez Iskariotę). Problemy z odpowiednim traktowaniem wszystkich są we wspólnocie od zawsze. Mamy też wydanie wyroku na Jezusa i Łazarza. Zło chce i jest zdolne zniszczyć najpiękniejsze i najświętsze rzeczy.

DEON.PL POLECA

Emocja: Dom napełniony wonią olejku. Świętowanie życia we wszystkich jego przejawach dokonuje się przede wszystkim w domu. To on jest przesiąknięty zapachem Pana, którym jest służba i miłość. Woń tego drogocennego olejku napełnia dom i przelewa się na innych, na cały świat.

Wezwanie: Poproszę o łaskę doceniania dobrych rzeczy, które dzieją się we wspólnocie Kościoła. Podziękuję za "woń świętości", którą mogę poczuć w środowisku kościelnym. Zaplanuję sobie czas na rachunek sumienia z dokonanego dobra.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wit Chlondowski OFM

Każdego dnia przeżywamy wiele napięć i stresów. Czujemy się przeciążeni i osamotnieni. Bywa, że nie rozumiemy tego, co dzieje się w nas samych. Zmienność uczuć, codzienne doświadczenia, nieuporządkowana historia życia… To wszystko wpływa nie tylko...

Skomentuj artykuł

Zło chce i jest zdolne zniszczyć najpiękniejsze i najświętsze rzeczy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.